3 D yazıcılarda taban ve taban bandı

Başlatan z, 11 Temmuz 2016, 14:20:22

z

3D yazıcımda taban altlığı olarak cam yada ayna kullanmak istiyordum ancak camcıya muhtaç olmak yerine  fayans taban kullandım.

PLA baskıda taban ısıtmaya ihtiyaç olmadığından işimi gayet iyi görüyor.

Fakat bazen baskı esnasında basılan nesne bir köşeden kalkabiliyor. Tabana sarı ya da mavi renkli pahalı bandlardan sermek yerine bildiğimiz A4 kağıdı yapıştırıp baskı aldığımda plastiğin kağıda mükemmel şekilde yapıştığını ve asla köşeden kalkma olmadığını gördüm.

Öyleki baskı bitiminde basılan mazlemeyi tabladan alırken malzemenin en altı kağıt kaplı geliyor.

Alt tabanın kağıtla kaplı olmasını dert etmezseniz denemenizi öneririm. 

Açıkcası kağıdı temizlemeye ihtiyaç duymadım. Islatılırsa belki kolayca sökülebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

learner

Kağıdı fayansa ne ile yapıştırıyorsunuz? Kağıtta dalgalılık oluyor mu? Ya da bunun baskıya bir etkisi olur mu?

z

Kağıdı tabana yapıştırmak için selloteyp denedim uhu denedim.

Selloteyple kağıdı gerdire gerdire yapıştırabilirsin.

Yada ucuz kağıt bandlar var.

Demek istediğin pahalı bandlar almaya çok da gerek yok gibi.

ABS deki durumu bilmiyorum. PLA da bence gayet güzel oldu.

kayatech

Kağıt değilde etiket denemiştim. Her baskıda kağıdı yenilemek can sıkıcı. Ayrıca tabi kağıdı malzemeden ayıklamak da var. Kağıt banda benzeyen maskeleme bandı var. 3.5 tl 5 tl arasında bir fiyatı var . 200 dereceye çok rahat dayanıyor. Ancak ara ara yenilemek gerekiyor. Köşelerden kalkma içi tam dolu malzemelerde çok can sıkıcı olacaktır. Hatta ısıtma kullanmaz iseniz alta yapışık kağıdı bile kaldıracaktır. Şuan için en ucuz çözüm uhu stick yapıştırıcı yada maskeleme bandı. Uhu stick en az 20 baskı yapıyor ve sürekli yenilemek zorunda kalmiyorsunuz.

z

A4 kağıt ile taban yapma fikri yüksek nesnelerin baskısında iyi fikir değilmiş.

Eğer yüksek nesneler basılacaksa A4 değil karton hatta mukavva kullanmayı , bir de bahsettiğiniz yapıştırıcı olayını deneyeyeceğim.

Baskısını aldığım gemi yükseldikçe nozzle'ın her dokunuşunda dalgalı denizdeki gibi sağa sola oynamaya başladı. Alt kısımlar güzel giderken üst kısımlarda bu sorunun etkileri kendini gösterdi. Nihayetinde bacayı basarken kayık yan yattı.

muhendisbey

boşver mukavvayı fr4 pcb vardır elinde onu kullan.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sezgin05

Hocam eninde sonunda zemini ısıtmak için heat bed kullanacaksın.. Çünkü biraz büyük ölçekli çalışmaya bağladığında yaptığın baskı deforme olacaktır. Bu yüden camla falanda uğraşmadan MKIII alemünyum  ısıtıcı satın al. Baskıyı zemine tutturmak için en iyi yöntem kapton bant, ama ben pritt veya oğlanın saç spreyini tercih ediyorum.

ibocakir