Ubuntu imajını başka PC ye yükleme?

Başlatan mir_as82, 23 Haziran 2016, 10:22:47

mir_as82

acronis ile backupunu aldığım bir sistemi, farklı donanıma sahip bir sistemde nasıl çalıştırırım? Veya ubuntu terminalde dd  komutu ile direkt iso olarak imajını aldığım disk te olabilir.
Veya bu tarz işlemlerin en mantıklı yöntemi nedir?
Amacım şu, kurduğum bir sistemin bir şekilde imajını alıp, onu başka PC lere de hızlı bir şekilde yüklemek istiyorum. Burada donanım farklılıkları olması durumunda büyük olasılıkla sorun çıkacaktır. Bu süreci nasıl yönetebilirim?
Yani elimde ya Acronis ile imajı alınmış bir dosya olacak((.tib uzantılı dosya), veya diskin herşeyini kopyalayan bir araç olan dd komutu ile tüm diskin(disk boyutu 50 GB ama sistem 6 GB kullanıyorsa yine 50 GB imaj alınıyor burada.) birebir kopyası olacak.

MC_Skywalker

kendi dağıtımınız oluşturabilirsiniz. 

mir_as82

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mir_as82 - 23 Haziran 2016, 10:22:47
acronis ile backupunu aldığım bir sistemi, farklı donanıma sahip bir sistemde nasıl çalıştırırım? Veya ubuntu terminalde dd  komutu ile direkt iso olarak imajını aldığım disk te olabilir.
Veya bu tarz işlemlerin en mantıklı yöntemi nedir?
Amacım şu, kurduğum bir sistemin bir şekilde imajını alıp, onu başka PC lere de hızlı bir şekilde yüklemek istiyorum. Burada donanım farklılıkları olması durumunda büyük olasılıkla sorun çıkacaktır. Bu süreci nasıl yönetebilirim?
Yani elimde ya Acronis ile imajı alınmış bir dosya olacak((.tib uzantılı dosya), veya diskin herşeyini kopyalayan bir araç olan dd komutu ile tüm diskin(disk boyutu 50 GB ama sistem 6 GB kullanıyorsa yine 50 GB imaj alınıyor burada.) birebir kopyası olacak.
İmajını almışolduğun herhangi bir linux sistemi başka donanımlı da olsa bir diğer PC de açılacaktır. (Windows tabanında genellikle bu mavi ekrandır)
Ancak donanım özellikleri değişeceği için  PC yi yeniden başlatman hatta bazı sahipli sürücüler (Varsa) bu sürücüleri yeniden yüklemen gerekecektir. Aynı şekilde anakart kaynaklarında bulunan sürücüler de önem arzetmektedir.
Keza işlemci ve BIOS içerisinde gömülü olan sistem anahtarları yeni PC de görünemeyeceği için lisanslama sorunları ortaya çıkacaktır.
AYRICA.
Bir harddiskte çoklu işletim sistemi bulunuyorsa bu harddiskin imajını almak mantıklı olmamaktadır.
Dosya sistemi hataları veya boot bayrağının yüklenilmemesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsin.
Günümüz hızlı PC lerinde 10-15 dk süren işletim sistemi kurma işlemi, bir imaj alarak daha hızlı hale gelmemektedir. Yani imaj alma işleminden sonraki işlemler daha uzun sürecektir. (Gerçek anlamda)
Bu sebeple..;
En doğru uygulama her PC için sistemin yeniden kurulumu önerilir. Bu iş için de ideal boot aygıtı CD/DVD rom lardır.

MC_Skywalker

Live CD yi https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43733.0 burda anlatıldığı gibi özelleştirebilir ve kurulumu ona göre yaparsınız.

mir_as82

Hocam bu son verdiğiniz linkte bizim hali hazırda olan ve kendi kullandığımız işletim sistemini kullanarak mı dağıtım CD si oluşturuluyor?Amacım kendi yükleme yaptığım işletim sistemini, içindeki tüm programlar ile birlikte başka bir makinaya kurulabilir olacak bir CD yapmak.

MC_Skywalker

Bunu hiç denemedim. Ben slax linux dağıtımının kendi sitesinden program seçerek yapılan bir sürmünu oluşturmuştum deneme amaçlı. https://www.slax.org/tr/modules.php

mir_as82

Bunu yapabileceğimiz bir yöntem bilen var mı?
Yani hali hazırda kurulmuş olan sistemin tamamını bootable usb veya cd şekline dönüştürebilir miyiz?