Kartezyen robot tasarımı önerileriniz

Başlatan seyityildirim, 15 Haziran 2016, 07:18:34

seyityildirim

Merhaba arkadaşlar,
Elektrik-elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Kamera yardımıyla ayırt edilen nesnelerin görüntü işleme yardımıyla istenilen açıda, yönde taşıyacak bir kartezyen robot ( bazı yerlerde gantry olarak da geçiyor) yapmayı düşünüyorum. Sıkıntım şu bu tarz mekanik işlerde hiç uğraşmadım. Ben sadece görüntü işeyip motorları kontrol etmek istiyorum. Bu durumda bu mekanik işini nasıl hallederim? çünkü bunun mekaniği bile başlı başına bir proje olarak duruyor benim için. Bir de hiç bu tarz bir iş yapmadığımdan maliyeti ne kadar olur onu da bilmiyorum. Bütçemi aşarsa başlamadan bitireyim :) 3 eksende çalışma şekli şu görselde olduğu gibi

burada uç kısımda gripper tutucu değil de vakumlu bir sistem olmasını düşünüyorum..

Yol gösterecek tecrübeli hocalarıma şimdiden teşekkür ederim.

DaRt

Bu öylesine geniş bir konu ki. birkaç cümleyle geçiştirilmesi çok zor. Öncelikle bu tip sistemlerde anahtar kelimeler, eksenlerin hareket mesafeleri, konumlama hassasiyeti, tekrarlama hassasiyeti, doğruluk, hız, kontrol sistemi, robustluk. Bunlar hepi fiyatı etkileyen şeyler. Eğer bu parametrelere cevap verebilirseniz daha çok yardımda bulunabiliriz. Ben baskı devre kartı delmek için çok ilkel bir cnc router yaptım bu mantıkla.  300tl civarı bir maliyeti oldu.

seyityildirim

@DaRt öncelikle cevabın için teşekkür ederim.. Esasen Z hocamızın yaptığı çip programlayan robot ( https://www.youtube.com/watch?v=fCHrIVuNBJM ) büyüklüğünde ve hassasiyetinde bir şey düşünüyorum.. Ancak burada malzeme çip değilde bir ürün paketleme tarzında bir şey olabilir.