Yüksek sıcaklıklarda kullanmak üzere ışık kaynağı ve sensör tavsiyesi

Başlatan certy, 11 Haziran 2016, 13:11:37

certy

Merhaba arkadaşlar. Bir projede kullanmak üzere +25C ile +200 C sıcaklıklar arası sağlıklı bir şekilde kullanabileceğim led-foto diyot ikilisi tarzı ışık kaynağı ve sensöre ihtiyacım var. Aslında led-foto diyot da kullanabilirim ancak bu kadar yüksek sıcaklıklarda pek uzun ömürlü olmaz sanırım. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
TA1USS

fahri-

certy

TA1USS

fahri-

kayatech

Belki de yanlış birşey arıyorsunuz. Tam olarak nerede ve ne amaç ile kullanılacağını berlirtirseniz farklı çözümler çıkabilir.

certy

Alıntı yapılan: fahri- - 11 Haziran 2016, 16:37:42
Yarıiletken olmayan diyot keşfedilmedi daha maalesef  :)

Biliyorum hocam. Ben diyot olmasına gerek yok herhangi bir sensör ve ışık kaynağı olabilir demek istemiştim. :) Benim led-foto diyot örneğini vermemin sebebi sadece boyutlarıydı. Küçük bir şeyler arıyorum.

mesaj birleştirme:: 12 Haziran 2016, 09:32:08

Alıntı yapılan: kayatech - 11 Haziran 2016, 16:40:04
Belki de yanlış birşey arıyorsunuz. Tam olarak nerede ve ne amaç ile kullanılacağını berlirtirseniz farklı çözümler çıkabilir.

Hocam laminatörle pcb basarken her seferinde makineyi elle  beslemek zor oluyor ve vakit kaybettiriyor. Silindirlerin arasındaki boşluğa ekleyeceğim ışık kaynağı ve sensörlerle plaketin başını sonunu algılayıp otomatik ileri geri yaptıracağım. Sensör ve ışık kaynağı ısıtıcı silindirlere yakın olacağı için yüksek sıcaklıklarda çalışan bir şeyler arıyorum.
TA1USS

kayatech

Laminasyon makinesinin merdane ısısı o kadardır ama dışarıya o kadar ısı vermez. Herhangi bir IR sensor takabilirsiniz ve ısı gelen tarafa aluminyum folyo /aluminyum parçası koyarak ısıyı azaltabilirsin.
Sensörü aluminyum içine de koyabilirsin.
Az önce senin için aluminyum soğutucu ile denedim. Merdane ısısı 160 derece iken aluminyum 40 derece oluyor.

Proximity metal sensör dahi fazlası ile işinizi görür. Plaket üzerindeki bakır kısmı algılayabiliyor.

İşi garantiye almak ve daha ucuza mal etmek için mekanik switch takın. Mekanik switch 'e tel takarak merdanelerden uzak tutabilirsin.
Böylece merdanenin sıfır noktasına yakın okuma yapabilirsin.