tv scart çıkışından renk bilgisini nasıl alabilirim ?

Başlatan görkem, 21 Haziran 2016, 20:42:19

görkem

scart daki rgb analog sinyallerini hızlı adc ile okuyacağım fakat lm1881n entegresinin çalışma mantığını çözemedim bana lazım olan tv nin kenar pikselleri okuyabilmek lm1881n entegresini nasıl kullanabilirim. lm1881n in burst ve vertical sync çıkışları nı neye göre kullanıcam

z

İşlemcinin hızı yetişecekmi?

Sadece en dış pixelleri mi okumak istiyorsun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

görkem

hocam 40 mhz yeter diye düşünüyorum bunu bir şemaya dayanarak sölüyorum şemayıda ekliyicem  fakat lm1881n nin çalışma yapısını çözemedim.evet hocam en dış pikselleri okumak istiyorum

şema aşağıda hocam kenar piksel renk bilgilerini alıyor

benim amacım aynı şemayı yapmak değilde lm1881n çalışma yapısını çözüp kenar piksellerinin renk bilgisini elde etmek

OG

LM1881N çalışması basit, anlaşılamamasına sebep video sinyalini yeterince tanıyamamış olmanız olabilir. Oradan yola çıkarsanız kolaylaşır

Composite yani birleşik video sinyali demek (hepsi toplanıp kodlanmış demektir PAL gibi) tek uçta bütün bilgiler var, renk, luminans, burst, senkron palsleri vs,

Component de malum parça demek ama çok farklı amaçla kullanılıyor bu kelime. Parça esasen, R G B gibi renk bilgileri, burst, senkron palsleri gibi. 1881 ile ilgilendiğinize göre sizi ilgilendiren burası.

Ancak component video deyimi bunun dışında da kullanılıyor Y U V gibi. 
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

görkem

ilk defa video sinyali ile çalışacağım için kavrayamadım video sinyalini baya bir araştırma yaptım fakat nasıl ayıklayacağımı çözemedim rgb bilgilerini adc ile okuyacağım fakat kenar piksellleri olduğunu nasıl algılayacağım vertical sync bilgisi her geldiğinde kesme ile adc den verimi çekicem? öyle olsa kenar pikselini değil bütün ekran bilgisini çekmiş olurum sanırım. evet ilgilendiğim kısım rgb, burst ve vertical sync bilgileri bunlar ile kenar pikselleri ni nasıl çekebilirim ?

aşağıda diagramı var

z

Tamam araştır fakat bu işlemciye yazılımı asm ile yazman şart gibi. Video sinyali öyle CPU  komutlarını beklemeye gelecek bir sinyal değil.

OG

http://www.kolumbus.fi/pami1/video/pal_ntsc.html

Resim bilgisi H sync den sonra takip edilir,

d süresince devam eden iniş H sync dir.

SYNC inişinden
g-d süre kadar sonra BURST vardır,

b-d süre sonra renklerin değeri başlar

Yataydaki 1 ile gosterilen voltaj seviyesi Blank seviyesidir, bu değerdeki voltajlarda tüp (eski sistem için tüp) elektron emisyonu tam kapalıdır.

Yataydaki 4 ile gösterilen bir voltaj değeri vardır Blank den daha yüksektir ve resim seviyesinin siyah noktasıdır.

Blank ile resim seviyesinin siyah level voltajları bu miktarca farklıdır.  Bunu öncelikle söyledim çünkü bu konu genelde atlanır ve resim işlemede hatalar yapılır.

Dönersek,
H sync inme noktasından b-d kadar süre sonra resmin sol kenarı başlar.

görkem

@z hocam asm olsa bile mantığını ilk etapta anlayabilirsem bir şekilde gerisi gelir diye düşünüyorum arduino ile bile  renk bilgisini çeken örnekler vardı çünkü.

@OG anladım hocam teşekkürler bilgiler için lm1881 kısmına geçersek o zaman vertical sync high iken ve even field low dayken  her  burst sinyalinden sonra alt resim bilgisi gönderiliyo even field high olduğunda da  her burst high sinyalinden sonra üst resim bilgilerimi geliyor  diagrama göre ?

z

İnternette tarama ve video sinyalleri üzerine bir haylı site var.

Konu hakkında hiç bilgin yoksa yazının anlatım kısmı belki başlangıç için işine yarar.

http://www.mcu-turkey.com/arm-islemci-ile-pc-monitorunde-goruntu-elde-etmek/

OG

Scart kullanıyorsanız neden LM1881?

Scart da bütün uçlar ayrı ayrı hazır zaten
https://en.wikipedia.org/wiki/SCART

Pardon H sync ler vga da idi. 

http://www.intersil.com/data/fn/fn7173.pdf
Bu H sync de veriyormuş

@z 'nin dediğini de unutmayın resim işlemek yüksek hız gerektirir. Şöyle düşünün, Resim band genişliğimiz 5MHz ise, resmin o değerdeki durumları için 1 salınım süresi 1 / 5000000 = 0,2 us
Yani mesela, periyodu 200 ns lik bir sinüs var ve bunun farklı noktalarında ADC ile okuyup işleyeceksiniz gibi,

Tabi sizin resim frekansınızı bilmiyorum ama örnek olsun.

görkem

@z hocam teşekkürler.

@OG anladım hocam dikkat ederim. benim tam olarak yapmak istediğim tv ye giden video sinyalinin kenar piksel bilgilerini alıp ledlere renkleri vermek  ambilight sistemini yapmak yani.  resim frekansı tv ye giden video sinyali  ile aynı olucak ben belirlemicem hocam 

fahri-

@görkem,

Analog TV ler piyasada neredeyse kalmadı artık.
Composit video sinyalinin renk kodlarını ADC ile çözemessin. PAL sistemlerde Faz modülasyonu kullanılır. Bu modülasyonu ADC ile okuyup çözemessin. Önce demodüle etmen gerekir. Eski TV manuellerine bakabilirsin örnek devreler için.

görkem

@fahri hocam scart dan veya vga dan rgb analog sinyallerini çekmişler elector 2008 sayılı dergisinde scart ve vga dan demodülatör kullanmadan rgb analog bilgisini okumuşlar

ipek

eğer tv extrem bir marka falan değilse RGB çıkışı olmaz,fakat kural olarak RGB girişi olması normaldir,RGB girişide hala Composit sinyalden gelen Sync sinyaline ihtiyaç duyar,fakat kaynak olarak kullanabileceğiniz,RGB sinyali günümüzde kullanılan VCD,DVD,SetTopBox,uydu alıcılarının Scart konnektörlerinde mevcuttur,bunlarda kullanıcı menüsüne tabidir,örnek HDMI alıcınız var menüye girip çıkışı RGB yaptığınızda HDMI sinyali kaybolabilir,Eski Tüplü TV'lerde ise -Fahri'nin söylediği doğrudur,sinyal CHroma ,Luminans ve H ile V SYN sinyalleri ile doludur ayrıştırılıp,64uS delay edilerek tüpe basılır,tek fark gözümüzü yanıltmak için TV ODD Even çiftinden karartma sinyali üretir,kısaca izalasyon problemi yoksa,tüpün soket'inin olduğu plakete 3 telden RGB sinyali gider buradan rahatlıkla alınabilir...

görkem

@ipek  anladım hocam.led tv lerden kullanıyorum bn bilgiyi hdmi dan göndericem fakat hdmi to vga yada scart çeviriciyle de rgb sinyalini alabilirim diye düşündüm hem vga dan hem scarttan sinyali bir seçici anahtar ile alabilmiş lm1881 entegresi ve yüksek hızlı adc ler ile elektor 2008 dergisinde yapılmış şuan vga mantığını kavramaya çalışıyorum.elector dergisininin pdf inide  yüklüyücem siteye bulamadım şuan