Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

erhanmete

evet endstoplari takip bir kere sifirlayinca hareketle ilgili sikinti kalmayacak.

driverlarin uzerinde akim ayari icin trimpot var genelde orta pozisyonda geliyor buda cok fazla. bu trimpotu kullanarak ben motorlari bekleme aninda 500mA ayarladim artik isinmiyor.  sadece z eksenini cift motor oldugu icin 1A olarak ayarladim.akim ayari yapilmassa motorlarda cok isiniyor.
cok kisarsaniz da herhangi bir engelde step atlayabilir. siz makinanizin durumuna gore ayarlayacaksiniz.

diger bir problem ise ramps karti uzerindeki mosfetlerde sogutucu yok. bu yuzden moslarda cok isiniyor. bu problemi birkac yolla cozmusler. bazilari kartin ustune fan takmis ( bende oyle yaptim),
kimileri moslari ayri bir karta alip sogutucu takmis, bazilarida isitici cikislarina role takmislar role cikislarini yuke baglamislar.birini secip kart icinde onlem alinmali.

uzerinde sd kart soketi olan display kullanan arkadaslar firmware den mutlaka sd kart ozelligini acsinlar. cunku pc ile baglayinca cok kopmalar oluyor. sd kartla standalone calistirmak daha mantikli bence.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yolcu27

Alıntı yapılan: erhanmete - 24 Ağustos 2016, 23:15:25
evet endstoplari takip bir kere sifirlayinca hareketle ilgili sikinti kalmayacak.

driverlarin uzerinde akim ayari icin trimpot var genelde orta pozisyonda geliyor buda cok fazla. bu trimpotu kullanarak ben motorlari bekleme aninda 500mA ayarladim artik isinmiyor.  sadece z eksenini cift motor oldugu icin 1A olarak ayarladim.akim ayari yapilmassa motorlarda cok isiniyor.
cok kisarsaniz da herhangi bir engelde step atlayabilir. siz makinanizin durumuna gore ayarlayacaksiniz.

diger bir problem ise ramps karti uzerindeki mosfetlerde sogutucu yok. bu yuzden moslarda cok isiniyor. bu problemi birkac yolla cozmusler. bazilari kartin ustune fan takmis ( bende oyle yaptim),
kimileri moslari ayri bir karta alip sogutucu takmis, bazilarida isitici cikislarina role takmislar role cikislarini yuke baglamislar.birini secip kart icinde onlem alinmali.

uzerinde sd kart soketi olan display kullanan arkadaslar firmware den mutlaka sd kart ozelligini acsinlar. cunku pc ile baglayinca cok kopmalar oluyor. sd kartla standalone calistirmak daha mantikli bence.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Endstop almanıza gerek yok denilmişti yazılımdan ayarlanacak diye.  şuan kabloları biraz düzenledim ramps kartına nasıl fan eklediniz resim varmı acaba ona göre bende bakacağım nasıl montedebilirim diye .elimde işlemci fanı varda büyük geliyor kelepçe ile sabitlesem yararı olur mu acaba.  Config dosyasında sd kart ile ilgili ayarlar vardı gözüme çarptı reprap açıklamalarında da geçiyordu incelerken gordum. Adamlar hic bir şeyi es geçmemiş kurcaladikca yok artık yok artık diyorum.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erhanmete

endstop olmadan nasıl olur bilmiyorum.
belki arkadaşların demek istediği kart şeklinde olanlar var onlardan almaya gerek yok demişlerdir.
basit switch lerle hallediliyor diye.

fan işine gelince kartın üstüne gelecek bir yere 8cm fanı japonla yapıştırdım geçtim.:)

ben başlangıçta herşeyi yapıştırdım zaten :) iyi kötü baskı almaya başlayınca eksikleri, kafama yatmayanları kendim çizdim yerlerine montajladım.
bi o fan kaldı oda arkada rahatsız etmiyor beni.

muhendisbey

Ortalığı bulandırmayın, end stopa ihtiyaç yok. Kartlı olana da olmayana da limit switch'e de ihtiyaç yok. Hepsinin çözümü var.
Ortayı geçmemesininde ayarı var geçmesinin de ayarı var. Kullanmadığınız tonla özelliğin de ayarı var. Bu işte imkansız, mümkün değil gibi cümleler mantık dışı. Hatta düşünüyorum belki lehim telinden parça basabilir diye, belki ütopik ancak imkansız gelmiyor.
Ben de bir taraftan mekaniği topluyorum, iki gündür testere ile gijon kesmekten ellerim ağrıdı. Fazlalıklar gözüme battı onları da kestim. Mengene olsa iş kolaylaşacak ama yok.
Bu nedenle de fırsat bulup anlatamadım, fırsatını bulduğumda anlatacağım ve yazdırmaya başlayacaksınız. (mekanik ve kablolama bittiyse eğer) Kalibrasyon işi 30dk-1saatlik iş.

Bu arada filamentinizi hazırlayın, kalibrasyon filamentsiz eksik olur. Mümkünse açık renk bir filament alın, siyahta hataları görmek ve kalibre etmek daha zor.
Filament olarak esun kullanıyorum. Adres vermiyorum, uygun bulduğunuz yerden alın. Esun olması da şart değil, benim bulduğum en uygun fiyatlı ve gözüme güvenilir gelen filament bu olduğu için tavsiye ediyorum. Yoksa isterseniz ookuma, colorfabb yada başka tonla markadan yada markasızlardan seçebilirsiniz.

Tablanın vidalarını çevirecek tornavidanız hazır olsun.
1 adet permanent kalem (cd kalemi) hazırda olsun.
Yankeski hazırda olsun.
Kablolar toparlanmış olsun, hareket sırasında bir şeyler sağa sola sıkışmasın.

Mekanikte tablanızı iyi konumlandırın. extruder ucu tüm tablayı gezsin ve tablanın bir kenarını mümkünse milimi milimine (ölçü verirsem bir ucu tablayı maksimum 2mm geçsin. Mümkünse bu 3D yazıcınızın arka kısmı yani tabla motorunun olduğu kısım olsun. Diğer tarafı yazıcının park konumu olarak seçeceğiz.) Yani ortalamayın.
Çerçeveniz yere bassın. Bir ayağı havada kalmasın. Aynı şey tabla mekanizması için de geçerli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

erhanmete

bulandırma yok, bilmiyorum dedim zaten.
eğer sen karışma kıvamındaysa karışma falan yazarsın. ne demek bulandırma ?

bende bi terslik mi var ? :)

yolcu27

@muhendisbey benim sorularımdan bunalmış olabilir  dese ki arkadaşım bekle acele etme anlatacağım zaten diye , sesim çıkmaz haklı adam sonuçta :)   ama bende halk arasında "kurtlu" dediklerindenim duramıyorum  .

@overlok  ilk sayfadaki google drive da yüklü olan fimware i zip olarak indirip açın. içinde marlin.ino dosyasını bulun ardiuno ya yükleyin. tabi önce mega kartınızı bilgisayar görüyor mu görmüyor mu sürücüsü doğru yüklenmiş mi kontrol edin bir  aygıt sürücüsünden. daha sonra 128x64 kullanacaksanız yada 20x4 kullanacaksanız fimware da bunların bulunduğu yerde hangi modeli kullanacaksanız onun kod satırını aktif ediyorsunuz. 
benim kullandığım GLCD şu linkteki

http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-3D-printer-smart-controller-RAMPS-1-4-LCD-12864-control-panel-blue-screen/1966418671.html?spm=2114.13010608.0.57.Itq2HD

lcd nin altında yazan internet sitesi veya modelini dedğim gibi fimware içindeki configrasyon sayfasından aktif ediyorsunuz.

not : bneim lcd çok silik gösteriyordu  arkasından iki pin arasına 330 ohm direnç koyarak ekranın net görünmesini sağladım. resmini çekip atarım aklınızda bulunsun

yolcu27

muhendisbey

Yok kizdigim tam olarak Cem Yilmazin Faruk eczanesi meselesi. Merak edin sorun biliyorsam cevaplayayim yoksa beraber ogrenelim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Ozaman bundan sonra sizin anlatiminizi bitirdikten sonra soru yonelteyim.  Çünkü sorduğum soruların hepsi anlatımda olacağının farkındayım. Şuan mekanik elektronik aksam bitti zaten . Beklemedryim zaten diş yaptırdım ağrısı sızısı var . 1 gün tatil yapayım

muhendisbey

Firmware Ayarları
Yaptığınız değişiklikleri yorum satırı koyarak default değerlerini not almayı unutmayın.

Sistemin daha kararlı çalışması için:

#define BAUDRATE 115200
yapılacak

Sisteminizde motorlardan ters yönde hareket eden varsa:
#define INVERT_X_DIR true //false
#define INVERT_Y_DIR false
#define INVERT_Z_DIR true

Bu kodlardan hangi eksen ters hareket ediyorsa true ise false, false ise true yapılmalıdır.

End stop kullanmayacak olan arkadaşlar için:

#define DISABLE_MAX_ENDSTOPS önlerindeki yorum kaldırıldı (yorum= //)
#define DISABLE_MIN_ENDSTOPS önlerindeki yorum kaldırıldı

#define min_software_endstops false
#define max_software_endstops true 

yapılmalıdır. Minimum olanın  false yapılmasının sebebi herhangi bir şekilde çalışma sırasında elektrik kesintisi olursa z eksenini aşağı indiremezsiniz. Bunun için sadece üstten sınırlama yapılmalıdır. El ile indirmek eksen ayarlarının kaymasına neden olur, kalibrasyonunuz bozulur.

Sisteminizin maksimum ve minimum konumları firmware içerisinden yazılımsal olarak ayarlanacak. Bunun için:
#define X_MAX_POS 200
#define Y_MAX_POS 200
#define Z_MAX_POS 180
buradaki ölçüler milimetre cinsinden olup büyük parça geldiğinde çarpma, çarpmaya bağlı kırılma olmaması içindir.

Gelelim kalibrasyona:
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT   {200,100,8000,575}  //X, Y, Z, E
buradaki sayılar sıralıdır. Anlamı 1mm için gidilmesi gereken step motor adım miktarıdır. Sistemden sisteme farklılık gösterebilir.
Nasıl yapmalıyız?
Elimize cetveli alıyoruz, hangi ekseni ölçeceksek öncelikle cetveli düz olarak yaslıyoruz.
repetier host üzerinden öncelikle baud rate'imizi ayarlıyoruz tekrardan ve sonra bağlan'a tıklıyoruz.
manuel control sekmesine gelip öncelikle home butonuna basıyoruz.
ilgili eksenin 1mm gitmesi için 1'i seçiyor ve basıyoruz. Eğer eksenimiz 1mm yada yakın gitmişse ayarların düzgün olma ihtimali var.
Aynı işi 10mm ve 20mm için de gerçekleştiriyoruz. 10mm varsayıyorum 5mm gitsin.
Bu demektir ki gerekli step sayısı az ve yarı yarıya. Oran orantı uygulayarak örneğin 200 adım olan hareket ettirdiğimiz X ekseninin step sayısını 400 yapıyoruz.
10mm dedik 20mm gitti ise bu sefer de oran orantıya göre 200'ü 100 yapıyoruz. (formülüze edersek: (gidilmesi gereken/ölçülen)x(mevcut step sayısı))

Extruder sadece sıcak iken çalışır bu nedenle öncesinde en az 190 dereceye kadar extruderi ısıtmayı unutmayın.
Filament için filamenti extruder'e takıyoruz, ucundan bir miktar filament çıkmasını sağlıyoruz.
Filamenti kalem ile 10cm'den işaretliyoruz.
10mm filament ittirilmesini repetier üzerinden gönderiyoruz.  10mm yani 1cm çekilirse testimizi 20mm, 100mm için tekrarlıyoruz.
Yukarıdaki hesabı kullanarak yine adım sayısını buluyoruz.

Marlini derleyip karta yükletiyoruz. Yükletmeden önce repetier ile olan bağlantısını kesmelisiniz.

Tekrardan: yukarıdaki ölçümleri tekrar alıyoruz, gitmişse problem yok, yoksa adımları tekrar ediyoruz.

Eksen hiç hareket etmiyor ve titriyorsa yada motorunuzun adım atladığını hissediyorsanız (sarsıntılı bir hareket varsa):
Bu durumda feedrate ve ivme ayarlarınız çok yüksektir. Yani motorunuz belirlenen hızda hareket edemez demektir bu.
bunun için:
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION      {3000,3000,100,3000}
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE          {100, 50, 1, 15}
#define DEFAULT_ACCELERATION          3000
#define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION  3000
#define DEFAULT_TRAVEL_ACCELERATION   3000

Bu değerleri düşürmelisiniz. Maalesef bunun için bir hesap kitap metodu yok. Ara değer vermeden (2987) bu ayarları ayarlamalısınız. Ta ki makineniz düz bir hareket yakalayıncaya kadar.

Motor yine de hareket etmezse?
O zaman bağlantılarınızı ve sürücülerinizi kontrol etmelisiniz. Sürücü üzerinde bulunan potansiyometre akım ayarlaması içindir. Akım düşük ayarlanmış ve motorunuza yetmiyor olabilir.

Gelişmiş ayarlar:
SD karttan yazdırma yapabilmek için:
#define SDSUPPORT  yorumu kaldırıldı

20x4 LCD kullananlar için
#define REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER yorumu kaldırıldı
Başka kontrol üniteleri için de aynı şeyleri yapabilirsiniz. Grafik lcd kullananlar ekstra kütüphane indirmesi gerekebilir.

Isıtıcı tabla kullanmak için:
#define TEMP_SENSOR_BED 0 iken 1 yapıldı

Yazıcının extruder termal korumasını kaldırmak için (tavsiye edilmez, yangın çıkartabilir, sadece test ederken kullanabilirsiniz)
#define THERMAL_PROTECTION_HOTENDS yorum yapıldı

Aynı şekilde ısıtıcı tabla korumasını kapatmak için  (yine tavsiye edilmez)
#define THERMAL_PROTECTION_BED yorum yapıldı

Sistem sürekli ısıl olarak hata veriyorsa asıl yapmanız gereken:

Configuration_adv.h üzerinde

#define THERMAL_PROTECTION_PERIOD 60        // Seconds default degeri 40
  #define THERMAL_PROTECTION_HYSTERESIS 10     // Degrees Celsius default degeri 4

#define WATCH_TEMP_PERIOD 40                // Seconds default degeri 16
  #define WATCH_TEMP_INCREASE 1               // Degrees Celsius default degeri 4

#define THERMAL_PROTECTION_BED_PERIOD 60    // Seconds Default degeri 20
  #define THERMAL_PROTECTION_BED_HYSTERESIS 10 // Degrees Celsius default degeri 2

Bu değerleri kullanın diye vermiyorum! Kendinize göre yazıcınıza göre ayarlamalısınız. Çokta bilinçli yaptığım ayarlar değil.

Unuttuğum gözden kaçırdığım ayarlar olabilir. Dikkat edin forum üzerinde hatırlatın tartışalım

mesaj birleştirme:: 25 Ağustos 2016, 14:02:22

Kalibrasyon için bu siteyi kullanabilirsiniz. Özellikle z ekseni için kullanmalısınız da
http://prusaprinters.org/calculator/

yolcu27

Çok güzel anlatımlar açıklayıcı olmuş. Keşke firmware i birisi açıklamalarını Türkçe ye çevirise çok daha güzel olur muş belki ileride yapabiliriz. Benim gibi amatör kişiler için kolay olur .

Aksam denilen ayarları yapacağım 

mesaj birleştirme:: 26 Ağustos 2016, 04:56:05

@muhendisbey

hocam şuan kalibrasyon hariç diğer ayarları yaptım endstoplar için fakat şuan yine tabla tam ortada ise. 0 dan +200 e kadar çevirdiğimde öne doğru gidiyor. yani 0 ı bulunduğu nokta kabul ediyor ve bulunduğu yerin arkasına geçemiyor. bunu nasıl düzeltebilirim? kalibreye geçmeden bu sorunu halletmek istedim

ekleme :

birde home deyince nere gidecek bu konumu nasıl belirliyoruz?

yolcu27

motorlar çok ısınıyor bunun sebebi nedir sizce?

DEno_12

Alıntı yapılan: yolcu27 - 25 Ağustos 2016, 22:34:19
motorlar çok ısınıyor bunun sebebi nedir sizce?

Motor uçlarını sürücüye doğru bağladığınıza emin misiniz?

yolcu27

Evet hareketler doğru gorunuyor kontrol edebiliyorum motorları
Ayar ve kalibrasyon yapmam gerekiyor fakat max 200mm olan mesafe bende en fazla 100mm oynatıyor tablayi meselâ

Yarın ayarlarını bir gözden geçireyim. 

aklımdakiler bu yazım işlemi bitince home pozisyonuna nasıl gelecek ve bunu nasıl belirleyeceğiz.
end stop kullanmadık ama makina nasıl anlayacak eksenin sonuna geldiğinide duracak
drv8825 için farklı bir ayar gerekir mi?

muhendisbey

Geri gitmesi icin koda
G01 X-10 yazabilirsiniz. Home her zaman extruderin ilk konumu. Bu konumu end stop olmadigi icin elle ayarlayabilirsiniz. Home kosesi nereyse extruderi oraya goturmelisiniz.

Negatif konumlar hafizada tutuluyor bunun icin yaziciyi negatif konumla hizalarsaniz resetlemek zorundasiniz.
Resetlemek icin repetierde acil stopu kullanabilirsiniz. Baglantiyi kapat ac diyebilirsiniz yada kart uzerindeki reset tusunu kullanabilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 26 Ağustos 2016, 00:01:15

End stop olmadan nasil limitlenecegini firmware ayarlarinda yazdim.