direnç ile tetikleme

Başlatan onurberkmen, 23 Haziran 2016, 01:56:04

onurberkmen

Arkadaşlar herkese hayırlı ramazanlar ismim onur izmirden katılıyorum araniza

Sizlerin bilgilerine ihtiyacım var aracının ateşleme sisteminde sorun var bu sorunda beyinden kaynaklandığı için biraz pahalı simdi aracim marsa bastığında volant dişlisi üzerindeki sensor vasıtasıyla ateşleme bobini ne sürekli aç kapat olarak 12 v sinyal gönderiyor bu sinyali dişli duruyorsa 260 ohm olarak bildiriyor dişli dönüyorsa kısa devre olarak bildiriyor volant üzerinde 64 adet dişli var her bi tam tur da 64 kere aç kapat yapıyor.
Şimdi asıl sorum şu

Elektronik olarak tetikleme devresi kurulup 260 ohm veya üzeri kapalı ve 260 ohm altı açık olacak şekilde bi tetikleme devresi yapabilir miyiz. Yani 260 ohm un üzerinde yalıtkan 260 ohm altında iletken bir devreye ihtiyacım var elektronik bilgim devre kurup çalıştırmaya yetecek seviyededir. Sadece sizden bir şema veya hangi tristor transistorle nasıl yapacağım hakkında bilgi istiyorum. Şimdiden teşekkürler iyi sahurlar

onurberkmen

Yokmu arkadaşlar yardımcı olacak biri :((

z

2K7 üzerinden sensöre 12v uygularsan sensörden artık 0 yada 1v şeklinde sinyal almaya başlarsın. Bununla da herhangi bir transistörü anahtarlayabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Maxim

diyelim o devreyi yaptınız
tam olarak nerede ve ne amaçla kullanacaksınız, yazarmısın

onurberkmen

Alıntı yapılan: z - 24 Haziran 2016, 04:10:04
2K7 üzerinden sensöre 12v uygularsan sensörden artık 0 yada 1v şeklinde sinyal almaya başlarsın. Bununla da herhangi bir transistörü anahtarlayabilirsin.
İlginize tesekkur ediyorum deneyip sonucu paylasirim

onurberkmen

Alıntı yapılan: Maxim - 24 Haziran 2016, 07:30:15
diyelim o devreyi yaptınız
tam olarak nerede ve ne amaçla kullanacaksınız, yazarmısın

Araçta kullanilacak. Amacı ateşleme bobini ne + 12v vermek olacak. Evlerimizde ki ocaklar gibi dusunelim sensor her dişi gördüğünde çakmak çakıyor yani araç devri yükseldiğinde hızlı çakacak azaldığında yavaş cakacak

z

Volanda 64 diş var ama sana bir de referans sinyal lazım.

Ateşlemeyi gelişigüzel zamanda yapamazsın.

64 diş varsa 1 turda 64 ateşleme palsi üretirsin. Fakat 1 turda 64 ateşleme yapılmazki.

onurberkmen

Alıntı yapılan: z - 24 Haziran 2016, 09:48:02
Volanda 64 diş var ama sana bir de referans sinyal lazım.

Ateşlemeyi gelişigüzel zamanda yapamazsın.

64 diş varsa 1 turda 64 ateşleme palsi üretirsin. Fakat 1 turda 64 ateşleme yapılmazki.
Aslında 64 diste 1 dış boşluk var orası referans noktası olabilir. Ancak bana şimdilik dediğim şekilde yapsa yeterli fazla ateşleme yapsa birşey olmaz bobini biraz yormuş oluruz sadece buji zamanlamasını distrbtr ayarliyor

z

Olmaz öyle, ateşleme bobinini yoruyum diyemezsin. Patlamalı motorlarda emme peryodu, sıkıştırma peryodu, yanma peryodu, egzos peryodu olmak üzere 4 ayrı peryod var. Bu volanın 2 tam turuna denk geliyor.

Ateşlemeyi piston tam tepe noktaya yakınken/civarında yaparsın. Aksi takdirde motor çalışmaz.

Ateşleme sinyali piston ile kusursuz senkron halindedir.

Dolayısı ile volanın referans bir noktasını bileceksin ki pistonlar nerede bilesin. Bahsettiin bir boşluk diş o amaçlıdır.

Onu yakaladığın anda her silindir için hangi peryoddasın anlayacaksın. Dolayısı ile senin küçük bir ECU yapman gerekiyor.

Eğer tecrübesiz isen uğraşma derim. Hem elektronikte hem de yazılımda çok iyi olmalısın ki bu işe soyunasın.

yüksek hızda ilerlerken öndeki aracı sollamak üzereiken birden yazılım saçmalasa ve motor ateşlemesi dursa o esnada da karşıdan yüksek hızda araç geliyor olsa ......

Bence uğraşma. (Distribütor yapıyor ama distribütor kontakları birbirine yaklaşmaya başladığında da ateşleme yapacaksın ve elektriğin bujiye ulaşmayacağının garantisi yok üstelik ateşleme bobini flyback transformatör gibi çalışır ve enerji yüklenmesi için zaman ihtiyacı var. Uzunca süre akım akıtıp enerji yüklersin sonra birden enerjiyi salıverirsinn. Ateşleme bobini böyle çalışır. 63 dişden gelen sinyal 1/2 civarında duty ye sahiptir ve bu da enerji yükleme süresini çok kısaltır sonuçta cılız bir kıvılcım olur)

onurberkmen

Alıntı yapılan: z - 24 Haziran 2016, 10:26:37
Olmaz öyle, ateşleme bobinini yoruyum diyemezsin. Patlamalı motorlarda emme peryodu, sıkıştırma peryodu, yanma peryodu, egzos peryodu olmak üzere 4 ayrı peryod var. Bu volanın 2 tam turuna denk geliyor.

Ateşlemeyi piston tam tepe noktaya yakınken/civarında yaparsın. Aksi takdirde motor çalışmaz.

Ateşleme sinyali piston ile kusursuz senkron halindedir.

Dolayısı ile volanın referans bir noktasını bileceksin ki pistonlar nerede bilesin. Bahsettiin bir boşluk diş o amaçlıdır.

Onu yakaladığın anda her silindir için hangi peryoddasın anlayacaksın. Dolayısı ile senin küçük bir ECU yapman gerekiyor.

Eğer tecrübesiz isen uğraşma derim. Hem elektronikte hem de yazılımda çok iyi olmalısın ki bu işe soyunasın.

yüksek hızda ilerlerken öndeki aracı sollamak üzereiken birden yazılım saçmalasa ve motor ateşlemesi dursa o esnada da karşıdan yüksek hızda araç geliyor olsa ......

Bence uğraşma. (Distribütor yapıyor ama distribütor kontakları birbirine yaklaşmaya başladığında da ateşleme yapacaksın ve elektriğin bujiye ulaşmayacağının garantisi yok üstelik ateşleme bobini flyback transformatör gibi çalışır ve enerji yüklenmesi için zaman ihtiyacı var. Uzunca süre akım akıtıp enerji yüklersin sonra birden enerjiyi salıverirsinn. Ateşleme bobini böyle çalışır. 63 dişden gelen sinyal 1/2 civarında duty ye sahiptir ve bu da enerji yükleme süresini çok kısaltır sonuçta cılız bir kıvılcım olur)

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum dediklerimiz mantıklı geldi zamanından önceki bi atlama erken ateşlemeye sebep olabilir buda piston tam tepe noktasına gelmeden patlamaya ve erken patlama olursa enniyi ihtimal güç kaybına en kötü ihtimalle piston kolu veya krankın hasarına yol açar. Arduino ile çok uğraştım ancak onun hızı 7000d/dk da yeterli olur mu eğer olursa onunla çözebiliriz yani seri monitorle aracın hangi konumunda nasil bilgi geldiğini olursak o yapabiliriz diye düşünüyorum. Araç laguna1 çok nalet bir araç arkadaşlar parça bulmak çok zor parçayı bulsakta uydurmak hayli zor ve pahalı çünkü araca ecu almakla bitmiyor bide immobilizer belası var anahtarcılar lagunayı kodlayamiyorlar nedense

Maxim

tabiki öyle olmaz, @onurberkmen nereden öyle bir fikre kapıldın acaba?

sizin dişli 64 değil zaten 58 dirr
muhtemelen tahmini yazdın, 58 diş + 2 tane boş diş olur genelde.(60)
neyse asıl sıkıntı o değil gerçi, 64 diş diyelim.

beyin bu dişlilerden aldığı sinyali kullanarak önce motor devrini bulur
yani motor dakikada kaç tur dönüyor?
rpm:revulution per minute
en başta krank senöründen sinyal gelmez ise yani bu devir bilgisi okunamaz ise araba çalışmaz...

sonra tam ÜÖN neresi önce onu tespit eder (tdc)
üön: üst ölü nokta, yani 1. silindirin pistonu en yukarıdaki konumu
tdc: top dead center

sonra motorun devir ve yüküne göre ateşleme sinyalini gönderir SIRAYLA HER SILINDIRE
distirübütör varsa bunu o ayarlar ama ortak ucundaki sinyal beyinden gelir,
distrübütör yoksa beyin ateşleme bobinlerine sinyal yollar, daha doğrusu bobinlerin öncesindeki ateşleme transistorlerine yollar
öyle pı pıt pıt diye kafana göre ateşleme yapamazsın

piston tam yukarı çıkmadan erken ateşleme yaparsan, daha 1 dakika geçmeden o pistonları kırarsın
gerçi o şekilde motoru da çalıştıramazsın, daha marş basarken pistonlara zarar verirsin

onurberkmen

Alıntı yapılan: Maxim - 24 Haziran 2016, 12:03:26
tabiki öyle olmaz, @onurberkmen nereden öyle bir fikre kapıldın acaba?

sizin dişli 64 değil zaten 58 dirr
muhtemelen tahmini yazdın, 58 diş + 2 tane boş diş olur genelde.(60)
neyse asıl sıkıntı o değil gerçi, 64 diş diyelim.

beyin bu dişlilerden aldığı sinyali kullanarak önce motor devrini bulur
yani motor dakikada kaç tur dönüyor?
rpm:revulution per minute
en başta krank senöründen sinyal gelmez ise yani bu devir bilgisi okunamaz ise araba çalışmaz...

sonra tam ÜÖN neresi önce onu tespit eder (tdc)
üön: üst ölü nokta, yani 1. silindirin pistonu en yukarıdaki konumu
tdc: top dead center

sonra motorun devir ve yüküne göre ateşleme sinyalini gönderir SIRAYLA HER SILINDIRE
distirübütör varsa bunu o ayarlar ama ortak ucundaki sinyal beyinden gelir,
distrübütör yoksa beyin ateşleme bobinlerine sinyal yollar, daha doğrusu bobinlerin öncesindeki ateşleme transistorlerine yollar
öyle pı pıt pıt diye kafana göre ateşleme yapamazsın

piston tam yukarı çıkmadan erken ateşleme yaparsan, daha 1 dakika geçmeden o pistonları kırarsın
gerçi o şekilde motoru da çalıştıramazsın, daha marş basarken pistonlara zarar verirsin

Arkadaşlar herkese verdiği bilgiler için çok ama çok tesekkur ederim hem aklındaki sorulara cvp verdiniz hemde büyük zarardan kurtardiniz.
Musadenizle bir sorum daha olacak benim lafunada ecu var ateşleme bobini var birde manyetik kaptor var kaptor ecuya sinyal yolluyor ecuda bobine ancak Renault 9 serisindede aynı bobin ve aynı kaptor var ancak bu araçta ecu falan yok bununla ilgili bir fikriniz varmı kaptor direk bobinin girişlerine giriyor olabilir mi böyle bir ihtimal varmı acaba veya bobin üzerinde bir devre var tetikleme için burada bi hesap yapılıyor olabilirmi?

Maxim

kaptor dediğiniz şey heralde manyetik devir sensörü olmalı
krank kasnağına bağlı, önünden geçen metal dişleri algılar
magnetic reluctor, başka başka isimleride var ama yaptığı iş aynı.

eğer reno 9 da bu sensor varsa ama bildiğimiz beyin yoksa ateşleme beyni mutlaka vardır
baktım evet varmış
bu bobinli devrenin altında sadece ateşleme için bir elektronik devre var.
http://www.renaulttoptancisi.com/Beyin-Renault-R9-8-Fis-Yeni-Model,PR-1288.html

zaten bundan daha eski sisteme meksefeli sistem denir
hani en eski şahinlerde kullanılan elektroniğin E si bile olmayan mekanik ve vakum yardımı ile çalışan sistem.

burada da bu en eski sistemin çalışma mantık videosu var
https://www.youtube.com/watch?v=W94iksaQwUo

onurberkmen

Alıntı yapılan: Maxim - 24 Haziran 2016, 18:15:01
kaptor dediğiniz şey heralde manyetik devir sensörü olmalı
krank kasnağına bağlı, önünden geçen metal dişleri algılar
magnetic reluctor, başka başka isimleride var ama yaptığı iş aynı.

eğer reno 9 da bu sensor varsa ama bildiğimiz beyin yoksa ateşleme beyni mutlaka vardır
baktım evet varmış
bu bobinli devrenin altında sadece ateşleme için bir elektronik devre var.
http://www.renaulttoptancisi.com/Beyin-Renault-R9-8-Fis-Yeni-Model,PR-1288.html

zaten bundan daha eski sisteme meksefeli sistem denir
hani en eski şahinlerde kullanılan elektroniğin E si bile olmayan mekanik ve vakum yardımı ile çalışan sistem.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

burada da bu en eski sistemin çalışma mantık videosu var
http://www.youtube.com/watch?v=W94iksaQwUo

Evet dediğim manyetik sensor volanta bağlı laguna1 ve Renault 9 un bilimleri aynı ben sensorun fişini bobinin ilgili yerine bağlayınca kontak açıldığında şok cihazı gibi sürekli ateşleme yapıyor belki bobinin elektronik kisminda sorun olabilir yarın yenisiyle deneyip sonuçları bildircem sizlere