Güneşin etrafında dönen gezegenler

Başlatan z, 18 Haziran 2016, 08:32:44

Mr_YAMYAM

Dünyadaki çoğu toplumlarda BİLGİ PAYLAŞIMI daima bazı çevrelerin tepkisine yol açmıştır.
Özellikle geri kalmış ülkelerde bu tepki daha da fazladır. Çünkü bazı çevreler, bilgili insanların daha refah içerisinde yaşayacağını bilirler. Kendi ekmek teknelerinin baltalanmaması için de bunu körüklemekten kaçınmazlar.
Forumlar da bilgi paylaşımı üzerine kurulduğuna göre, bu söylediklerimin örneklerini sıklıkla görebilmekteyiz :D

Bizler daha ispatlanmış konularda bile anlaşamadığımız halde, bazı ülkelerin uzayda bitki ve hayvan yetiştiriciliğine dair başarılı sonuçlar almış olduklarını duymuştum.
Gerçek bir bilim adamı bu olayı nasıl yorumlar ?
Günümüz teknolojisinin elverdiği ölçüde, uzayda üs kurup, bitki ve hayvan yetiştirme işini sadece küçük bir mekanda yapabiliyorlarsa, teknolojinin elvermesi halinde belki de binlerce yüzbinlerce çeşit bitki veya hayvan yetiştirebileceklerdir.
BU NE DEMEKTİR...?
Eğer KIYAMET GÜNÜ denilen şey gerçekse (Birçok inanışta bahsedilir) ve sadece dünyanın kabuğu ile ilgili ise, uzayda yetiştirilen binlerce çeşit hayvan ve bitkiler, o uzay üssü için seçilmiş bazı insanların, onlarca yıl belki de yüzlerce yıl, devamını sağlayabilecektir.
Bu süre zarfında dünya üzerinde yaşama uygun yeni bir oluşum gözlenirse buradaki insanlar, insanların soyunu devam ettirebilme şerefini taşıyacaklardır.
Ben bu insanların hangi ırktan veya hangi milletten olacağını merak etmekteyim.  ::)

Ancak şuna eminim ki, bilime ve bilgiye karşı olan insanlar asla burada kendilerine yer bulamayacaklardır.

muhittin_kaplan

Hocam yazdigina iki ornek,
1.Benim subwoofer konusu.
2.Peltier li arac klima yapalim konusu.
Maalefer heryerdeler. 20 yildir hep karsilasmisimdir. "Boyle boyle bir dusuncem var" dedigimde "ugrasma zaten var neden yapiyorsun ki" diyenlerden, "quadcopter mi ucakmi yapacak oradanda goruntu alacakmis puhaaa" diye gulenlere, "kalman filtresini neyki looo" tavirlarina.
Ne kendisine ne cevresine ne foruma ne de evrene 2 kurusluk katkisi olmayan kisilerdir bunlar.
Sordukca sorguladikca bir yerlere gelecekken, kestirmeci ve alayci tavirlariyla herseye ket vururlar. Yani bizene nereye donerse donsun gezegenler. demek icin kendilerini zor tutuyorlardir eminim.
Bitmiyorlar anlayacaginiz.

LG-D723 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

z

Bölük komutanım matraktı, deli dolu, çoğu zaman kaba ama güzel konuşurdu.

Askerler bir işi beceremezse  kızar ve hepiiniz mok makinasısınız, ürettiğiniz hiç bir şey yok sadece mok üretiyorsunuz derdi.

Mok makinesi olmamak lazım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 22 Haziran 2016, 04:03:18
Maalefer heryerdeler. 20 yildir hep karsilasmisimdir. "Boyle boyle bir dusuncem var" dedigimde "ugrasma zaten var neden yapiyorsun ki" diyenlerden, "quadcopter mi ucakmi yapacak oradanda goruntu alacakmis puhaaa" diye gulenlere, "kalman filtresini neyki looo" tavirlarina.
Bilimselliğin ilk şartı eleştirilere açık olabilmektir. Ancak kendi şartlarını da açıkça belirtebilmekten geçer.
Aracım içerisine SUBWOOFER yapmak istiyorum dersen, böyle bir istek karşısında muhtelif tepkiler alabilirsin.
ANCAK ;
Aracıma öyle bir subwoofer yapmak istiyorum ki;
İnsan kulağının en alt duyma frekanslarını (30Hz ve altı) kayıpsız olarak sağlayabilsin.
Temel frekansta (Burada 40-50Hz tir) 90dbA hassasiyette olmalıdır.
Mümkün olduğunca küçük boyutlu olabilsin. (Bunun ihtimalleri varmıdır)
Uygun fiyatlı olsun (Mümkünse) (Ayrıca bütçe belirtilmelidir)
Bu gibi teknik şartname belirtilirse işte o zaman böyle bir konu bilimsel olarak incelenebilir.
Böylece konu içerisinde GİT BİR SUBWOOFER Al diyenlere otomatik yanıt verilmiş olacaktır.
Başka öneride bulunan kişiler ise önerilerindeki malzeme ölçümleri ve özellikleri gibi teknik değerleri belirtirlerse bilimsel olarak konuya renk katabileceklerdir.

olemiss

Şartlardan biri şu olamaz mı:

Basit bir subwoofer yapmak istiyorum ki nasıl işlediğini birebir öğrenebileyim.
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

birkan

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 22 Haziran 2016, 04:03:18
Muhittin bey bu tür tepkilerle karşılaşıyorsanız hatayı biraz da kendinizde aramalısınız. Hayatı farklı yaşayan, dünya görüşü farklı olan, bu işlerle hiç bir alakası olmayan adamların yanında dilinizi tutmanız daha iyi oluyor.
Adam kız tavlamak için hangi mekanlara gidilir, arabada bira içmek için manzaralı yerler neresi onu konuşmak isterken siz tutar da uçaktan bahsederseniz işin sonu öyle bitiyor. Hiç konuşmayacaksın. Yapacaksın uçuracaksın, takacaksın video gözlüğü yukarıdan aşağıyı izleyip keyfine bakacaksın. İlgisizlerin bırak seni dinlemeyi, haberi bile olmayacak. En güzeli bu. Yani ben bunu son bir yıldır öğrendim ve uyguluyorum. Hafta sonu naptın diyenlere falan yerden falan yere kadar uçtum gölü yukardan izledim vs. diyeceğime evde yattım, avm ye gittim, okey oynadık arkadaşlarla de, hatta iddia oynadım de daha aklı başında bir adam profilin oluyor. Çoluk çocuğun Ekmeğini uçağa mı harcadın diyenlerin hiç biri iddiaya mı harcadın demiyor.
Geçen yıl YouTube a iki tane video koydum. Biri el Yapımı uçakla 500 ma batarya harcayıp 8000 metre görüntü alarak katettiğim bana göre rekor videosu. 1 yılda 63 kişi izlemiş. Ikincisi ise 3 yaşındaki yeğenimin söylediği 5 kelimelik şarkı. 1200 kişi izlemiş. Durum ortada. Uçuş videosunun izleyici sayısına arada bakıp keşke bunu yapacağıma osuruk videosu çekip koysaydım daha çok izleyici alırdı diyorum.

Sent from my iPad using Tapatalk

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: olemiss - 22 Haziran 2016, 18:30:08
Şartlardan biri şu olamaz mı:

Basit bir subwoofer yapmak istiyorum ki nasıl işlediğini birebir öğrenebileyim.
Konu başlığı bu olmasa da basitçe anlatmaya çalışayım.
Subwwofer mantığı, temel olarak bass bileşenleri alıp tek kanala mixdown edilerek bağımsız olarak çalışan ve eğer ayarlanabilir filtre devresi var ise bu filtrelerin geçirdiği frekans bölgesini istenilen kazançta ayarlayabilen elektronik bileşenlerden oluşmuş devrelerdir.
Günümüzde bu devreler BOOSTER amplilerin içerisinde hazır olarak gelmektedir.
O halde geriye kabin tasarımı kalıyor.
KABİN TASARIMININ TEKNİKLERİ (Geneldir)
Hoparlör free air rezonans frekansı. (Kullanılan hoparlörün teknik detayları ile ilgili olup, iyi kalite üretimlerde katalog halinde verilmektedir.)
TS (Thiele Small) Parametreleri.
Yapılması planlanan bass kabinin minumum ölçülerini belirten hoparlör fiziksel değerleridir. Birçok bileşenler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi hoparlörün hareket ettirmiş olduğu hava miktarıdır.
Buraya kadar belirtmiş olduğum şeyler genellikle uzman kişilerin anlayabileceği teknik kelimelerdir. Haliyle bu iş ile ilgili olmayan kişilerin bilmesi beklenemez.
O halde böyle bir işte bilgi birikimi olmayan kişiler nereden başlamalıdır.
Hoparlörler sese göre titreşirken havayı titreştirirler. Hava titreşimleri ise kulağımız tarafından algılanan seslerdir.
O halde sorun nerdedir :D
Hoparlör membranı ön tarafa doğru havayı titreştirirken arkaya doğru çekildiğinde ön taraftaki titreşimlerin 180' faz farkı ile havayı titreştirmektedir.. Dolayısı ile ön tarafa doğru yapılan hareketin tersindeki hareketler bir kabin içerisinde ABZORVE edilmesi yani sönümlendirilmesi gerekmektedir.
İşte bu arka taraftaki titreşimlerin abzorve edilebilme tekniğine KABİN YAPIM TEKNİĞİ denilmektedir.
Kabin yapım tekniği sadece bass bölgelerde etkindir. Çünkü medium ve yüksek frekanslı titreşimler önlerine konulan küçük bir engel ile veya küçük bir hacim içerisinde rahatlıkla sönümlendirilebilmektedir.
Kabin tipleri.
Genel olarak iki bölümde incelenir.
1 INFINITIVE BAFFLE (Sonsuz engelli)
Hoparlör kabini tamamen kapalıdır. Hiçbir bölgesinden hava kaçağı olmamalıdır. İç izolasyonu ve kabin malzemesi oldukça önemlidir.
Kabin cidarlarında meydana gelen en küçük titreşimler bile genel performansı büyük ölçüde etkilemektedir.
Uygun malzeme ve teknikle yapılmış olan infinitive baffle kabinler, en küçük kabin yapımına müsaittir. Çoğu kaliteli üretimlerde kriterlerin sağlanabilmesi için kabin içi hava, belli oranda azaltılır.
Free air rezonans frekansına en yakın değerler elde edilir.
2 BASS REFLEX (Bass geri beslemeli)
Hoparlör kabini içerisindeki titreşimlerin faz açıları belli miktar ters çevrilerek ön taraftaki deliğe yönlendirilir. Böylece bazı bass frekans bölgelerinde kazanç sağlanır.
Bu tip kabinlerde bass frekans rezonansı biraz yükselir. (Doygun bass, kavramından uzaklaşır)
İç yalıtım daha basit yöntemlerle çözülebilmektedir.
Kabin dışı titreşimler daha az seviyede olacaktır.
Özel, VAS ve free air rezonans frekansı değerine sahip hoparlörler kullanılmalıdır.

Buraya kadar anlatmış olduklarımı araştırıp bilgilenirsen başlangıç yapmış olursun.