Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

yolcu27

Gijonlar aldım zorla da olsa demir testeresi ile kestim. Elimde sapı olmadigi için biraz zor oldu ama kestim yinede.
Ufak ufak bende kolay olan belli parcalari yerleştireyim. Okul tatil olunca bol zamanda insan sıkılıyor

overlok

Alıntı yapılan: yolcu27 - 04 Ağustos 2016, 14:11:16
Gijonlar aldım zorla da olsa demir testeresi ile kestim. Elimde sapı olmadigi için biraz zor oldu ama kestim yinede.
Ufak ufak bende kolay olan belli parcalari yerleştireyim. Okul tatil olunca bol zamanda insan sıkılıyor

Gijonları kaçar santim kestiniz?
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

yolcu27

Alıntı yapılan: overlok - 04 Ağustos 2016, 14:32:33
Gijonları kaçar santim kestiniz?

M5 320mm (2 adet)
M8 205mm (4 adet)
M10 370mm+40mm=410mm(2 adet)  şu açıklamaya göre

Alıntı YapEğer extruder kafasını dışarı park etmek istiyorsanız, limit switch kullanmayacaksanız 40mm kadar uzun alabilirsiniz. Almasanız da olur.

@muhendisbey extruder kafasını dışarı park etmek isteyen arkadaşlar bu gijonu ve buna görede milini 40mm uzun alabilirler demişti ona göre mili de 40mm fazla kestirmiştim.
kesmesi zor değil aslında ama benim elimde sadece testere kısmı vardı sapı yoktu havluya sardım öyle kestim . birde mengene vardı küçük onlarla sıkıştırdım masanın kenarına daha rahat oldu.

mesaj birleştirme:: 04 Ağustos 2016, 16:14:55

Dokümanlar da iki farklı dosya var yapım aşamasını gösteren bunlardan hangisini takip edelim. Ufak ufak cerveve gelene kadar alt tablanin parçalarını yollayayim dedim de kaldım öle😁

Tlepsh

Benzeri soruları bende sormuştum, @muhendisbey tüm malzemeler toparlanınca beraber toplarız gibi bir şeyler yazmıştı. Ben bu nedenle bekliyorum, ayrıntılı montaj dökümanları ve videolar var ama bir kullanıcı deneyimi hepsinden daha önemlidir diye düşünüyorum.

muhendisbey

Aslında iki döküman da aynı, nüans farkı var sadece. Aynı kapıya çıkıyor. Birini anlamadığınızda diğerine de geçebilirsiniz.
Beraber toplarsak iyi olur, yanlış işlemler sadece sizi uğraştırabilir.
Ufak bir eğe yada törpü edinebilirseniz (ki şart değil tornavida ile de uğraşabilirsiniz) plastik parçalarda birbirine uymama durumlarında baş etmek kolay olur.
Parçalar tasarlanırken küçük olsun geniş olmasın mantığında tasarlandığı için bu şekilde. Yoksa bilerek küçük basmadım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 04 Ağustos 2016, 19:45:08
Aslında iki döküman da aynı, nüans farkı var sadece. Aynı kapıya çıkıyor. Birini anlamadığınızda diğerine de geçebilirsiniz.
Beraber toplarsak iyi olur, yanlış işlemler sadece sizi uğraştırabilir.
Ufak bir eğe yada törpü edinebilirseniz (ki şart değil tornavida ile de uğraşabilirsiniz) plastik parçalarda birbirine uymama durumlarında baş etmek kolay olur.
Parçalar tasarlanırken küçük olsun geniş olmasın mantığında tasarlandığı için bu şekilde. Yoksa bilerek küçük basmadım.
Peki hocam  tıkanırsam eğer bekletirim. Benim acelem yok ama zaman bol olunca canım sıkılıyor uğraş arıyorum. Bende tam yarın eğe ve 3mm tığ alacaktim dediğiniz gibi uymayan yerde iki sefer geçip duzeltiriz. Canım sıkıldıkça YouTube dan prusa i3 videoları izliyorum yapım videosu İzliyorum.

muhendisbey

Mesela extruder plastiği alan arkadaşlar bir taraftan yapabilir.
https://www.picproje.org/index.php/topic,65171.msg505642.html#msg505642
bu mesajdaki resimlerdeki gibi dizeceksiniz.
hot end'in önündeki ve arkasındaki iki delikli yere vida ve somun takacaksınız. Fakat dikkat! Bu vidalardan birisi uzun olacak ve soğutucunun olduğu yere çapraz 40mm'lik fan takılacak. Yani vidalardan birini biraz uzun seçmeyi unutmayalım.
Bir diğeri
M5 gijon kesilmesi istenmiş extruder için. Hiç gerek yok, hırdavatçıdan 70mm düz yada havşa baş M5 civata alıyorsunuz. Böylece kestirme derdi olmadan kullanabilirsiniz.
Bir diğer husus:
Büyük dişlideki altıgen yere fiberli M5 somun kullanın. Bu sayede gevşemesinin önüne geçmiş olacaksınız. Resimdeki gibi arkasına da M5 somun takarsanız dişli kırılana kadar sorunsuz kullanırsınız.

Bir diğer husus:
Küçük dişlinin iç çapı motorunuza küçük gelecek. Genişletirken lütfen çok genişletmeyin. Biraz zorla girsin ve motorun şaftının düz kısmına somun ve vidanın gelmesini sağlayın.
Bu noktada somun da girmeyebilir. Ne yapacağız?
Somunu bir miktar zorla girdirin. Somunun düz duvarları girecek dikdörtgen alanın yüzeyine paralel bir şekilde havya ile somunu yerine düzgün ve yavaş bir şekilde ittirin.  Havya sadece somuna değsin plastiğe değerse sonucu hiç iyi olmaz. (bu noktada havya ile parçayı bozmamaya özen gösterin.) Vida somunun içerisinden geçebiliyorsa işlem başarılıdır. Bu noktada riskler size aittir. Bu işlemi yapamam diyorsanız lütfen eğe yada törpü ile genişleterek somunu yerleştirin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Hazir extruder almıştım sizde yine basmissiniz sanırım plastik kısmını büyük küçük disliden anladım. . Gerçi onun için bir fazla motorun var onuda kullanırım farklı bir kafa yapmak için .

muhendisbey

Tutucu istemediyseniz extruder basmisimdir.

Simdi istedigim extruderi bitiren yaptigi extruderin fotografini atsin. Thingiverse deki made resimleri gibi

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 05 Ağustos 2016, 08:15:47
Tutucu istemediyseniz extruder basmisimdir.

Simdi istedigim extruderi bitiren yaptigi extruderin fotografini atsin. Thingiverse deki made resimleri gibi
Ozaman bana birde bu hazır aldığım extruder için tutucu mu gerekiyor. Bir bakayım onada eksik kalmasın.

muhendisbey

Hazir extruder icin extruder tutucu gerekli. Extruderi x tasiyicisina tutturabilmek icin.

EMP_Otto

Merhaba arkadaslar an itibariyle 17 adet ödemeyi aldım.Çerceve almak isteyen arkadaslar bir an önce ödemelerini yaparlarsa gecikmemiş oluruz.
@muhendisbey       3
@EMP_Otto            3
@mozkan87            2
@DaRt                     1
@Tlepsh                 1
@JKramer               1
@ismail kaya          1
@gokhan1500         1
@yolcu27               1
@MC_Skywalker     1
@omereliusuk       1
@mistek                1

Ödeme yapıp listede olmayan arkadaslar ödemelerini tekrar kontrol etsinler.
Bu işler zordur,özveri ister...

gokhan1500

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 05 Ağustos 2016, 09:16:14
Hazir extruder icin extruder tutucu gerekli. Extruderi x tasiyicisina tutturabilmek icin.

Peki hocam direk stl olarak mevcutsa Gaziantep içinde  bir arkadaşa bastirayim. Yada internette metali varsa onuda alabilirim. Mk8 hazir extruder için nasıl aratmam gerekiyor Google da. Yanlış birşey almayayim şimdi

muhendisbey

Google drive linkinde butun parcalar var. Ilk mesajda link mevcut.