Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

mert3162

@muhendisbey hocam sizin makinayı yaparken feyz aldığınız bir makina varmıdır ? ne tarz bir makina yapmayı planlıyorsunuz ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

DaRt

@yolcu27 elimde 8mm krom mil de var 8mm indüksiyonlu mil de var. Daha önce başka bir cnc routerde krom mil denemiştim, sertliği daha düşük olduğundan hem çizildi hem de esneme daha fazlaydı. 15~16 tl fiyat farkına değmez bence krom mil. İndüksiyonlu alıp geçmek daha doğru.

yolcu27

Alıntı yapılan: DaRt - 13 Kasım 2016, 14:54:39
@yolcu27 elimde 8mm krom mil de var 8mm indüksiyonlu mil de var. Daha önce başka bir cnc routerde krom mil denemiştim, sertliği daha düşük olduğundan hem çizildi hem de esneme daha fazlaydı. 15~16 tl fiyat farkına değmez bence krom mil. İndüksiyonlu alıp geçmek daha doğru.

hocam düşünüyordum derken ben aynı ise düşünecektim :) tabiki yapmışken iyisi daha doğrusu işimize yarayanı kullanmak mantıklıdır. arasındaki farkı bilmiyordum öğrenmiş oldum. teşekkürler

muhendisbey

Alıntı yapılan: mert3162 - 13 Kasım 2016, 14:43:58
@muhendisbey hocam sizin makinayı yaparken feyz aldığınız bir makina varmıdır ? ne tarz bir makina yapmayı planlıyorsunuz ?
Makerbot replicator 2 ye benzeyen makerbot z18 i baz aldim. Renkli ekran kullanmayacagim. Bunun yaninda wifi, bluetooth olacak. Uzaktan yazdirma icin gerekli hersey sistemde olacak.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhendisbey

Induksiyonlu demek sertlestirilmis demektir.  Ici gene yumusaktir fakat dis kismi tipki bir boru gibi olacak sekilde cok serttir. Kesilirken once dis kismi kesilir sonra ic kismi rahatlikla kesilir. Yumusak olursa cabuk asinir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Merhaba arkadaşlar son vazo baskimdan fotoğraflar

Buda delikli kuru kafa

muhendisbey

10 numara baski olmus. Tebrikler.
Yuzey kusuru olustu mu? Esun pla plus a devam herhalde?

HeCToR

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 15 Kasım 2016, 20:07:59
10 numara baski olmus. Tebrikler.
Yuzey kusuru olustu mu? Esun pla plus a devam herhalde?

teşekkürler.

hocam bunlar numune filamentlerdi extruder kalibrasyonunda hatam varmış geçen onu düzelttim bunları baskı aldım düzeltme sonrasında esun pla plus basmadım daha.

ama bu iki filamentte çok hoşuma gitti biri türkeli diğeri 7hills sanırım.

vazoda spral baskıyı açmama ragmen dilimlemede bile bir üst katmana geçiş noktaları var gibiydi travel modda görüyordum o noktalarda çok az belirgin olmayan izler oluştu. ama genel itibariyle çok hoş oldu :)

birde ben geri çekmede z eksenini kaldırmayı açmamıştım normal baskılarda bazen sürtüyordu baskıya gezinmede. 0.1mm lik bir kaldırma ayarladım daha stabil oldu bu şekilde hemde parçaya sürterek tabladan kalkma riskini azalttım

1kg bitmek üzere şuan çok fiyat farkı olmazsa değiştirebilrim esun u.
Alıntı yapılan: HeCToR - 15 Kasım 2016, 20:24:30
Çok güzel görünüyor gerçekten

teşekkür ederim.

DEno_12

Yazıcıyı toplamaya başladım. 800 lü mesajlardan sonrasını henüz okuyamadım. Püf noktalarla ilgili herhangi bir mesaj var mı?Ya da dikkat edilmesi gereken noktaları derleyebilir miyiz?   
Kurulum kılavuzu gibi birşey hazirlandiysa o da işime yarayabilir. Dokümanların arasındaki manual pek püf noktalardan bahsetmiyor.

yolcu27

sabit diğer konuda @muhendisbey gerekli konuların altını çizmiş toplamış . dilimleme kalibrasyon parçalar herşey orada mevcut. yine takıldıgınız yerlerde buradan yazın yardımcı olmaya çalışalım
bu arada ben de sıfırdan başladım bu başlıkta yetiştim başta muhendisbey olmak üzere yol gösterici oldular sağolsunlar.

muhendisbey

Hız ayarlarınızı düzeltmeyi anlatmadım.
Çünkü hız tamamen aldığınız donanımlara, güç kaynağına yağlanmaya .... bağlı
Feedrate makineyi bir yere kadar hızlandırır bu maksimum feedrate'dir. Üzerine çıksanızda firmware'deki maksimum feedrate yavaşlatır.

Bu ayarlardan kendinize uygun olacak şekilde ayarlarsanız z lift süreyi çok fazla etkilemez. z lift için 0.2mm yeterli oluyor çoğunlukla.

Türkeli ve 7hills markalarını yeni duydum. Fiyatlarına baktım pek mantıklı gelmedi.
Filamentte ucuzluk çok kullanıyorsanız önemli.
Dayanıklı filament olarak bumat'ı tavsiye ederim. Ancak Türkiye'de satanı yok. Kokusuz, o kadar stabil bir filament ki Amerikan malı.

DEno_12

Alıntı yapılan: yolcu27 - 15 Kasım 2016, 23:14:09
sabit diğer konuda @muhendisbey gerekli konuların altını çizmiş toplamış . dilimleme kalibrasyon parçalar herşey orada mevcut. yine takıldıgınız yerlerde buradan yazın yardımcı olmaya çalışalım
bu arada ben de sıfırdan başladım bu başlıkta yetiştim başta muhendisbey olmak üzere yol gösterici oldular sağolsunlar.

Sabit konuda kurulumdaki puf noktalar yok. Hatırladığım mesajları tekrar okudum. Rulman ile tabla arasına silikon bant ve y ekseni motorunun arkasına pul ile beraber kayış yerleştirme gözüme çarptı. Bunlar haricinde mekanik kurulumda dikkat edilmesi gerekenler var mı?

yolcu27

Alıntı yapılan: DEno_12 - 16 Kasım 2016, 07:48:22
Sabit konuda kurulumdaki puf noktalar yok. Hatırladığım mesajları tekrar okudum. Rulman ile tabla arasına silikon bant ve y ekseni motorunun arkasına pul ile beraber kayış yerleştirme gözüme çarptı. Bunlar haricinde mekanik kurulumda dikkat edilmesi gerekenler var mı?

Açıkçası bende bunları hatırlıyorum y eksen arkasına bir adet somun denk getirmek iyi oluyor. Ben unutmuşum sonradan da usendim m4 vida koydum iş gordu destek oldu motora.

Milleri rulmanlar içinden geçirirken biraz dikkat ben bir rulmanin bilyelerini dağıtım  . Cok zorlamadan geçmesi lazım.
Extruder olarak hazır mk8 mi aldınız yoksa kendiniz mi duzeceksiniz . .
Ben mk8 almıştım ama şimdi elimde fazladan bir motor var  onunla da bir extruder yapıp kullanmak istiyorum. montaj kılavuzu ile yapabikirim diye dusunuyorum. Cıvata eksigim var suan sadece .

Filament dişlisi ile ilgili ölçülerde bir karışıklık olmuştu. Bu diğer sabit konuda düzeltildi mi hatırlamıyorum . @muhendisbey 

DEno_12

Alıntı yapılan: yolcu27 - 16 Kasım 2016, 08:35:37
Açıkçası bende bunları hatırlıyorum y eksen arkasına bir adet somun denk getirmek iyi oluyor. Ben unutmuşum sonradan da usendim m4 vida koydum iş gordu destek oldu motora.

Milleri rulmanlar içinden geçirirken biraz dikkat ben bir rulmanin bilyelerini dağıtım  . Cok zorlamadan geçmesi lazım.
Extruder olarak hazır mk8 mi aldınız yoksa kendiniz mi duzeceksiniz . .
Ben mk8 almıştım ama şimdi elimde fazladan bir motor var  onunla da bir extruder yapıp kullanmak istiyorum. montaj kılavuzu ile yapabikirim diye dusunuyorum. Cıvata eksigim var suan sadece .

Filament dişlisi ile ilgili ölçülerde bir karışıklık olmuştu. Bu diğer sabit konuda düzeltildi mi hatırlamıyorum . @muhendisbey 

Gregs wade extruder yapacağım, parçalar hazır. Tornalik bi kaç iş var.