Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

yolcu27

Rulman  zorlanınca giriyor  hareket etmeyecek şekilde oturdular. 

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tlepsh

Maşallah diyeyim arkadaşlar benim şimdiye kadar monte ettiğim parçalarda belirgin bir uyuşmazlık olmadı henüz. Görüldüğü gibi alt tablayı tutan kısma kadar monte ettim sadece kablo bağlarıyla sabitlemedim ve kayışı takmadım.  Ufak tefek deliklerde kayma var fakat dikkatlice biraz uğraşarak monte edilebiliyor.

@muhendisbey ve diğer dostlar şimdi bir kaç sorum var alttaki tablayı (Y ekseni) hareket ettiren step motorun kablo bağlantıları manuelde üstte gösterilmiş fakat benim tabla buna çarpıyor. Acaba yana veya alta mı almak daha uygun olacaktır, sonraki kablolama nasıl olacak bilmediğimden soruyorum. Bir diğer sorumda çerçeveyi step motorun bulunduğu uca mı yoksa kayışın geçtiği rulmana yakın mı monte edeceğiz ve uygun mesafe ne kadar olmalı. Ayrıca kayışların takılmasında da ipucu veya tavsiye varsa öğrenmek isterim.

muhendisbey

Tabla motorunun yönünü değiştirmelisiniz, kablonun tablaya değme ihtimali yüksek Yan olursa daha iyi olur.
Monte edecek arkadaşlar motor arkaya gelecek şekilde monte ederse daha iyi olur. Burada motor öne monte edilmiş.
Artı motorun arkasına bir adet boş somun takın. Gördüğünüz üzere motorun arkası boş. Kayış gerdirilirken motor mile doğru esniyor. Bu noktada motoru arkasına taktığınız somun ve çok küçük kayış parçası (3-5cm kadar) ile (ufak kayışı dişleri dışa bakacak şekilde katlayıp taktığınız boş somun ile motorun arasına yerleştirin). Böylece titreşimler bir miktar daha azalacaktır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

DEno_12

Karaköyde cıvatacı önerisi olan var mı?

Ayrıca kaç tane kaçlik M3 vida lazım? Daha önce liste paylaşıldı mı?

yolcu27

[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160820/b1a5e0db6c01e23d9e376eec3e62400d.jpg[/img]

Alt tabla taşıyıcı çerçeve ye ve arka motora Sürtme yapıyor . Bunuda tabla taşıyıcı ile rulman arasına bir kat silikon
Bant koyayim diyorum.  Birde z eksen de rulmanin biri dağıldı ama taktim yinede elimde yok. Çok sorun olmaz sanırım. Z eksen çok hareketli bir eksen değil sonuçta

overlok

Bant koy, ben öyle yaptım değmiyor hiçbir yere.

Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

muhendisbey

M8 ve M10 Somun ve pul eksiğim var. Alınca gösterebileceğim. Gerçi bir de gijonu demir testeresi ile kesmem gerek.

@yolcu27
çerçeveye ve motora değmemesi gerekli. Çerçeveye değmesi genellikle çerçevenin normalin altında M10 somunlarla tutturulmasının sonucu. M10 somunları gevşetip düz bir zeminde somunları sıkarsanız sorununuz düzelecektir.

Silikon bant olursa daha az ses olur. Bunu bu aşamada yapmazsanız yazıcının üst tablasını tekrardan parçalamanız gerekir.
Silikon bant yerine:
Bisiklet lastik yaması yada
Eski bisiklet iç lastiğinden kesilen parça kullanabilirsiniz.

Maksat metalin metale değmemesini sağlamak. Gelen arkadaşlarım yazıcımın ne kadar sessiz olduğunu söylüyor. Sırrı budur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

M3 pulları hiç kullanmadim. Bir sorun olur mu acaba . Suan motorların plastik parçaların denk gelmeyen yerlerini havya ile denklestirip vidaladim bayaa saglam oldu. .

Dediginiz gibi bir deneyeyim çok bir sürtme değil zaten üzerine hafif baskı yapınca oluyor

muhendisbey

Iste o sekilde de degmemeli. Cunku plastik parca olsun extruder olsun tablaya yer yer baski uyguluyor. Ozellikle de plastik capagi kalinca.
M3 pul ben de kullanmadim.

yolcu27

Ben yarın yeniden sıkıştırma yaparım olmazsa 1 2 mm yukseltirim bir şekilde hallederim.  Mk8 extruder tutucu için bir arkadaştan Rica ettim bastı  tek eksiğimiz hammadde kaldı. Motorları hareket ettirince onuda hemen alayım diyorum pla olarak.

erhanmete

bence dilimleyiciler içinde bir konu açmamız lazım

overlok

Extruder ve x ekseni motorları ile deneme yaptım. X ekseninde ufak bi takılma oldu sadece ama düzeltilir. Easydriver ile sürdüm motorları. Sorun yok gibi.

Ek: ektruder dişlilerinde boşluk var, yazmayı unutmuşum. Sorun olur mu baskıda?

mert3162

Yazıcımız bittikten sonra aklımda bir fikir var 0.3 uçlu bir edding kalem tuttursak extruder yerine baskı devrelerimizi çizdirebilirmiyiz ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

muhendisbey

G kodlarini cikartirsan neden olmasin.

mesaj birleştirme:: 21 Ağustos 2016, 09:38:26

Extruderdeki ufak bosluktan birsey olmaz.

overlok

Alıntı yapılan: mert3162 - 21 Ağustos 2016, 05:31:15
Yazıcımız bittikten sonra aklımda bir fikir var 0.3 uçlu bir edding kalem tuttursak extruder yerine baskı devrelerimizi çizdirebilirmiyiz ?
Olabilir dediğiniz, linkteki makineyi yapmıştım. Tükenmez kalemle yazı yazdırıyodum. Çalışma alanı baya küçük tabi. Bizimkilerle de olur kanatimce.
http://www.tinkernut.com/portfolio/hack-old-cd-roms-into-a-cnc-machine/