3D yazıcılarda hataları gözlemek için özel test baskısı

Başlatan z, 08 Temmuz 2016, 15:59:04

z

Baskısı alındığında 3D yazıcıların hatalarını ortaya çıkacak çok özel bir test çalışması varmı?

Varsa stl dosyasının linkini verebilirmisiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

http://www.thingiverse.com/thing:215703

Linkteki nesneyi bastım ancak baskı kalitesinden memnun kalmadım.

0.4mm nozzle kullandım ve katman kalınlığı 0.3mm idi şimdi bir de 0.25 mm ile bastıracağım.

0.3mm baskı bu. Makinede ya da ayarlarda ne hatalar var söyleyebilirmisiniz?

mesaj birleştirme:: 24 Temmuz 2016, 11:54:58

3D yazıcımda mekanik, elektronik ve firmware konularında yapılacakları elimden geldiğince iyi yapmaya çalıştım. Biraz önce 0.2 mm katman kalınlığıyla baskı alırken işin yarısına gelmişken bastığım nesne zeminden ayrıldı.

Fakat tabladan değil zemine atılmış alt destek tabakasıyla birleşim yerinden yarıldı. 1. 2. belkide 3. katman tablaya sımsıkı yapışık fakat nesne bu parçadan ayrıldı.

Dilimleyici programda (slic3r) mantık hatası var.

Baskısı alınan yukarıda resmi görülen nesne 7 adet destek sutunu ile birlikte basılıyor.

Bu desteklerden 3 tanesinin kesiti 1x2 1x3 1x4 (mm) gibi sutunlar.

1x2 zaten zemine tam yapışamadan eksik inşa edilmeye başlıyor.  Halbuki bu desteklerin taban alanları çok geniş olmalı. Yani konik inşa edilmeli. Hatta en tabanı olabildiğince yayvan yapılmalı ki zemine iyi tutsun.

Artık paronayak oldum ve bir elimde kürdan bir elimde Derby ince sütünlar inşa edildikçe etrafını yapıştırıcı ile desteklliyorum.

Şeytan dilimleyiciyi de kendin yaz diyor. Fakat internette bulduğum açık kaynak dilimleyici öyle çok da açık kaynak değil. Kütüphaneler üzerine inşa edilmiş.

Adam gibi tamamen açık kaynak bir kod varmı? Aslında stl verileri okuyup 3D grafiğini çizdirmeyi başarsam gerisini getiririm.

Yardımcı olacak varmı?

muhendisbey

Benim google drive'da bridge torture test var. Düzgün basıyorsa sıkıntı yoktur. Çok az filament kullanıyor üstelik
Bu parçada sehim ne kadar az, ne kadar az kopan iplik varsa, yada üzerine bastırdığınızda hemen kırılmıyorsa sıcaklık ayarlarınız o kadar düzgündür.

mesaj birleştirme:: 25 Temmuz 2016, 02:22:28

linki:
http://www.thingiverse.com/thing:12925
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

0.4 nozzle ile 0.25 mm  katmanlarla yeniden bastım.

Bir de sizin test baskısını yapayım.

mesaj birleştirme:: 24 Temmuz 2016, 13:25:27

Bir ara flament makarada sıkıştı ve o anki katmanda görsel hata olarak kendini belli etti.

Çalışıyorsa kurcalamayayım.

İshal olan Temel hastaneye gitmiş. Doktor dahiliye servisine sevk etmiş.
Ancak evrak karıştığı için Temel'i psikiyatriye yatırmışlar.
Bir süre sonra, sevki yapan doktor Temel'e rastlamış:
"Yahu sen ne arıyorsun psikiyatride?"
"Bilmem, buraya yatırdılar işte..."
"Peki ishalin geçti mi?"
Temel'den yanıt:
"Yoo, aynen devam ediyor ama artık kafama takmıyorum.

muhendisbey

sıkıntı yok hocam. Daha net baskı için nozzle küçültmesi yapılabilir.
Bir de slicer'da printer içerisinde z lift var. Eğer z lifti açarsanız (belki açmışsınızdır bilemiyorum) travel modunda diğer parçalara sürtmeden gider. z lift için 0.1 yada 0.2 mm yeterli olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

DEno_12

Bir problem var ve nozzle küçülterek çözülecek bir problem değil. 0.4mm nozzle ile çok daha kaliteli baskı alabilmeniz lazım. Örneğin aşağıdaki make 0.4mm ile yapılmış ve kalite iyi seviyede.
http://www.thingiverse.com/make:219484

Problem retraction mesafenizin fazla olması olabilir. Ya da extruder basması gerektiği miktarı basamıyor gibi. Katman kalınlığını 0.4mm nozzle ile 0.1mm yapıp basmayı deneyiniz.

Ayrıca "3D Hubs Marvin - Key Chain 0.4mm nozzle" şeklinde arama yaparsanız kaliteleri inceleyebilirsiniz.

muhendisbey

@DEno_12
dediğiniz biraz da filament rengi ile alakalı. Beyaz girintileri ve çıkıntıları belli ederken siyah renk gizliyor. Siyah renkte derinlik kavramını anlayabilmek çok mümkün olmayabiliyor.
Benim bakarak fark ettiğim filament ya çok sıcak yada yeterli soğumaya bırakılmamış. Bunu üstteki kafa şeklinin askı kısmı belli etmiş.

DEno_12

Hocam o zaman şu aşağıdakileri örnek gösterelim @z hocama.

http://www.thingiverse.com/make:121561        >0.4mm nozzle 0.05 mm katman kalınlığı
http://www.thingiverse.com/make:76006          >0.4mm nozzle 0.07 mm katman kalınlığı

Ayrıca "PLA temperature calibration" önerelim.
http://forums.designfutures.club/t/tutorial-calibrating-hot-end-temperature-abs-pla-hips-etc/84

z

0.1 mm katman kalılığıyla yeni bir baskı alıyorum ve sıcaklığı 200 dereceden 185 dereceye düşürdüm.

Yalnız aklıma bir şey geldi. PLA nem çeker vs deniyordu. Flamenti 1 sene önce aldım naylon kabından çıkarttım ve rafta saklıyordum.

Bu 1 sene beklemiş flamant baskıda çok ciddi olumsuzluk yaşatır mı?

muhendisbey

Yaşatıyor. Baloncuk baloncuk baskı çıkıyor.
Elinizde mikro dalga varsa düşük kademede bir fırınlayıp çıkarın.

z

185 derecede 100 mirometre katman kalınlığı ile yaptığım baskı.

Ne yaparsam yapayım bir yerlerde muhakkak ama muhakkak hata oluyor. Hatalar mikrometrik boyultlarda bile olsa göze batıyor. Maket bıçağıyla bu taşan kısımları kestim. Ancak o zaman baskı göze hoş geliyor.

Aşağıdaki de krem lehim ile yaptığı metal baskı.

Şaka Şaka.

DEno_12

Hocam filamenti fırınlamayı deneyin. Sanıyorum düşük ısılarda olması koşuluyla normal fırında 1 gün civarı bekletmek de işe yarıyordu. Ya da hiç uğraşmayıp önerilen bir filament alıp denemelere devam edebilirsiniz. Bunun haricinde algoritmalarda da sorun olabilir fakat net bişey söylemek zor şu an için.

z

Gözlediğim bir hata şu;

Minicik bir plastik parçası "nozzle"ın kenarına yapışıyor. Bir süre sonra bu plastik zerresi irileşiyor. (Belki göremediğim iplikçiler yapışıyor onlarıda eritiyor)
İrileşen bu plastik parçacığı (0.1 mm yada daha küçük) gelişigüzel bir yerde baskısı alınan nesneye bulaşıyor.

Eğer bulaşma iç kesitte ise sorun değil ama tam dış kenarda ise bu orada minik bir bir taşkınlığa neden oluyor.

Birde bazı yerler kaymak gibi pırıl pırıl yüzeye sahip iken bazı yerler pütürlü çıkıyor. Sanırım soğutma fanları nozzle ucuna doğru odaklamam gerekecek.

Algoritmalarımda hata olduğunu sanmıyorum.

Aşağıdaki baskıda katmanların pozisyonları güzel görünüyor. Herhangi bir kayma yok.