Autocad R14 ile matematiksel çizim yapmak.

Başlatan z, 12 Temmuz 2016, 01:10:37

z

Autocad ile matematiksel fonksiyonların grafiğini çizip ardından bunlarla 3 boyutlu nesneler yapmak istiyorum.

2 boyutta polyline çizim yaptıktan sonra 3D yapmak sorun olmaması lazım.

Örneğin Sin(x) fonksiynunun grafiğini autocad ile nasıl çizdiririm?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

AutoLISP ile. Yazmayı bilmiyorum. Hep hazırları kullandım. Arama motorunda "AutoCAD sin" aradığında AutoDesk forumlarında örnekler çıkıyor.

ramazan10

(defun my_fc (x)
(sin x) ; or any other function
)

(defun drawfc ()
(command "._pline")
(while (< start ende)
(command (list start (my_fc start)))
(setq start (+ start delta))
)
(command (list ende (my_fc ende)) "")
)

(defun c:drawfunc (/ start ende delta)
(setq start (getreal "\nStart value (X): "))
(setq ende (getreal "\nEnd value (X): "))
(setq delta (getreal "\nPrecision: "))
(drawfc)
(princ)
)

Bu lisp kodları sanrım işinizi görecektir.

Kodu çalıştırdığınızda üç adet paremetre istiyor. Paremetreleri girip enter dediğinizde sinüs eğresini çiziyor.

muhittin_kaplan

Neden solid degil

LG-D723 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

z

Alışmış kudurmuşdan betermiş.

mesaj birleştirme:: 12 Temmuz 2016, 10:53:10

@ramazan10

Buna benzer kodları command line'da yazmak yerine bir dosyaya yazıp autocad içinden nasıl çalıştırırım?

bocek

Kodları .lsp uzantılı bir dosyaya kaydedin (örn drawfunc.lsp)
Autocad içinden APPLOAD (ya da kısaca AP) komutu ile o dosyayı yükleyin (Yükleme işlemini her yeni çizim açtığınızda yapacaksınız).

Autolisp dosyalarında 'defun c:' ile başlayan fonksiyon isimleri komut olarak kullanılabilir anlamına gelmektedir.
Dolayısıyla burada DRAWFUNC komutu uygulamayı çalıştıran komuttur (büyük/küçük harf ayrımı yoktur).
DRAWFUNC yazıp 'enter'ladıktan sonra size gerekli parametreleri soracak ve çizimi yapacak.
Yalnız Autocad'de 2 boyutlu çizim kolaydır da 3 boyut zordur. Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama biraz uğraşın vazgeçeceksiniz zaten :)

1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

z

Z eksenindeki yükseltinin şimdilik sutun olması yeterli benim için.

Poly line ile çizilmiş çizgileri bir birine kaynatıp ardından extrude etmem yetmeyecekmi?

ramazan10

[/quote]
Alıntı yapılan: bocek - 12 Temmuz 2016, 11:08:05
Kodları .lsp uzantılı bir dosyaya kaydedin (örn drawfunc.lsp)
Autocad içinden APPLOAD (ya da kısaca AP) komutu ile o dosyayı yükleyin (Yükleme işlemini her yeni çizim açtığınızda yapacaksınız).

Autolisp dosyalarında 'defun c:' ile başlayan fonksiyon isimleri komut olarak kullanılabilir anlamına gelmektedir.
Dolayısıyla burada DRAWFUNC komutu uygulamayı çalıştıran komuttur (büyük/küçük harf ayrımı yoktur).
DRAWFUNC yazıp 'enter'ladıktan sonra size gerekli parametreleri soracak ve çizimi yapacak.
Yalnız Autocad'de 2 boyutlu çizim kolaydır da 3 boyut zordur. Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama biraz uğraşın vazgeçeceksiniz zaten :)

@Böceğin anlatığı gibi yapabilirsiniz.

veya

Bir korsan ve pratik yöntemde benden;

AutoCAD içersinde Orjinal Lisp Dosyaları vardır.(Kurulum doyaları içerisinde) Bir kopya alın , bu dosyayı açıp içindeki kodu silin kendi kodunuzu yapıştırın kaydedin.
Dosya ismini değiştirin . Daha sonra Çizim alanına sürükle bırak yapın, bir mesaj kutucuğu gelecek "Load" deyin onaylayın
Komut satırında (succeyful) bir mesaj gelecek ve Lisp dosyasını çalıştırabileceğiniz komut adıda orada yazacak defun:(xxx) olan

oradaki kodu komut satırından çalıştırabiliriz.

Bu yöntem garantilidir. (notepad da) oluşturduğumuz xx.lsp uzantılı dosyaları bazen tanıtmak zor olabiliyor. Hata mesajları ile karşılaşılabilir.

Son bir not Autocad 3D si başarılıdır. Fakat biraz hammaliyelidir.  Arkaya bakmadan kaçmak gerekir diğer solid progranları varken  :)

2D sini hiç bir programa değişmem söyle olsaydı dediğiniz nevarsa var gibi.