Arm İşlemci Belirleme

Başlatan Voltajcı, 14 Temmuz 2016, 09:57:24

Voltajcı

Arkadaşlar Merhabalar,

Arm mimarısını kullanarak, yüz tanıma sistemi yapmak istiyorum. Bu projemde Arm mimarisine dayanarak çalışmak ve kartımı baştan tasarlamak benim için asıl projedir. Şöyle ki, işletim sistemi gömülebilen A serisi Arm işlemciler ile birlikte RAM, USB, ETHERNET, KAMERA gibi eklentilere sahip olan bir kart dizayn edip, içine linux işletim sistemi kurarak ilerlemeyi planlıyorum. Aslında kısaca özetlemek gerekirse, Raspberry Pi gibi bir kartı kendim tasarlayıp, içine işletim sistemi atarak, kameradan gelen görüntüden yüz tanıma, wifi' a bağlarak ortak bir ağ içerisinde bu görüntü sistemine ait datalar bulunacak vs. vs. ..

Şuan ki asıl mevzum: İşlemci olarak Cortex A9 veya A8 seçeneklerini taradım. Belki daha doğru olanı bana önerebilirsiniz. Araştırmalarım neticesinde, A9 gibi bir işlemci aslında çekirdek oluyor, bunun yanına Ram,Usb, Ethernet, Camera gibi eklentileri ekleyip bizim gördüğümüz yaklaşık 1.5cmx1.5cm lik siyah işlemci (Örneğin Raspberry Pi de Broadcom, Texas Ins. var.. Firmalar bu arm çekirdeğini alıp içine Ram vs. eklentileri ekleyip piyasaya sunuyor sanırım). Yani ben bu kısımda nereden alabilirim ve hangi firmanın ürününü almalıyım yukarı da belirttiğim özelliklere göre. Az çok yardımcı olursanız sevinirim.

Çalışmalarımı bu başlık altında ilerlettikçe sizlerle paylaşarak, benim gibi ilk başta takılmalar yaşayan arkadaşlara yardımcı olabiliriz.

Teşekkür ederim, iyi forumlar.

8-)

PROTECH_

Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

Voltajcı

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: Voltajcı - 14 Temmuz 2016, 09:57:24
Bu projemde Arm mimarisine dayanarak çalışmak ve kartımı baştan tasarlamak benim için asıl projedir.

bu yazdığın ile ikinci paragrafta yazdıklarını yan yana koyunca, asıl projeni bir süre kenarda beklet ve bu işleri öğrenmek için arkadaşın dediği gibi 16F84 gibi basit bir işlemciyle biraz haşır neşir ol, birkaçyüz sayfalık datasheeti yalayıp yut, ondan sonra projene geç

bu arada 18F84 kısmını geçince herşey daha yeni başlıyor olacak

veya direk hazır satılan kartlarla hazır yazılımlarla işini hallet, öğrenmek yada önündeki mevcut problemi çözmekmi istiyorsun orası senin seçimin

RaMu

Arm programlama işlerini forumda başlatan ve
bu konuda çok detaylı dersler veren,
Arm işlemcili MCU ya asm kod yazan,
forumda 14bin kadar mesajı olan,
@z hocamızda buna yakın bir soru sormuştu,
O işletim yazılımı sıfırdan yazmak benzeri bir işi söylüyordu
sende donanımı sıfırdan yapmayı soruyorsun sanırım.

https://www.picproje.org/index.php?topic=62518.0

Bence 16F84 ü hafife alma.

Bunun yanında Raspi sanırım açık şema.
Açık şema olan veya bu donanımların neye göre nasıl tasarlanacağı anlatan
örnek projeler nette mevcut tabi ingilizce.
Bu projeleride bulup inceleyebilirsin.

Hazır kart ve hazır programlar ile
misal raspi ve opencv
ön bir deneme yapman şevk verir.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

kimlenbu

Sezdiğim kadarıyla programlama biliyorsun ama kartı tasarlayacak tecrüben de bilgin de yok ve neyle karşı karşıya olduğunu bilmiyorsun. Önerim gidip hazır kart al, işletim sistemini yükle sadece programla uğraş.

Yüz tanıma için de intel'in opencv kütüphanesi var, sıfırdan tekerleği icat etmene gerek yok.

Voltajcı

Alıntı yapılan: RaMu - 14 Temmuz 2016, 16:23:15
Arm programlama işlerini forumda başlatan ve
bu konuda çok detaylı dersler veren,
Arm işlemcili MCU ya asm kod yazan,
forumda 14bin kadar mesajı olan,
@z hocamızda buna yakın bir soru sormuştu,
O işletim yazılımı sıfırdan yazmak benzeri bir işi söylüyordu
sende donanımı sıfırdan yapmayı soruyorsun sanırım.

https://www.picproje.org/index.php?topic=62518.0

Bence 16F84 ü hafife alma.

Bunun yanında Raspi sanırım açık şema.
Açık şema olan veya bu donanımların neye göre nasıl tasarlanacağı anlatan
örnek projeler nette mevcut tabi ingilizce.
Bu projeleride bulup inceleyebilirsin.

Hazır kart ve hazır programlar ile
misal raspi ve opencv
ön bir deneme yapman şevk verir.

Haklısınız bayağı derya deniz bir mevzu.

Linux işletim sistemi kurduktan sonra, gerek usb gerek camera port ' dan gelen veriler, Java veya OpenCV veya gelen veriler buluta aktarılıp MATLAB image processors bloklarıyla görüntü işlemesi yapılacak. Yani aslında, Raspberry Pi gibi bir kart tasarlamak için, gerekli olan arm tabanlı çekirdek barındıran 1gb RAM 1Hz civarı işlemci HDMI USB ETHERNET CAMERA TOUCHSCREEN gibi arayüzlere sahip bir mikrodenetleyici lazım. Aslında ne kadar doğru tam kestiremiyorum ama öncelikle donanım sonrasında yazılım diye düşünüyorum. Çünkü donanımı kurduktan sonra linux içerisinde belkide Ruby ile yazılmış bir sistemde gerekli yazılımsal çalışmalar yapılabilir.

Birkaç örnek mikrodenetleyici buldum gibi. Bunlar, SPEAr300, SPEAr310, SPEAr320, and SPEAr600 Embedded Microprocessors, TI AM389x Sitara ARM MPU vs. vs. ..

Voltajcı

Alıntı yapılan: kimlenbu - 14 Temmuz 2016, 16:31:42
Sezdiğim kadarıyla programlama biliyorsun ama kartı tasarlayacak tecrüben de bilgin de yok ve neyle karşı karşıya olduğunu bilmiyorsun. Önerim gidip hazır kart al, işletim sistemini yükle sadece programla uğraş.

Yüz tanıma için de intel'in opencv kütüphanesi var, sıfırdan tekerleği icat etmene gerek yok.

Raspberry pi B+, BeagleBone Black gibi kartlar ile oto pilot sistemleri üzerine çalışmalarımız oldu savunma sanayisi için. Şuan, kartımızıda kendimiz tasarlayıp maliyetleri daha az' a indirgemek. Artık pic gibi düşük bitlerde değilde 32 bit lik arm işlemcilere geçmeyi düşündük. Beni tanımayan arkadaşlar yukarıda her ne kadar pic ile devam et desede çok şaşırtıcı oldu. Beni anladığınız için size ayrıca teşekkür ederim.

Son olarak Texas AM4379 kartına yoğunlaşmış durumdayım. Arm Cortex A9 işlemcisine sahip.32kb L1, 256KB L2, L3RAM gibi cache bellekleri mevcut. Sistem bunlar sayesinde hızlı olduğunu düşünğyorum. Ayrıca camera modulü Gpıo portlarından paralel bağlanarak salanıyor. Secure Boot desteği ile sistem yeterince güvenli gibi. Çünkü bir çok kişinin yüzünü ve parmak izini depolamak ve korumak önemli olabilir. UART,SPI,QAPI,I2C,HDQ gibi sistem arayüzleri sayesinde kart okumalı bir sistem de devreye alınabilir . Bir çok yönden beni tamamlıyor diye düşünüyorum. SD ve MMC kart desteği ile Linux kernel' i mi yükleyip yazılımsal bilgimle projenin öenmli kısımları hal olacak gibi. Fakat donanımı halletmem gerekiyor. Bu konuda yardım istemiştim. MCU^' da ayrıca DDR3L Ram var. Kısaca gördüğüm kadarı ile güzel bir mikrodenetleyici.

Düşüncelerimi tastik eden veya üzerine birşey eklemek isteyen arkadaşlar varsa yorumlarsanız çok sevinirim.

Teşekkürler, iyi forumlar.

salih18200

Bu seviyede bir donanımı tasarlamak uzmanlık gerektiren bir iştir. Binlerce adet üzerinde üretmeyecekseniz donanım tasarlamak ve bunu üretmek pekte matıklı gözükmüyor. Bunun yerine Computer on Module şeklinde işlemci modulleri kullanarak kendi ihtiyaclarınıza göre base board tasarlayıp bunun üzerinde yazılım geliştirmek daha aklıllıca olabilir.

RaMu

Sözlerimden pic ile devam et çıkarılıyorsa yanlış anlaşılıyordur.
ARM işlemcili mcu lar kullandım, işime geldikçe ne olsa kullanırım.

Yazdıklarından anlaşılan net olan tek kısım:
Alıntı yapılan: Voltajcı - 14 Temmuz 2016, 16:43:40
.... Şuan, kartımızıda kendimiz tasarlayıp maliyetleri daha az' a indirgemek. Artık pic gibi düşük bitlerde değilde 32 bit lik arm işlemcilere geçmeyi düşündük.

(NOT: Microchip in 32 bit ürünleri var.)

Donanımı tasarlamanın çok çok zor olacağını düşünmüyorum,
tecrübeli kişilerle çalışıp, güzel bir ürün, uygun bir zamanda çıkarılabilir gibi geliyor bana.
Maliyet azalır mı iyice irdelemek lazım.

Forumdada, linux çalıştıracak board, raspi benzeri board tasarlama,
benzeri konular açılmış konuşulmuştu sanırım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html