Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

yolcu27

https://vimeo.com/180396618

Extruder sorunum bu şekilde.
Elimle ittirince eriyik nozzle dan çıkıyor . Ama motorla tikaniyor bu şekilde

muhendisbey

Hocam yayı ne kadar sıkmışsın, üstteki vidayı gevşet yay içerisindeki vidanın başı tepeye değsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160827/08658f0fb74f7f556471458a1059a138.jpg[/img]

Hocam gevşetip denedim yine aynı sorun devam ediyor aynı hareket tekrar ediyor

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhendisbey

Motor bağlantısı yanlış olabilir yada akım yetmiyor olabilir. Filament olmadığında boşta motor dönüyor mu?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Onu denemedim bir bakayım hocam birazdan  şunu halletsem dilimleme programlarına bakacağım.

yolcu27

İlk işim ramps için üzerinde fan bulunan bir kutu basmak ve motor kablolarını kısaltmak olacak. Bir baskı almaya başlasam

yolcu27

Motor boşta iken de aynı tutulma oluyor

Elimde fazladan 1 nema 17 vardı onu mu taksam acaba

JKramer

Motoru değiştirmeden önce çalıştığına emin olduğunuz eksenin sürücüsünü takıp deneyin isterseniz, bağlantılar doğruysa.

yolcu27

motoru değiştirdim  mili dönüyor şuan. mk8 üzerinde gelen motoru daha sonra bir deneyeceğim. şuan kalibrasyonu yapacağım sonrada repieter kullanımı hakkında ne bulursam okuyacağım.
bu arada mk8 tutucu plastiği çatlattım. öyle titreşim filan yapmıyor şuan ilk baskım bu parça olacak sanırım :)

muhendisbey

Gecmis olsun. Catlayan yere japon damlatin kurusun birsey olmaz. Yuzey girintili cikintili oldugundan midir nedir cok iyi tutuyor.

mesaj birleştirme:: 28 Ağustos 2016, 04:10:28

Motor bostada tutuluyorsa pinlerin sirasi tutmuyor olabilir. Motor uzerindeki etiketten datasheete ulasip pinleri degistirmelisiniz. Motor bozuksa zaten yapacak birsey yok

mesaj birleştirme:: 27 Ağustos 2016, 14:13:29

Birsey dikkatimi cekti
Filamenti cekince icerisindeki teflon boru cikiyor mu? Cikiyorsa boruyu ters takmissiniz demektir.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 27 Ağustos 2016, 14:08:41
Gecmis olsun. Catlayan yere japon damlatin kurusun birsey olmaz. Yuzey girintili cikintili oldugundan midir nedir cok iyi tutuyor.

mesaj birleştirme:: 28 Ağustos 2016, 04:10:28

Motor bostada tutuluyorsa pinlerin sirasi tutmuyor olabilir. Motor uzerindeki etiketten datasheete ulasip pinleri degistirmelisiniz. Motor bozuksa zaten yapacak birsey yok

mesaj birleştirme:: 28 Ağustos 2016, 04:13:29

Birsey dikkatimi cekti
Filamenti cekince icerisindeki teflon boru cikiyor mu? Cikiyorsa boruyu ters takmissiniz demektir.

muhtemelen pinlerden kaynaklı bir sorun oldu ben 5 li step motor kutusndan cıkan pini takayım dedim kendi kablosu ince gelmişti gözüme . belki bundan dolayı sorun olmuştur.

şimdi motorların repieterdeki oklar yönünde hareket etmeleri gerekiyor değil mi?

yani x ekseni için mesela repieter de sağ yön - değerde doğru şekilleri bumudur?  yani repieter de sağa git deyince extruder sağ tarafa gitmesi gerekiyor değil mi?

extruder içinde kalibre ettim.  4mm deyince 4mm gidiyor 5 deyince 10mm deyince 10 mm . yarım mm filan kayma oluyor gibime geldi. baskıdan sonra olmazsa yenilerim kalibrasyonu çok zor da değilmiş.
sorun yaşadığım nokta filamenin ittirilmesi için gereken sıkılığı anlayamadım başta.

hesap kitap yapıyorum 100mm gideceği yerine 20 mm gidiyor. sonra farkettimki filament gitmiyor sağlıklı bir şekilde. biraz vidayı sıktım düzeldi
bunuda önce 100mm akıt dedim filamenti baktımki sağlıklı bir şekilde filament ilerlemiyor vidayı biraz biraz sıkarak ayarladım. fazla sıkınca filament eziliyor sanırım az sıkıncada sıyırıp geçiyor dişler.

daha öncede demiştim sıfırdan başladım 3d hakkında ilk okuduğum ayrıtınılı konular yazılar bu sayfada.  öğrenmek istediklerim bu sorunlar püf noktalar. yoksa 700 900 arası çalışan bir yazıcı da alınabilirdi.

şuan z eksenin sol milinden yada gijonundan gıcırtı geliyor . bu tarafın rulmanının birisi dağılmştı takarken. bir baskı görsem buna bakacağım birde neden oluyor diye.

ama hissediyorum az kaldı :)

yolcu27

Şuan x y z e kalibrasyon yaptım. Sırada ne var. hala motorların  neye gore ters gittiğini anlayamadım ben.  Repieter deki yönlere gore gidecekse ona gore ayarlama yapayım.

Başlangıç konumu nasıl olmalı. Gelen kod ile tablanın ortasına geçecek sonucta başlangıç konumu belirli olması gerekir diye düşünüyorum

yolcu27

https://vimeo.com/180419761

Doğru yolda gidiyor muyum . Repieter ayarları tam değil sanırım .  Kullanılan malzeme pla 205 nozzle 65 bed sıcaklığı sanırım nozzlue çok yukarıda
Yada dediğim gibi öğrenecek çok şey var

muhendisbey

ilk katman için çok hızlı. Daha yavaş olmalı. Feedrate'i yani repetierdeki işleme hızını 50 yada 40 yapın ilk katman için
ve evet bir miktar yüksek tabladan.

Ayarlarda bir yanlışlık var, extruder tablaya yayı indirecek kadar değmemesi lazım normalde.
Şunu yapın:
tablaya sıfır değecek kadar indirin nozzle'ı yani tablaya değsin ancak yayı indirmesin.
Sonrasında ilk katman kalınlığı kadar kalkıp ki 0.4mm uç için 0.37mm 0.3mm için 0.27mm kalkması gerekli
0.3mm tablaya ezilerek yapışması için gerekli.

mesaj birleştirme:: 27 Ağustos 2016, 20:03:16

Repetier ayarlarını anlatmadım zaten, onu da bir ara anlatacağım.

yolcu27

Hocam z ekseni print deyince 3 4 mm aşağı iniyor ısınma bitince kalkıyor gerekli noktaya gidiyor ve basıma başlıyor. Yani print deyince 3 4 mm inince ancak  baski için yeterli yüksekliğe çıkıyor. Acava z ekseni de mi ters calisyor. Bu ters neye gore ben hala sıkıntı çekiyorum

Normalde extruder dediğiniz gibi tabla ile arasında boşluk olmayacak şekilde durup baski başladığında kalkması gerek. Ama benimki hemen iniyor bastırıyor sonra baskı başlayınca kalkıyor ben deneme ile ancak okadar boşluk ayarlayabildim nozzle ile tabla arasimda

Ozaman extruder değecek şekilde home mi u yapmam gerek. Z eksen home yapınca yukarı gitmiyor manüel olarak sanırım ters çalışmış oluyor bu şekilde