Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

overlok

Alıntı yapılan: omereliusuk - 30 Ağustos 2016, 15:22:28
arkadaşlar;
heatbet mk3 yaylarını nereden bulabiliriz.
bir de flamentleri nereden bulabiliriz.
alan arkadaşlar yardımcı olurlarsa şimdiden çok teşekkür ederim.
Geçici olarak mandal yayı kullandım, ucundan biraz keserek.

Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

Tlepsh

Alıntı yapılan: omereliusuk - 30 Ağustos 2016, 15:22:28
arkadaşlar;
heatbet mk3 yaylarını nereden bulabiliriz.
bir de flamentleri nereden bulabiliriz.
alan arkadaşlar yardımcı olurlarsa şimdiden çok teşekkür ederim.
Bana özelden kargo bilgisi gonderirseniz 4 veya 5 adet size gönderebilirim...

z

Benim sistemde sigorta falan yok. Kart üzerindeki fan jtag bağlantısını yapmama engel olduğundan bazen fanı çalıştırmayı unutuyorum max 1 dakika içinde sürücüler korumaya geçiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yolcu27

Alıntı yapılan: z - 30 Ağustos 2016, 19:10:18
Benim sistemde sigorta falan yok. Kart üzerindeki fan jtag bağlantısını yapmama engel olduğundan bazen fanı çalıştırmayı unutuyorum max 1 dakika içinde sürücüler korumaya geçiyor.
Bugün bende bunun farkına vardım ısıtıcı tabla ısınması için tüm fanları kapattım. Tabla ısınırken bende bir yandan z eksen morunu oynayarak nozzle tabla sınırlaması için uğraştım. Bir baktım ki motorlar gitmiyor . O an z  motorlarin sürücüsüne baktim ki çok ısınmış. Anladım ki ramps için güzel bir fan bağlamak gerekli. Fan bağlı olduğu sürece elimle kontrol ediyorum soğutuculari hic ısınma yok ramps kullanıcıları için @muhendisbey in dediği parça hem şık hem işlevsel gorunuyor. Malzeme gelince bunu basmak istiyorum ilk.

Bu arada dilimleme programı olarak bir çok kişi simply3d öneriyor.  Sizlerin fikirleri nelerdir.   
Bu dilimleme programlarında geçen terimlerin anlamlarınin Türkçe karşılığı olan bir sözlük filan var mıdır acaba

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhendisbey

simplify ücretli bir yazılım crack işleri ile uğraşmak istemedim açıkçası. Ek özelliklerinin baya güzel olduğunu söylüyorlar ancak çoğu zaman SD karttan yazdırma kullandığım için host programa çok ihtiyaç da duymuyorum. Dilimlemek için de slicer yetiyor. Bilgisayarla bu işleri yaptığımda bilgisayar kitlenirse parçayı bozuyor. Yada bilgisayara birşey yüklesen, USB sine birşey taksan donabiliyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Ben dün 32 ve 64 bit için iki ayrı sürümü buldum crack sorunu yok. İsteyene yukleyeyim drive a link atayım. 
Gerçi setup dosyaları nerede önce bulmak gerek çok karışık bilgisayar

EMP_Otto

Arkadaslar merhaba kalibrasyon işlerinide hallettim fakat motorlardaki vınlama sorununu hala çözemedim.Motorlar 10 dakika falan çalışınca el değmeyecek kadar ısınıyor.Sorunumu şöyle özetlemek istiyorum.Ramps kartına enerji verdikten sonra motorlarda ses falan yok.Ne zaman ki X eksenindeki motora komut gönderiyorum motor sıkıntısız çalışıyor fakat vınlamaya başlıyor.10 dk sonrada el değmeyecek kadar ısınıyor motor.Motor bozuk galiba?Sürücüleri falanda değiştirdim sorun sürücüden değil.Varsa bir öneriniz denemek isterim çünkü elimde yedek motor yok.
Bu işler zordur,özveri ister...

yolcu27

Alıntı yapılan: EMP_Otto - 31 Ağustos 2016, 19:49:46
Arkadaslar merhaba kalibrasyon işlerinide hallettim fakat motorlardaki vınlama sorununu hala çözemedim.Motorlar 10 dakika falan çalışınca el değmeyecek kadar ısınıyor.Sorunumu şöyle özetlemek istiyorum.Ramps kartına enerji verdikten sonra motorlarda ses falan yok.Ne zaman ki X eksenindeki motora komut gönderiyorum motor sıkıntısız çalışıyor fakat vınlamaya başlıyor.10 dk sonrada el değmeyecek kadar ısınıyor motor.Motor bozuk galiba?Sürücüleri falanda değiştirdim sorun sürücüden değil.Varsa bir öneriniz denemek isterim çünkü elimde yedek motor yok.
Hocam motor bozuk değil muhtemelen bendede aynı şey oluyor  10 dk filan çalışma sonucu surekli çalışan motorlar el yakacak kadar ısınıyor ki fazla akım dan dolayı ısınıyor bence. Bunuda sürücü üzerinde bulunan trimpot ile ayarlıyoruz sanırım. Gordugum ölçüm yolu pot ile gnd arasını ölçüp 2 ile çarpmak.  Cikan sonuç sürücünün vereceği akımı sınırlandırıyor en azından  ben böyle anladım yanlış ise lütfen düzeltiniz. Ben bir nebze olsun azalttim değerleri ama bizim aldigimiz motorlar için aslinsa ölçülmesi gereken yani ayarlanması gereken 0.75v filan olsa gerek.  Z motor sürücüsü için birsz daha arttırılabilir bu değer bence 2 motor sonuçta.

Yazıcı çalışmasında bariz yavaşlama yaşanıyor ama belkide normali budur. İlk başta yüksek akımla bir kaç deneme yapınca şuan yavaş geliyor

Ekleme

Aynı ısınmayı y motorunda da hissedersiniz. Bu iki motor taşıyıcı eksenlerin motoru olduğu için bence biraz fazla akım çekiyor ve  surekli çalışıyorlar . İki motorda ısınıyor

EMP_Otto

Hocam şimdi extruderın motorunu söküp x eksinine taktım ondada aynı şey oluyor.O da ısındı.Dediğiniz gibi akım ayarı yapmamız gerekecek galiba.Ama alamadıgım nokta diger eksenlerde böyle bir vınlama gibi bir sorun yok,ısınma yok ne varsa x ekseninde var bende :D

Hocam eksene bir kez komut gönderdikten sonra vınlamaya baslıyor vınlamaya basladıktan sonra isterseniz hiç çalıştırmayın motoru yine ısınıyor.

yolcu27

Evet bende de aynı ısınma var ıslık vinlama filan normal sanırım muhendisbey in dediğine gore.

Dediğim ölçümü x ve diğer eksenler için yapın arada fark vardır muhtemelen ölçüm ve farkı bizlerlede paylasirsaniz iyi olur bizde karşılaştıriz

Motoru pasif hale getirmeden vinlama tınlama geçmiyor evet

EMP_Otto

Hocam vınlama sesi gidene kadar potu saga sola cevirdim vınlamalar kesildi ve ısınmada ortadan kalktı.Torkda arttı.Anladım kadarıyla motora gereginden daha az akım gidiyormuş.Tabi benimkisi bir varsayım.Sorunumu şimdilik böyle çözdüm.

yolcu27

Yeniden bir kalibrasyon ölçümü yapar mısınız hocam değişme oluyor mu merak ettim de.

Dediginiz yöntem çok güzel br kolaymış ölçüm ile uğraşmadan bu şekilde de ayarlanabilir aslında. Motor şuan aktifken elinizle sağa sola çekebiliyor musunuz. Çekiliyorsa akım yetersizdir .
Gelmiyorsa ve motoda ısınma olmuyorsa sorun yok gibi bence de

EMP_Otto

Kalibrasyonda bozulma yok hocam dediğim gibi akım yetersiz geliyormus galiba şimdi daha hızlı hareket ediyor sanki.Isınma yok vınlama yok şimdilik herşey yolunda.Sağa sola elinizle cekemiyorsunuz eksenleri motorların torku gayet iyi.

muhendisbey

Slicer Ayarları
Slicer ayarlarına repetier host üzerinden dilimleyici>configuration üzerinden ulaşılabilir.

Ekanı ilk açtığımızda bizi karşılayan ekran print settings'in bulunduğu kısım.
Slicer üzerinde yapılan ayarlar profil olarak kaydedilebilir. Bu sayede farklı uçlar yada farklı filament için her değişimde ayar yapmanıza gerek yoktur.

Print Settings

Layers and Perimeters
Katmanların ve kabuğun ayarlandığı kısımdır. Kabuk içerisi doldurulmadan önce dış kısma yapmış olduğu dolanmadır. Yani sistem önce doldurulacak alanın etrafını oluşturup sonra içerisini doldurur. Bunu her katmanda yapar.
Elinizdeki şeklin üst ve alt kabuğunu kalın yapabilirsiniz. Kabuk malzemenizin daha sağlam olmasını sağlar. İç kısımları destek amaçlı olarak düşünebilirsiniz. Yani 5 kabuklu bir cisim 3 kabuklu çizimden aynı doluluk oranına göre (yüzde yüz doluluk hariç) daha sağlamdır. Çünkü kabuk miktarınca yüzdeyüz doluluk kullanılmış olur.
Vertical shells: dikey kabuk miktarıdır. Alt ve üst katmanda kaç katman kabuk olacak bunun miktarını belirtir.
Horizontal shells: yatay kabuk miktarıdır. Yan kısımlardaki kabuk miktarıdır. Örneğin bir vazonun et kalınlığı
Layer Height: ilk katman diğer katmanlardan daha yukarıda olmalıdır. Çünkü alt kısımda sıkıştırabileceği yada yapıştırabileceği bir plastik katman yoktur. Bunun için genellikle nozzle kalınlığına yakın ve az miktarda küçük değer seçilmelidir. Örneğin 0.3mm nozzle için 0.28mm yada 0.27mm gibi bir değer seçebilirsiniz.

Infill
Infill malzemenin doluluk miktarını seçer. Örneğin bir vazonun doluluk oranı 0 dır. Yada darbeye maruz kalacak, esneme yapmayacak bir malzemenin doluluk oranı yüzde yüz seçilir.

Burada doldurmak için algoritmalar da mevcut. Mekanik dayanımı en yüksek olan honeycomb'dur ancak yazıcıyı aşırı miktarda gelgitler sarsar ve yorar. Makineniz çok daha kısa sürede ömrünü tamamlar. Bal peteği şeklinde  içerisini doldurur. (altıgen)

Makine açısından en ideali rectilinear'dır. katmanları birbirine dik olacak şekilde çizgilerle doldurur, yani karesel bir doldurmadan bahsedebiliriz. Ben bu ikisini kullandım genel olarak. Rectilinear  mekanik dayanım açısından kötü değildir.

Skirt and Brim

En önemli ayarlardan birtanesi. Özellikle malzemenin yüzeye yapışmasında problem yaşıyorsanız tam size göre
Skirt malzeme basılırken malzemenin etrafında dolanmasını sağlar. Bu seçeneği genel olarak baskıdan önce nozzle'ı temizlemek ve baskı alanını kalibre etmek amacıyla kullanıyorum.
Örneğin dolandığı sırada bir köşeye basmadığını fark edersem feedrate'i düşürüp o köşeyi kaldırarak, macun gibi aşırı ezerek bastığını görürsem o köşeleri indirerek tablamı ayarlarım.

Brim ise yapışma kalkma kavlama problemleri çekenler için yardımcı. Yaptığı şey çok basit olmasına rağmen çokta işe yarıyor.
Malzemenize ilk katmanda tablada tutunsun diye belirlediğiniz ölçüde uzanan alansal çerçeve  oluşturur. yani bastığı yer 1mm^2 olsa da tablada tutunması için ilk bastığı yeri 4mm^2 yapabilirsiniz.
Baskı sonrasında makasla, yada maket bıçağıyla kolaylıkla çıkarabiliyorsunuz.

Support material
Bastırmak istediğiniz parça düz yüzeyi olmayan yada çok az olan, çok köprü kullanılması gereken bir parça olabilir. Support material ile çok ince destekler oluşturarak yazdırma sonrasında kırılabilir destekler kullanabilirsiniz. Bu sayede daha düzgün yüzeyler elde edebilmeniz mümkündür. Ancak destek malzemesi aslında bu kadar kolay kullanılabilen bir yapıda maalesef değil. Destek malzemesi parçanıza çok sabit bir şekilde kaynaşmış olabilir bu durumda destek malzemesini çıkarırken malzemeyi bozma yada kırmanız da muhtemeldir.

Raft ise malzemenin yine tablaya yapışmaması yada malzemenin bir ucunun kıvrılmasını önlemeye yöneliktir. Tıpkı brim gibi. Brimden farkı çok daha fazla katmandan meydana gelebilmesidir. Bir diğer farkı ise brim boşluksuz olarak yapılırken, raft elek gibi çok ince çıtalar üzerine malzemenizi basar.

Speed
Yapılması gereken en önemli ayarlamalardan birisi de hızıdır. Tercihen ilk katmanın çok yavaş oluşturulması gereklidir. Dolgu malzemesinin hızından tutun en dış katmana kadar olan hız ayarları burada yapılır. Hız aynı zamanda aldığınız filamentin kalitesine göre de ayarlanmalıdır. Genelde bu ayarlar filament üreticinizin sitesinde yer almaktadır.
Örneğin: http://www.esun3d.net/products/142.html
Sıcaklıktan tutun fan hızına kadar belirtilmiştir.
Slicer hız olarak mm/s (saniyedeki milimetre sayısı) olarak belirtilir. Örneğin 9mm/s bir saniyede 9mm yol kat edecek anlamına gelir.

multiple extruder
Çok kafalı extruder varsa yazıcınızda nerede hangi extruderi kullanacağınızı seçtiğiniz bir ayar. Hiç kullanmadım, bilemiyorum.

advanced
Gelişmiş ayar seçenekleridir. İlerleyen aşamalarda kullanılabilir. Burada kullanmamız gereken tek ayar bridge flow ratio. Bu ayar köprüde ne kadar filament kullanacağını gösterir. Default ayarı 1 dir ancak 1 olması durumunda köprülerde sehim olması olasılığı çok yüksek. Bridge işleminde en önemli faktör filamentin kopmayacak kadar verilerek çekilmesidir. Yani mümkün mertebe gergin ve kopmamış köprü oluşturmak gerekli.
Ben en uygun köprü değerini kendi yazıcımda 0.85 olarak test ettim.

output options
Hiç kullanmadım

notes
profille alakalı notlar almak için kullanabilirsiniz. bir önemi yoktur.

Filament Settings
Kullandığınız filamente göre yaptığınız ayarlar bu kısımdadır. Filamentin çapından tutun, filamentin donması için gerekli ayarlar buradadır.

Filament
Filamet için extruder sıcaklığı, tabla sıcaklığı burada yapılır.
İlk katman için extruder sıcaklığı biraz daha yüksek, sonraki katmanlar için daha soğuk olmalıdır. Filamentin tablaya yapışması için yapış yapış olabileceği bir sıcaklıkta basım yapılmalı. Sonraki katmanlar biraz daha soğuk olabilir. Ben esun pla için 230 derece ilk katman 220 derece sonraki katmanlarda baskı alıyorum. Feedrate ayarlarınız önemlidir yoksa bu sıcaklıklar filamenti yakabilecek sıcaklıklardır.
Tabla sıcaklığı ise asla değişmemelidir. Tabla sıcaklığının artması yada azalması malzemenin yüzeyi bırakmasına neden olur. Genel olarak PLA için 65 derecede baskı alıyorum ABS için normalde 110 derecede olması gerekli ancak birçok ısıtıcı tabla bu sıcaklıkları görememekte. Brim kullanarak ABS 90 derece ve yukarısında basılabilmektedir.

Cooling
Katmanlar arası geçişler çok kısa olursa katman donmadan üzerine konulan katman yüzünden yığılmalar meydana gelebilmektedir. Bunun için gerekli ayarlamalar bu kısımdan yapılır. 20 saniye altında katman biterse hızını 2mm/s'ye düşür şeklinde ayar yapabilirsiniz. Benim ayarım en azından bu şekilde.

Eğer parça soğutma için fan kullandıysanız parça soğutma fanı ayarları da bu kısımdan yapılabilmektedir.

Printer Settings
Buradaki ayarlar yazıcınızla alakalı olan ayarlardır. Kullandığınız nozzle'ın çapı bu ayarlar ile ayarlanır. Sadece nozzle çapı için değiştirirsiniz. Yazıcı mekaniğiniz değişmedikçe yada firmware değiştirmedikçe bu ayarlara dokunmayınız.

General
Adı üzerinde genel ayarlardır. Farklı firmware kullanıyorsanız firmwarenizi seçebilir, tablanızın biçimini ayarlayabilirsiniz.

Custom G-Code
Burası da yine önemli ayarlar içerir.
Start G Code: Başlangıçta nozzle temizlemek isteyen arkadaş vardı ismini hatırlayamadım, işte bu senin için. Parça kodları işlemeden önce ne yapmak istiyorsan buraya G kodunu yazıyorsun, makine ona göre hareket ediyor. Ürettiğiniz her kodun başına bu yazdığınız G kodunu ekler.

Benim Start G Kodum
G1 Z5 F5000 ; lift nozzle

End G Code: Yazdırma sonunda yapılacak işlem neyse onun kodunu burada G kodu olarak yazıyorsunuz. Ürettiğiniz her G kodunun sonuna bu kodları ekler.

Benim End G Kodum
M104 S0 ; turn off temperature
G91
G1 E-2.00000 F2400.00000
G1 Z10
G90
G1 X0
G1 Y-30
G1 Z0
M84     ; disable motors

Ne yapıyor burada? Parça bittikten sonra extruder parçaya değip öyle kalmıyor. Önce extruder damlatmasın diye bir miktar geri sarıyor. Sonrasında 10mm Z eksenini kaldırıyor, X'in başlangıç konumuna yani sıfıra gidiyor, Tabla 30mm dışarıda kalacak şekilde kaydırıyor ve Z ekseni 0 olana kadar iniyor.

Katman değiştirmeden önce (before layer change G code), katman değiştirdikten sonra (after layer change g code) yada takım değiştirmek için (örneğin 2. extruder'e geçiş için) (tool change g code) g kodları yazabilirsiniz. Mantığı basittir. G90 dedikten sonra verdiğiniz konumlar kesin konumlardır. Yani X, Y, Z ekseni içeren koordinatta nereyi söylerseniz oraya gider. G91'de ise bulunduğu konuma göre ekler yada çıkartır.

Extruder 1
Nozzle'ın çapını nozzle diameter kısmından ayarlayabilirsiniz.
Retraction extruder'in damlatmaması için gereken hızlı geri çekme ayarlarını içerir.
Alakasız olarak burada lift z ayarı bulunmaktadır. lift z, yazıdırmadan gidileceğinde parçayı çizmemesi çarpmaması için z eksenini kaldırarak gitmesi için gerekli ayardır. Kaç mm derseniz gideceği mesafeye o kadar kalkarak gider ve iner ve yazar. Yazıcıda daha kaliteli baskı olur ancak yazma süresi uzar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Tam istediğim gibi bir sözlük olmuş teşekkürler @muhendisbey

Bugün gelecek filamentim denemeleri buradan paylasirim yeniden