Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

EMP_Otto

@yolcu27 Hocam 502 yi parçanın köşelerine damlatıyorum eğer parça çok büyükse kenarlarınada damlatıyorum.Parçayı bastıktan sonrada üzerine biraz camsil sıkıp bıcakla kazıyorum cok kolay çıkıyor.Şimdiye kadar hiç sıkıntı yaşamadım.Tavsiye ederim.

@muhendisbey Hocam benim yazıcının plasktik parçalarını sizden almıştım.PLA mı yoksa ABS ile basmıstınız parçaları.Şunun için soruyorum yeni bir set basıyorum kendime adam PLA ile basmayın demişte  8-)
Bu işler zordur,özveri ister...

muhendisbey

PLA ile bastım.
Sen onlara kulak asma. ABS deki büzüşme problemi sebebiyle parçalar her zaman daha yamuk çıkar. Yamuk baskı makinenin stabil çalışmasını engeller.

Dikkat edeceğin husus doluluk oranı. En az yüzde 40 olmalı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Kendi yazıcımda yaşadığım sorun bu topladığım yazıcıda da oldu. Sol z milinden siyirma sesi geliyor z eksen ini manüel olarak oynatinca . Baskı esnasında ses yok fakat ekseni yukarı aşağı yaptığımda lcd ekran üzerinden, ses çok fena. Hatta baskiya başlarken yada bitince z eksen hareketleri alarm gibi valla. Sesi duyunca aha başladı aha bitti diyorum evde... çözüm bulamazsam  rulmanlar söküp yenisi takacagim o parçanın. 

Birde esun dan başka bildiğiniz uzmeyecek ürün varmı pla da.

muhendisbey

@yolcu27

vidalı mile gres yağı sürebilirisiniz. Malzemeler sıfır ise ötmesi hatalı malzeme seçimini gösterir. Ya milinizin çapı küçüktür ya rulmanın çapı büyüktür. Yada montajda eksiklikler vardır.

Filament olarak ookuma'yı deneyebilirsiniz. Colorfabb hiç kullanmadım çok iyi diyorlar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tlepsh

@yolcu27 hocam aynı problem ben de de var. Ben sorunun hareket hızlarından kaynaklandığını gözlemledim. Biz elimizle manuel hareket ettirirken (repetier üstünden) veya baskıda sorun olmuyor fakat dediğiniz gibi LCD kontrol kartı üzerinden hareket ettirirken veya baskı bitip bitip yukarı çekerken çok ses çıkıyor ve harekette bir zorlanma oluyor. Buralardaki hızı nasıl sınırlayacağım ben bulamadım...

muhendisbey

Hızı sınırlamak için firmware'deki maximum feedrate ayarlarına bakabilirsiniz yada slicer içerisinde travel speed'i düşürebilirsiniz.

EMP_Otto

@muhendisbey Hocam sizin paylaşmış olduğunuz bitiş gcodunu ekledim
M104 S0 ; turn off temperature
G91
G1 E-2.00000 F2400.00000
G1 Z10
G90
G1 X0
G1 Y-30
G1 Z0
M84     ; disable motors

Fakat şöyle bir saçmalık oluyor.Parça bitince bir miktar yukarı kalkıyor sonra x 0 noktasına gidiyor ama z ekseni aşağıya inmiyor.Z ekseni aşağıya inmeye çalışınca sanki iki motorda ters yönlerde dönmeye çalışıyorda kilitleniyor gibi kilitlenip kalıyor.Ta ki inmesi gereken miktar bitene kadar.Daha sonra Lcd den bakıyorum z ekseni sıfırlanmış görünüyor.
Aynı durum lcd üzerinden hızlıca indirmeye kalktığımdada oluyor,yani 10mm z eksenini indirmeye çalıştığında Lcd üzerindeki encoderi cok hızlı cevirirsem z ekseni kilitleniyor sadece ses çıkarıyor ses kesildikten sonra encoderi cevirerek z eksenini indirebiliyorum.

İnsallah sorunumu anlatabildim  8-) Biraz karışık oldu sanki

muhendisbey

Yok hocam anladım :)
Z ekseninin feedrate'ini ya firmware'den düşürün yada sürücünün akımını z ekseni potansiyometresi üzerinden artırın.

yolcu27

@Tlepsh  hocam hızı sınırlama için z travel ile ilgili bir bölüm olacaktı yazılımda yada kullandıgımız arayüz programında. oradan hızı indirirsek sanırım sorun ortadan kalkar yoksa normal mm lik hareketlerde ses yok.

@muhendisbey malzemeler sıfırda sanki bununda sağdaki millerini takarken bir kaç bilye uçtu gitti :) baskı aldım x ve y ekseninde sorun yok z de %3 lük bir eksiklik var. onuda bir ara ayarlayacağım. ..

birde bu tabla taşıyıcısı ile rulmanları biz normalde kelepçe ile tutturuyoruz ya onun için bir parça tasarımı görmüştüm thingiverse de sıkıştırma için. sizce daha sağlıklı olur mu? ısıyla beraber zaman geçtikçe kelepçelerde gevşeme oluşuyor gibi geldi bana

yolcu27

Alıntı yapılan: EMP_Otto - 21 Kasım 2016, 15:08:45
@muhendisbey Hocam sizin paylaşmış olduğunuz bitiş gcodunu ekledim
M104 S0 ; turn off temperature
G91
G1 E-2.00000 F2400.00000
G1 Z10
G90
G1 X0
G1 Y-30
G1 Z0
M84     ; disable motors

Fakat şöyle bir saçmalık oluyor.Parça bitince bir miktar yukarı kalkıyor sonra x 0 noktasına gidiyor ama z ekseni aşağıya inmiyor.Z ekseni aşağıya inmeye çalışınca sanki iki motorda ters yönlerde dönmeye çalışıyorda kilitleniyor gibi kilitlenip kalıyor.Ta ki inmesi gereken miktar bitene kadar.Daha sonra Lcd den bakıyorum z ekseni sıfırlanmış görünüyor.
Aynı durum lcd üzerinden hızlıca indirmeye kalktığımdada oluyor,yani 10mm z eksenini indirmeye çalıştığında Lcd üzerindeki encoderi cok hızlı cevirirsem z ekseni kilitleniyor sadece ses çıkarıyor ses kesildikten sonra encoderi cevirerek z eksenini indirebiliyorum.

İnsallah sorunumu anlatabildim  8-) Biraz karışık oldu sanki

hocam z eksen sürücüsünün akım ayarına bir bakınız. drv8825 için vref ayarı yazarsanız google da cıkacaktır. ki zaten üzerindeki trimpot ile gnd arasını ölçüp 2 ile çarpın akım sınırını belirlemiş olursunuz. ben kendiminkinde ölçümü 1.4 tuttum z ekseni için 2 motor oldugu için . toplamda max vereceği akım 2,8amper olmuş oldu.diğer eksen motorları içinse 0.7 v ölçtüm buda 1.4 amper max vereceği akım oluyor.

muhendisbey

Daha sağlıklı olur mu bilemiyorum. ancak z eksenini azaltacağını göz önünde bulundurmak lazım.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 21 Kasım 2016, 22:36:12
Daha sağlıklı olur mu bilemiyorum. ancak z eksenini azaltacağını göz önünde bulundurmak lazım.

oda doğru tabla yukarı kalkınca mecburen z eksen baskı mesafesi düşecektir.  . 

EMP_Otto

@muhendisbey Hocam merhabalar önceki mesajımda bahsettiğim sorunu halletmek için z eksenin feedrate düşürüp tekrar derlemek istedim programı fakat
SdBaseFile.h:38: error: using typedef-name 'fpos_t' after 'struct'
gibi hata aldım.Hatanın sebebi arduino ide nin versiyonuyla alakalıymış.Rica etsem sizin kullandığınız versiyon numarasını yazabilirmisiniz?

muhendisbey

EMP_Otto

Hocam eyvallah.Bende 1.6.9 versiyonunu indirdim.Versiyon 1.6.9 dada sorunsuz derleniyor.