Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

rfid kart okuma sorunu

Başlatan lostromos, 01 Temmuz 2016, 01:05:55

lostromos

Merhaba arkadaşlar arduino ve rc522 rfid okuyucu ile bir uygulama yaptım. Herhangi bir rfid kart sticker vs okutabiliyorum. Problem ise rfid okuyucu arasına metal girdiğinde kartı okuyamıyor. Rfid stickerlarımdan bir tanesini aracımın kumandasına yapıştırdım. Plastik kumandanın kutusuna yapıştırılmış sticker ile rc522 gayet güzel haberleşiyr ancak kumanda kutusunu topladığımda sticker kumanda devresi ile çok yakın olduğundan haberleşme sağlanamıyor. Yapmak istediğim devre ile Kumandanın pili bittiğinde kapıları açma gibi ve rfid ile ekstra özellikler eklemeyi düşünüyrum. Bu problemi aşabilirmiyiz acaba? Başka rfid okuyucuları varsa arduino ile kullanabilecğim onlarıda tavsiye edebilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

tekosis

kumanda pilini çıkartıp, pili rfid karta temas halinde tutarak denermisin? pilin metal yapısı rfid sistemini etkiliyor olabilir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

lostromos

Alıntı yapılan: tekosis - 01 Temmuz 2016, 01:12:27
kumanda pilini çıkartıp, pili rfid karta temas halinde tutarak denermisin? pilin metal yapısı rfid sistemini etkiliyor olabilir.

evet pille denedğimde bazen okuyor ya da hiç okumuyor. Sorun pil veya araya 2mm kalınlığında sac parçası girdiğinde de aynı okumama sorununu yapıyor

canbulut

işe yarayacağını sanmıyorum ama pil ile yaklaşım kartının arasına 2 mm metal yerine plastik parça koyup deneseniz.

lostromos

Alıntı yapılan: canbulut - 01 Temmuz 2016, 02:30:40
işe yarayacağını sanmıyorum ama pil ile yaklaşım kartının arasına 2 mm metal yerine plastik parça koyup deneseniz.

2mm metal olmak zorunda aracın kaportasının içine gizleyeceğim.

tekosis

hocam araya metal girince standart rfid kartlarında okuma problemi oluyor. ama mutlaka bunun için yapılmış özel ürünler vardır. bunları bir araştırın isterseniz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

diot

illada anahtara yapmana gerek yok. Okuyucuyu dikiz aynasının içine yerleştir, Rfid stikırıda anahtarlık yap. Böylece anahtarlığı dikiz aynasına tutunca kapıyı acarsın.

tekosis

diot

Bir yerde görmüştüm adam eline çip takmış , kapı kolunu tuttuğunda otomatik kapı açılıyordu. Benzer bir makale ve görüntüler  ekli linkte
http://www.sadecegercek.net/2013/12/insana-cip-yerlestirmek-mumkunmu.html