Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 29 Ağustos 2016, 10:13:33
Muhalefet olmadan once arastirma yapmak sart. Surucunun isinmasi normal. Normal dediysek de sogutmak da gerekli aksini soylemedim.
https://www.pololu.com/product/2133
Ne diyor?
Bu urun asiri isinmadan once sizi yakacak kadar isinabilir.

Motorlar asiri isiniyorsa akim azaltilabilir. Lakin akimi azaltmak demek torkun dusmesi bu da ulasilabilecek hizin dusurulmesi demek. Yazicinizi daha yuksek hizlarda calistirabilmek icin akima ihtiyac var. Bu nedenle akim dengesini iyi ayarlamalisiniz.
Hocam motorlarım 1.5 amper sanırım öyle hatırlıyorum.
Akım ayarı yaparken kullanabileceğimiz bir teknik var mıdır.  O gerekli olan akımı nasıl elde edebilirim ve sonrasında yeniden kalibrasyon yapılmalı mıdır.

Son olarak son yolladığım resimdeki baskı hakkında fikriniz nedir 0.2mm 205 derece pla 14 dk sürdü

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhendisbey

205 derece olup olmamasi kullandiginiz malzeme ile ilgili. Ureticiler minimum ve maksimum sicaklik araligini belirlemis. Bu demek degildir ki ben bu aralikta istedigim sicakligi secerim. Yazdirdiginiz urunun katmanlari iyi derecede yapismissa ve yazdirma hatasi yoksa veya istenilen duzeydeyse iyidir.

Motorlarin akimini olcebilmenin yolu kaynak ile rampsin pnleri arasinda amper olcumu yapmak. Bunun icin iyi bir multimetre gerekli ki akim cok cekince yanmasin ki bircok multimetre 10A uzerini gorurse bozulur. Bir sekilde isitici tabla ve extruder acilacak olursa multimetrenin olumu olur.
Bu nedenle akimi dusup yazdiracaksiniz, bastaki gibi kayma olursa artiracaksiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

omereliusuk

@muhendisbey
extruder tutucu bu mudur?
bunu extrudere nasıl bağlayacağız?

yolcu27

Simply3d ile deneyecegim bu akşamda akım ayarından sonra.

Dilimleme ayarları da baskı kalitesinin yarısı demekmiş onu anladım. Haa birde benim şuan baskın repieter deki şeklin tersi çıkıyor bu konu hakkında motorların çalışma yönünü değiştirip home pozisyonunu şuan ki noktanın aynısını ayarlarım. Sorun ortadan kalkar diye düşünüyorum.

Bu arada diğer arkadaşlar be durumdalar. Ben mi çok acele ettim acaba

muhendisbey

O parca extruder tutucu degil extruder. Mk8 monte etmek icin kullanilamaz

Parcanin tersi cikiyorsa x veya y eksenlerinden birini invert edin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

DaRt

Bir haftalık senelik izin ardından ben de başladım toplamaya. Y ekseni bitti. Z ekseni için aldığım rulmanlar lme8uu çıktı. Çapı bir mm daha fazla olduğundan girmiyor yuvasına. Plastik parçalara zarar vermeden delik çapını rayba ile bir mm arttıracağım umarım kırılmaz. Bir de montajı yapan arkadaşlara bir sorum var. Normalde x ve y eksenleri arasındaki açı tam 90 derece olmalı. Ancak mekanizmada bunu sağlayacak bir merkezleme sistemi yok. Bu ayarı nasıl yaptınız ya da gerek duymadan göz kararı montaj yapıp bıraktınız mı?

muhendisbey

alt kısımda M10 gijonların somunlarını sıkınca 90 derece (teoride) oluyor. Bu da yeterli.

yolcu27

Alıntı yapılan: omereliusuk - 29 Ağustos 2016, 13:14:22
@muhendisbey
extruder tutucu bu mudur?
bunu extrudere nasıl bağlayacağız?

Mk8 tutucu adlı parçayı çıkarmanız lazım plastik parçalardan. Bende belirtmeyi unutmuşum  buradan birinden çıkarttım. Onuda çatlattim gerçi. Bugün yenisini basmayı deneyecegim bakalım olacak mi. .

Arkadaşlara tavsiyem kayış montajını iyi yapın  gevşek olursa kalibre sorunu oluyor  eksen kayması oluyor aklınıza hiç kayış gelmiyor o an en azından benim aklıma gelmemişti .

erhanmete

Alıntı yapılan: muhendisbey - 29 Ağustos 2016, 10:13:33
Muhalefet olmadan once arastirma yapmak sart. Surucunun isinmasi normal. Normal dediysek de sogutmak da gerekli aksini soylemedim.
https://www.pololu.com/product/2133
Ne diyor?
Bu urun asiri isinmadan once sizi yakacak kadar isinabilir.

Motorlar asiri isiniyorsa akim azaltilabilir. Lakin akimi azaltmak demek torkun dusmesi bu da ulasilabilecek hizin dusurulmesi demek. Yazicinizi daha yuksek hizlarda calistirabilmek icin akima ihtiyac var. Bu nedenle akim dengesini iyi ayarlamalisiniz.

maksadım muhalefet yapmak değildi, görüşümü yazdım. ama sen beğenmeyince muhalefet oluyorsa öyle olsun. araştırmadığımı falanda yazmışsın neyse.
zaten forum da bi tuhaf oldu. farklı birşey yazınca okumuyosun araştırmıyosun falan oluyosun.
adam yazmış motorlar çok ısınıyor. korkumdan zor bela yazdırıyorum, sen yazmışsın normal ısınır. bende demişimki normal değil akım ayarı yapılacak. şimdi bir düşün kim muhalefet yapıyor.

neyse hakkınızı yemiyeceğim sizin gazınızla bende yaptım. ama ben biraz tezcanlıyım bekleyemezdim kendim bitirdim. yaklaşık bir aydır güzel güzel çıktı alıyorum.
allah hepinizden razı olsun.

daha da yazmam :) 

overlok

Alıntı yapılan: erhanmete - 29 Ağustos 2016, 15:54:24
maksadım muhalefet yapmak değildi, görüşümü yazdım. ama sen beğenmeyince muhalefet oluyorsa öyle olsun. araştırmadığımı falanda yazmışsın neyse.
zaten forum da bi tuhaf oldu. farklı birşey yazınca okumuyosun araştırmıyosun falan oluyosun.
adam yazmış motorlar çok ısınıyor. korkumdan zor bela yazdırıyorum, sen yazmışsın normal ısınır. bende demişimki normal değil akım ayarı yapılacak. şimdi bir düşün kim muhalefet yapıyor.

neyse hakkınızı yemiyeceğim sizin gazınızla bende yaptım. ama ben biraz tezcanlıyım bekleyemezdim kendim bitirdim. yaklaşık bir aydır güzel güzel çıktı alıyorum.
allah hepinizden razı olsun.

daha da yazmam :)
Hocam kestirip atmayın. Bir başlık açın, tecrübelerinizi, yaparken karşılaştığınız sorunları, çözümleri, tüyoları vs. yazın. Her türlü bilgiye ihtiyacımız var (Kendi açımdan yazıyorum).
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

muhendisbey

@erhanmete yanlış anlama da,

Buradaki arkadaşların bir kısmı hayatında ilk defa step motorla uğraşan, ilk defa bir kontrol kartıyla, ilk defa sürücü ile uğraşan insanlar. İlk defa bilgisayar kontrollü sistemlerle uğraşıyorlar.
Sen farklı bir şey deyince

Aaa olmuyor mu? Kimse demedi? Eyvah, vah tüh'ler havada uçuşuyor. Bir panik havası oluyor anlatabiliyor muyum? Bu limit switch mevzusu için.

Şimdiki mevzu da yanlış bilgiye sevk etmenizden dolayıydı.
Forumda bilgili kime sorarsanız sorun, güç elemanları ısınır. Bu ısınma birçoğu için normal sayılabilir. Nominal sıcaklığı 100 derece üzerinde olan güç elemanları var. O nedenle bir çoğunda soğutucuya montaj için delik var yada soğutma için pad var.
Kullandığımız bu elemanın da soğutmak maksadıyla altında nokta nokta via'lar var ki sıcaklık kart üzerinden yayılarak dağılsın, ancak yeterli gelmiyor. Ve linkini verdiğim üzere normal çalışmasında bile insanı yakacak sıcaklıklara ulaşabilir diyor.

Yani sizden şunu beklerdim, örneğin kullandığınız dilimleyiciyi anlatın. Repetier alternatiflerini anlatın. İdeal ayarlarınızı anlatın. Burası nihayetinde tekelimde olan bir yer değil. Yazdırmak için tavsiye verin, buyurun konuşalım tartışalım. Küsmek, hele böyle bir ortamda yakışı değil.
@yolcu27 birçok soru sordu, yazmaya hiç gocundum mu? Yada tersledim mi? Yada kızdım mı? Kendisine soralım. Aksine soruların gelmesi beni memnun etti. Nihayetinde böyle böyle yol alacağız.

yolcu27

Ben bukadar yardımlaşma olan bir etkinliğe katılmaktan çok mutluyum.  Bazı konuların kesinlikle tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Tum alternatifleri denemek yerine kendi ayarlarımizi anlatarak başka ayarları deneyerek deneyimleri anlatarak daha da geliştirmek gerekiyor konuyu. Ben 3d konusunda çok çok acemiyim demiştim başta
şuan ister forumdaki arkadaşlar ve konu açan öncülük eden arkadaşlar olsun sayesinde birazda izlediğim videolar dersler ile biraz da olsa bilgi sahibi olduğuma inanıyorum.  Bende yaşadığım sorun ve çözümleri kendi capimda anlatmaya çalışıyorum
Mühendis dili kullanmasamda ne yapayım anlatıyorum işte.

Daha çok soru sorarım gibime geliyor . İleride de çok cevaplarim gibi ama

yolcu27

Şuan pot ile gnd arasıni ölçüm 2v ye yakın bir değer veriyordu ki bu da hesaba gore 4 amper sınırlıyor zaten sürücünün verebileceği akimin ust sınırını geçiyor ve akım sınırlaması olmuyor. Şuan 0.78v ye çektim bayağı yavaşladı diyebilirim. Birde bu şekilde deneyeyim bakalım ne kadar ısınacak diğer şekilde zaten FR yı yüzde 60 geçince bozma başlıyordu.

muhendisbey

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 29 Ağustos 2016, 23:26:40
milleri yağlamamış olabilir misiniz?

evet bak orasını kaçırmışım hocam yarın alayım hemen yağ. şuan pla baskı ile a4 kağıt üzerine fena olmayacak şeklilde baskı alıyorum hız arttıkça tabiiki kalite düşüyor . birde abs deniyorum 230 dereceye 90 derece şeklinde. elimde saç spryeide var. fakat tabla çok geç ısınıyor . 

bugün filament değiştirmek istersken beceremedim pla teflon boru içinde kaldı. gittim ocak üzerinde ısıttım biraz , iğne ile biraz çıkarıp kalan boşluğa diğer filamenti ittirdim oldu.

eskiye nazaran daha az ısınıyorlar motorlar şuan. ama yine istediğim kadar değil.

pla direk ısıtmadan tablaya yapışıyor mu yoksa ben mi beceremedim acaba.