Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

PIC C

Başlatan HEXF2, 29 Eylül 2005, 08:51:00

HEXF2

Arkadaşlar daha evvel yazmıştım ben uzun zamandır PBP ve asm ile kod yazıyorum fakat bayağı bir ÖVME üzerine şu C 'ye giriş yapmaya karar verdim elime Doğan İbrahimin bir kitabı geçti PIC C ile programlama diye fakat tatmin edici bilgi bulamadım yani yeni başlayanları hedef almış çömez kitabı için seri eepromlara yazıp okuyan komutlar,PBP'de ADCIN gibi adc ile ilgili ve daha birçok komuta rastlamadım heralde kitap değinmemiş.Aynı zamanda derleyici olarak 2K ve iki bankı geçmeyecek sınırda HI-TECH derleyicisi verilmiş ama bu benim işime yaramaz bende CCS C Compıler indirdim kurdum ama bir kere bile kod derleyemedim kodları yazıp F9(compile)yaptığımda pwc.exe diye bir dosyayı bulamadığını söylüyor acaba PBP'de olduğu gibi C:/ ye bu exe dosyasını kurup micro code stüdio daki gibi bu exe yi bulmasını mı sağlayacağız ama nasıl yardımcı olun arkadaşlar.Birde bu ilin kütüphane dosyalarını nerden buluruz ve tüm komutlarını öğrenebileceğim bir kaynak bunlar olur ama en önemlisi şu derleyici sorunu ne olur yardım

sarikayamusa

Gmail de picprojeup de ccs3.222 vardı indirebilirsin. Kurarken de pcwh 3.222.exe den kur sonra patch.exe yi calıstır,ccs ve pcwh dosyalarını patch et.PBP gibi değil.

Neredeyse butun driverler, ve butun  kutuphaneleri mevcut. Aslında sadece derleyiciden ogrenebilirisin.Cunku komutları teker teker anlatan ve örnekler veren cok guzel hazırlanmıs bir help'i var.Ve 90  a yakın cok kaliteli ornek kaynak kodlar  var.

Nette bircok ingilizce kaynak da var.CCS ye gecmeni tavsiye ederim.İlk basta biraz zor ve karısık gibi gelsede,işaretler filan.Sonra alısınca cok guclu bir dil oldugunu goreceksin.

Sana Kolay gelsin.....

HEXF2

Hoca sana katılıyorum gerçekten biraz inceledikten harika olduğunu gördüm PBP filan fıs yani basit bişey belki ama mesela d++ olayında d = d + 1 işlemini yapması bile çok güzel ve diğer özellikleri tabii.Uzun zamadır programlarla uğraştığım anlamakta pek zorluk çekmiyorum ama ne yazıkki dediklerini bir türlü beceremedim cahillik işte daha detaylı adım adım anlatabilmisin hoca ya be dediğin programları indirdim KIRMIZI S şeklinde iki tane patch ve birde normal kurulum programı var patch etme olayına hiç girmedim daha evvel şu cahil kardeşinize de yardım edinde şu ASM ve PBP'den kurtulayım artık çünkü abuk subuk hatalr ile uğraşmaktan sıkıldım yardımlarınızı bekliyorum şu yukarda dediklerini adım adım açıklasan

sarikayamusa

Yine tekrardan ibaret olacak ama Şöyleki:

- Orada 2 tane exe olmalı biri install digeri patch.Pcwh3.222 den normal kur nextle mplab ı kurma, hata filan verecek lisans için versin sen devam et kurulumu bitir.

- Sonra Patch.exe den senin program files teki PicC içindeki ccs.exe yi goster ve Patch de.

- Sonra orada 3 dosya; pcm,pch ve pcb.crg ler var onu ProgramFiles teki yine PicC nin içine yapıstır ve evet de.Patch yapmazsan hata verecek ve derlemeyecektir...!

İşlem tamam... Sonra herhangi bir example kod ac ve compile yap hata vermemesi lazım.

Insallah basarırsın sorun yasarsan yine yaz...

Kolay Gele.........

HEXF2

Hoca dediklerini denicem yine ama ben yaptıklarımı bir PDF'e yazdım linki aşağıda nerde yalnış yapıyorum anlamadım

CCS KURULUM

sarikayamusa

Sorun Anlasılmıstır. Simdi senin kurdugun 3.227 versionu update install.Yani senin onceki ccs surumunu update ediyor.Yani direk bunu kurarsan olmayacaktır.

Şöyle yapalım sen bana mail adresini ver ben sana mesela 3.218 gondereyim, bunu kur, (tabi oncelikle onceki butun ccsleri uninstall et),Ondan sonra 3.227 yi rahatlıkla kurabilirsin.Yaptıklarının hepsi dogru.Yanlıs birsey yok.

Ondan sonra olacaktır insallah......

HEXF2

Hoca çok sağol mail adresim morg_1@mynet.com şiödi ben makinemden bütün yüklediklerimi kaldırıyorum ve senin gönderdiğini kuruyorum yalnış anlamadım heralde şimdiden teşekkürler bir sorun olursa yazarım yine sağol dostum

microcozmoz

Arkadaşlar bende yeni yeni PBP dan c e geçiyorum..Sizin mikroelektonika nın mikroC'si hakkında ne düşünüyorsunuz??
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

HEXF2

Abi verdiğim mail adresi doğru neden hata veriyor anlamadım devamlı kullandığım adres istersen grave_of_puppet@yahoo.com adresine yolla birde yada benim devamlı kullandığım www.yousendit.com adresine upload et linkini koy ben burdan alayım