Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

yolcu27

Hocam peki bu z ekseni nasıl tablaya sıfırlanıp basıma başlayacak. Ben denme amaçlı repieter ile print dedim bir parça için. Extruder ısındı ve hareketler başladı. Ama z eksen yukarıda kaldı.asagiya inmedi.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erhanmete

X ve Y de problem çıkmazda Z biraz sıkıntılı gibi.
üç tane uyduruk switch takıverin gitsin.

yolcu27

Alıntı yapılan: erhanmete - 26 Ağustos 2016, 09:40:52
X ve Y de problem çıkmazda Z biraz sıkıntılı gibi.
üç tane uyduruk switch takıverin gitsin.
Hocam z ekseninde de başlayacağı yeri tespit ederse biteceği yeri zaten baskının yüksekliğine göre ayarlamış olmaz mı.

Benim sormak istediğim 2 şey var
1. Her eksenin home pozisyonunu ayrı ayrı nasıl kayıt ederiz.

2. Bu eksenler basıma başlayınca kendiliğinden nasıl bir noktada başlıyor. Yani y tablası extruderin altına geliyor extruder y tablasına kadar inip baskıya başlıyor.  Dun ben bir parça dilimlryip print dedim extruder ısındıktan sonra başladı. Ama z ekseni tablaya kadar inmedi. Bunu nasıl belirleyecegim

muhendisbey

Alıntı yapılan: yolcu27 - 26 Ağustos 2016, 07:51:10
Hocam peki bu z ekseni nasıl tablaya sıfırlanıp basıma başlayacak. Ben denme amaçlı repieter ile print dedim bir parça için. Extruder ısındı ve hareketler başladı. Ama z eksen yukarıda kaldı.asagiya inmedi.

z'yi aşağı indirmek için ekranınız varsa prepare altındaki menüden indirebilirsiniz, repetier kendi limitlerini kullandığından dolayı sıfır olarak siyah görürse indirmez.
Repetierde indirmek için başta home tuşuna basmamış olmanız gerekmekte.

Z ekseni kalibrasyonu gayet basit, ucu indirin tablaya değdiği anda durdurun. tablaya baskı uygulamışsa geri çekin. Yani sıfıra sıfır tabla yüzeyinde olsun. Tablanın köşelerinde gezdirin. Tablada sürtme varsa tablanın vidalarını sıkın değmesin. Bu bir kez yapacağınız bir ayar. Isıtıcı tabla altına yay konulma sebebi de bu.

mesaj birleştirme:: 26 Ağustos 2016, 10:20:54

Z eksenini her çalışmada siz indirip home'lama yapacaksınız. Makine home'a kendisi ayarı olmadan indirmez.
Siz indireceksiniz dediysek bunu z ekseninde elinizle yapmayacaksınız. Dediğim metotlardan birini kullanacaksınız.

Limit switch'de alsanız kalibrasyon yapacaksınız kaçarınız yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Peki hocam prepare menüsü ile ekseni hareket ettirdiğimde menüde max 200 değeri var bu değer 20cm olmuyor mu. Bende bu en fazla 10cm oynuyor . Bu kalibrasyon ile mi ayarlanarak düzelir.
Bugün ayarları yapip takılınca yine soruları yazarım

muhendisbey

@yolcu

Firmware Ayarlarında anlattım neden olduğunu, baştan sona tüm ayarları yapıp, karta tekrar yüklediğine emin misin?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

şuan eksi yöndede hareket ediyor. ilk açıldığı andaki eksen pozisyonu neyse onu sıfır olarak kabul ediyor.

ben istiyorumki. yazıcı çalıştığı anda eksenler farklı noktalarda olsa bile önceden belirlenen noktaya geçsinler. mesela extruder tablanın köşesine yada ortasına geçsin .

birde print dediğimde nasıl oluyorda extruder tablanın ortasından başlıyor. bunlar sizin verdiğiniz ayarları yapmama rağmen olmadı. yani print diyorum extruder ısındıktan sonra z ekseni havada kalıyor aşağı inip başlamıyor? tabla kendi halinde geziyor filan:)  birde hala extruder dan filament akıtamadım. mk8 almıştım 1 2 cm birşey akıtabildim. bir tiyosu varmıdır bunun acaba filamenti mi yerleştiremedim yada başka bir püf noktası mı var

muhendisbey

Her seferinde kendisi otomatik home yapması için switch kullanmalısınız, pozisyonu hatırlaması mümkün değil.
Hatırladı diyelim (ki yok) siz konumu bir şekilde oynatırsanız bu sefer sağa sola çarpmaya başlar.

Yapacağınız basit, bir köşeye kafayı çekeceksiniz, her seferde değil sadece ilk çalıştırmada. Reset almadığı müddetçe yada bir şekilde hata olmadığı müddetçe sıkıntı olmaz. Repetier ayarlarına hiç girmedik daha. Repetier ayarlarınızın yanlış olma olasılığı bihayli yüksek.

Bir de kalibrasyon yaptınız mı? En son 20mm git dediğimde 10mm gidiyor gibi birşey demiştiniz.

yolcu27

şuan x y ve z kalibrasyon yaptım.  Her eksenin  bir kenarından sabit olarak bir destek bulup paralel şekilde kumpasi açarak arasını sifirladim. Daha sonra kumpasi kapatacak şekilde lcd ekrandan yön verdim ve kontrol ettim. Mesela y ekseni Ben 4 mm git deyince 2.2mm gidiyordu formüle gore yeni değeri bulup yukledim 0.1 0.2 mm seviyesinde şuan hata payı oda elimdeki Çin malı ucuz kumpas hata payı olabilir diye şuan fazla uğraşmayım dedim.

Y motorun repieter deki yön ile ters gidiyordu onuda hallettim dediğiniz düzeltme ile.

Mantığı az çok anladım gibi açılışta bir kenarda olması gerekiyor tablanında extruder da bu nokta bizim sıfır noktamız.  Max endstop yazılımsal açık yani bu noktadan en fazla 200mm gider seklinde . Ozaman biz bir kere bu sekikde ayarlayıp bırakacağız.  Çünkü y ekseni tam ortada durursa max 200mm olduğu için tabla dışarı doğru çıkmak isteyecek. 
Fakat bu şekilde manüel olarak eksen hareket ettirdiğimde min sıfır olarak kabul etmiyor eksi yönde de gitmeye devam ediyor.  Eksenlerin min pozisyonlari aktif ama min endstop pasif şuan ondan mı acaba.

Yani bir kere eksenler için sıfır noktası belirleyip bir daha manüel olarak kurcalamayalim

Tabla ve extruder konumu nasıl olsun ozaman bir fotoğraf koyabilirseniz musait bir zamanda ona gore konumlandırma yapalım.

Son olarak extruder için kalibre yapamadim bir türlu akitamadim filamenti. 

muhendisbey

Minimumda durmayi iptal ettik. Nedeni z ekseni bir sekilde havada kalir ve o nokta reset alip 0 olursa indirmek yazilimsal olarak imkansiz olur. Zaten minimumda carpma yapmasi cokta imkan dahilinde degil cunku repetier buna izin vermiyor. Bunun icin repetierdeki home basmaniz ve koordinati 0 olarak gormesi yeterli.

overlok

Kalibrasyon ayarları ilk sayfaya eklense iyi olmaz mı? Arada kaybolmasın. Bulunması zor olmasın.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 26 Ağustos 2016, 18:53:59
Minimumda durmayi iptal ettik. Nedeni z ekseni bir sekilde havada kalir ve o nokta reset alip 0 olursa indirmek yazilimsal olarak imkansiz olur. Zaten minimumda carpma yapmasi cokta imkan dahilinde değil cunku repetier buna izin vermiyor. Bunun icin repetierdeki home basmaniz ve koordinati 0 olarak gormesi yeterli.

o kısmı az çok anladım dediğim gibi ama şuan extruder kalibrasyonu yapmak istiyourm. taktak taktak ses geliyor fakat ne filamenti alıyor nede geri itiyor her iki yönüde denedim ses var görüntü yok.

pla ile 190 derecede denedim motor pasifken elimle itince alttan filament eriyiik çıkıyor fakat motor tatatatatak ses yapıyor ama almıyor filamenti.

mesaj birleştirme:: 26 Ağustos 2016, 19:52:08

Alıntı yapılan: overlok - 26 Ağustos 2016, 19:36:48
Kalibrasyon ayarları ilk sayfaya eklense iyi olmaz mı? Arada kaybolmasın. Bulunması zor olmasın.

ilk sayfadaki mesajı güncelleyemiyor sanırım belli bir süresi var.

bence tam olarak etkinlik amacına ulaşınca yeni bir sabit konu yapılabilir .

Tagli

Alıntı yapılan: yolcu27 - 26 Ağustos 2016, 19:50:31
pla ile 190 derecede denedim motor pasifken elimle itince alttan filament eriyiik çıkıyor fakat motor tatatatatak ses yapıyor ama almıyor filamenti.
Bu sorunun sebebi motor akımının düşük olması olabilir. Stepstick üzerindeki trimpot ile oynamak gerekebilir. Ben oradaki gerilimi 0.7 volt yapıyorum ki bu 1.4 ampere denk geliyor. Aklımda yanlış kalmadıysa dişli oranım da 47/10 ama 2/1 gibi bir oranla bile çalışabilir.

Bir diğer ihtimal de ittirme katsayısı yanlış hesaplanmış olabilir. Eğer çok hızlı ittirmeye çalışıyorsa bu durum ortaya çıkabilir. Flamente kalemle işaret koyup arayüzden 10 mm hareket ettirip sonra gerçekten 10 mm mi gitmiş diye bakmakta fayda var.

Bu arada, konuyu pek okumadan 61. sayfadan daldım kusra bakmayın.
Gökçe Tağlıoğlu

muhendisbey

mk8 de filament borusu çok içe sıkılırsa dişliye baskı uyguluyor. bundan kaynaklanıyor olabilir.

mesaj birleştirme:: 27 Ağustos 2016, 00:37:30

ilk mesajı düzenleyemiyorum.

erhanmete

mk8 in fan ve soğutucusunu söküp filamentin tam yuvasına doğruca girdiğinden emin ol.
ben soğutucuyu sökmeden bir türlü takamıyorum.görmeden dekgetirmek çok zor.