Ubuntu'yu gömülü arm kartta çalışacak şekilde optimize etmek?

Başlatan mir_as82, 14 Haziran 2016, 18:29:06

mir_as82

Gömülü kartta olan bir sisteme Ubuntu yüklemek istiyorum. Ama performans artırmak için optimize etmem gerekecek. Bunun  için nasıl bir yol izlemeliyim?önce optimize edilmemiş Ubuntu yu karta yükleyip daha sonra optimize işlemi mi yapılıyor?

yamak

Hocam optimizeden kastiniz nedir tam olarak?
Mesela kernel i yeniden derleyebilirsiniz. Gereksiz kernel modulleri kernelden cikarabilirsiniz.
Ve illa ki ubuntu mu olmasi gerekiyor?

mir_as82

Hocam Ubuntu en fazla destek veren Linux versiyonlarından biri onun için Ubuntu istedim açıkçası. Başka önerenileceğiniz bir distribution varsa onu da deneyebilirim. Optimizeden kastım ise sistemin kaynakları fazla kullanmasını sağlamak. Sınırlı RAM ve CPU olduğundan kullanmayacağım şeyleri yüklemek istemiyorum. Galiba en iyisi minimum bir imaj yükleyip daha sonra üstüne gerektikçe eklenti yapmak olacak sanki.

olemiss

Ubuntu Mobile: Ubuntu'nun telefon/tabletler için sürümü.
Ubuntu Core: Ubuntu'nun minimum özelliklerini içeren sürümü.

OpenEmbedded.  Bu çatı altında Yocto Projesi, cihazınıza uygun bir Linux sürümü yaratıyor.  Biraz karışık.
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

yamak

Hocam yocto daha oturmamis bi sistem. Biraz sancili olabilir. Eger sizin board icin hazirlanmis meta layer lar varsa alip kullanabilirsiniz. Istemediginiz recipe ve meta lari cikarip daha minimal bi sistem hazirlayabilirsiniz.

Eger zamanim var diyosaniz LFS e de bakabilirsiniz. En profesyonel ve en optimize sistem hazilaryacaginiz yontem bu. Fakat LFS ile distro hazirlamak hem uzun suren bi is hem de dikkat gerektirir.

Bir de armbian a da bakabilirsiniz. Eger sizin board icin hazirlanmis bi surumu varsa alip kullanabilirsiniz.

olemiss

> Hocam yocto daha oturmamis bi sistem. Biraz sancili olabilir.

Zaten sitelerinden de birşey anlaşılmıyor.
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.