hadi klima yapalım

Başlatan ido2323, 20 Haziran 2016, 22:24:12

ido2323

Hayırlı akşamlar, kliması olmayan arabam için klima yapmaya başladım, ilk olarak soğutucu bloğu tasarladık cnc ile çıktı aldık, conta kestik, radyatör ayarladık. Yarın o-ring ve fan ayarlayacağım, en kısa zamanda bitirirsem benden iyisi yok.

https://drive.google.com/open?id=0BxyLlUHypmCgR1JkeHNsTFVuMUpZTDBDOU5OeGhIbF9FMkJB
https://drive.google.com/open?id=0BxyLlUHypmCgeWY0WkRiYjkzSktoSkZ2RllfWGhzaE90aTRz
https://drive.google.com/open?id=0BxyLlUHypmCgNzRaSzlfeVVudlNWYmJYU24zemc0SEpoS0ow

Okan AKÇA

Motor gücüne gore ona uygun kompresör secmeniz lazim. Arac klimaya geçtiği zaman  rolanti biraz yükseltilmeside gerekiyor

engerex

Işlemci soğutucusu gibi olmuş.

ido2323

son hali: vidaları da taktık contası da tamam sıfır sızdırma....
https://drive.google.com/open?id=0BxyLlUHypmCgdzdEX0g5Y1JMYkg4Q0hmUUpzRFdQUGd0QVZJ

mesaj birleştirme:: 21 Haziran 2016, 00:10:42

ama o-ring büyük almışız yarın bi boy küçüğünü alacağım

ahmet_zxc

bununla arabayı soğutabileceğinden eminmisin?

bilgisayara taksan daha yahşi olur.

muhendisbey

Peltierli bir sistem gibi.
Anlamadığım (bu konuda hiçbir bilgim yok) radyatörü uzun seçmişsiniz temas noktası çok kısa? Böyle olmamalı sanki?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Maxim

bu düzeneğin sağladığı soğukluk arabaya yetmezki?
zaten bu klima da değil, peltier sistemi değilmi?

ido2323

önce 70watt peltier ile yapmayı deneyelim olmadı 1 kw olanını da yaparız.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: ido2323 - 21 Haziran 2016, 14:25:56
önce 70watt peltier ile yapmayı deneyelim olmadı 1 kw olanını da yaparız.
puhohohohoh
uçan kayık geldi aklıma...

o değilde kağıt üzerinde çlışmayan bişey gerçekte kesinlikle çalışmaz.

ben olsam daha farklı bir dizayn yapardım.

bu fikirden vazgeç. yine pertiyel kullan ama çoook daha güçlüsünden  belki onlarca.. arabanın şarj dinamosunu dikkate alarak tabii..

sonra arabanın kaloriferine gelen boruya 3 yollu vana tak, bir sirkülasyon pompası, radyatörde kullanılanlardan olabilir.

soğuttuğun suyu kaloriferde dolaştır, arabanın ısıtma sistemini soğutma olarak kullan.

zanax34

kliması  olmayan  bir arabaya sonrdan klima  eklemek nekadar  sağlıklı olur tartışılır  ?  o araba zaten klimasız  tasarlanmış diğer arkadaşların dediği gibi  araba  klimaya geçince  çekişten düşüyor bunları hesaba katmak lazım ...

z

Tekerlere dinamo bağlar. Elektriği bedavaya getirir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Dalga geçmeyelim derim, sonuçta bir problem var ve çözüm arayışı var. Efektif olur olmaz tartışılır. Ben boru sistemini görünce yukarıda da kompresör denince buzdolabı içerisindeki sistem gibi bir sistem yapıldığını düşünmüştüm.

Her neyse
70W'lık peltier kendini soğutur anca. Peki ne yapmalı? Peltierleri paralelleyip uzunca ve temas alanı daha geniş bir heatsink ile bir dizi haline getirebilirsin. Gene de iş görmez ancak mevcut şu anki sistemden daha verimli olur. Eline soğuklukluk üfletebilir bu da bir seçenek.
Bir diğeri 70W'lık peltier yerine 62x62 olarak hatırladığım çok daha güçlü peltierlerden kullanılabilir.
Peltierleri dual layer olarak araya termal macun sürerek birleştirebilirsin.
Bu çözümler en nihayetinde akım canavarı. 2-3 peltierde 30-40A'lik akım çekileceğini düşünmelisin, bu da ciddi problemlere sebep olur kanısındayım. En basitinden yangın çıkarabilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Arabanın iç hacmi yaklaşık belli. Arabanın mükemmel ısı izolasyonuna sahip olduğu varsayılsa sadece arabanın içini dolduran havayı atıyorum 5 derece soğutmak istense ve de bu iş atıyorum 15 dk da yapılacak dense ihtiyaç olunan güç hesaplanabilir.

En azından kaç wata ihtiyaç olunduğunu bilmek önemli.

Büro tipi buzdolabının sebzelik kutusuna doldurduğum suyu soğutucu sıvısı olarak kullanmıştım. Elektronik cihazlar ısınınca suyun sıcaklığı 50 dereceye kadar çıkartıyordu ve buzdolabı bunu yarım saatlik çalışma süresinde soğutamıyordu.

(Evaparatörü de sebzelik kutusunun içine taşımıştım.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ido2323

Sakin olun beyler yaptım denedim, fanı radyatörü boruyu taktım, zor bela serinlik veriyor, 26.2 derecede su koydum, kendi içinde döne döne soğuttu yaklaşık 1 litre suyu 22 dereceye kadar indirdi. Araya termal macun sürdüm, akşam fotoğrafları paylaşırım.

fbkaya

Peltierlerin veriminin çok düşük olduğunu biliyorum, ekovat kompresörü ile bir şeyler yapabilir misin acaba ?