3D baskı hakkında trikler

Başlatan z, 17 Temmuz 2016, 13:37:10

z

3D baskıda ilk atılan katın çok çok önemli olduğunu gördüm.

Basılacak nesneyi stle ardından da "gcode"a  çeviriğimde 1. katda baskı hatası oluyor ve çoğu zaman tolere edilemiyor.

Bunun yerine çizim programında nesneye altlık çiziyorum. Ardından stl ve Gcode alıyorum sorun çözülüyor.

Fakat bu işi benim yapmam saçma. Slic3r programının bunu yapmasını beklerim.

Evet varmı böyle bir seçenek?

Bir de para ile satılan dilimleyiciler var. Bunların önemli avantajları varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Hocam yanlış hatırlamıyorsam cura gibi programlarda stl'yi açtığınızda support seçenekleriyle bu söylediğiniz katman oluşturuluyordu.

z

Aslında şu dilimleyicileri bize bir anlatsanız iyi olur. Birisi ben şunu kullanıyorum diyor diğeri şunu.

Neyse göre seçim yaptınız artısı eksisi nedir bu dilimleyicilerin?

Klein

Slic3r Dilimleyicide "Raft" isimli seçenek var abi.
Printer Settings > Support Material  altında.

muhendisbey

ilk katmanda aldığınız hata nedir? Bozuk malzeme yüzeyi mi yoksa yapışmama mı?

Yapışmama ise brim ile ince bir kat etek atarak kenarların kavlamasını önleyebilirsiniz.
Malzeme yüzeyi bozuk ise muhtemelen nozzle yüzeye ya çok yakın yada yazdırmak için uzaktır.

Bir diğeri ilk katman için daha az filament kullanmanız gerekebilir. Bunun için slicer içerisinde first layer ayarları mevcut. Hız, sıcaklık, filament miktarı, destek meteryali, etek (brim)... gibi
İngilizce bildiğinizi biliyorum, google drive'a yüklediğim slicer'ın guide'ına bir bakın. 3D yazıcı etkinliğinin ilk mesajında google drive linkinde slicer manual pdf dosyası.

+ beğenmezseniz slicer ilk işletilecek kod adı altında kendi g kodunuzu yazmaya olanak sağlıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Daha dokümanlara göz atamadım.

Sorun şu. "Nozzle"dan çıkan lif zemine yapışıyor kafa burdan uzaklaşıp başka yerlerde işle yapıyor daha sonra ilk lifin hemen yanına ikinci lifi yapıştırırken zemine yapışmış ilk lif nozzle'a yapışıyor ve yerinden kalkıp nozzle ucunda eriyor. Bu plastik parçacığı diğer liflere dokununca onları da bozuyor.

Ama zemine 0.8mm altlık yaparsam bu sorun oluşmuyor.

muhendisbey

2 problem tespit ettim

yapışmama problemi ve fazla PLA kullanımı

Kullandığınız nozzle ve ilk katman kalınlığınız nedir? Nozzle yüzeye tam değiyor mu?

İlk katman için filament kullanımında feed rate'i (ilk katman yapışması için yavaş hareket etmeli) ve ilk katman için kullanılan filament miktarını düşürün (tahminen 0.8 yeterli olur). Diğer katmanlarda filament arası boşluklar fazla filamenti tolere edebilir ancak ilk katmanda edemez.
İlk katman için filamentin maksimum sıcaklığını geçmeyecek şekilde maksimum hale getirin. Bir deneyin.
Nozzle'ınıza göre ilk katmanı biraz diğer katmanlardan fazla kalın bırakın. 0.4'lük nozzle'da  0.3mm layer işliyorsanız 0.37mm ilk layer yapın.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Nozle ile tabla arasına A4 kağıt koyup tatlı sertlikte kayacak şekilde Z=0 yapıyorum.

İlk katman kalınlığı falan tanımlamadım default değerler neyse onlarla çalıştırıyorum.

Bahsettiğiniz ayarları değiştirip etkisine bakayım.

sezgin05

Hocam öncelikle katman kalınlığınız önemli. Katman kalınlığı nozzle kalınlığının en fazla 2/3 ü kadar olur. Yani 0.3 nozzle için en fazla 0.2 katman kalınlığı verebilirsiniz. İdeali ise yarısı kadar vermektir.
Diğer bir nokta ise ürünün hızlı bir şekilde soğutulması bahsettiğini ipliklenmeyi önleyecektir.
Cura dilimleyici kullanıyorum. Brim veya Raft seçneği var. Raft seçerseniz istediğiniz kalınlıkta taban oluşturursunuz. Başka topikte kendi cura ayarlarını  vermiştim deneyin.

z

0.4 nozzle kullanıyorum ve yavaş olmasın diye 0.3 katman kalınlığında baskı yapıyordum.

Bundan sonra 0.25 kullanayım o zaman. Daha önce kimse bu konuda uyarıda bulunmamıştı.

muhendisbey

Tam olarak böyle bir bağlantı yok.

0.4mm nozzle ile 0.1mm layer da yaparsınız 0.3mm lik layer da. Böyle bir şey olmasa slicer zaten hatalı ayar olarak bilgilendiriyor.
0.3 yada 0.1 olması malzemenin katman pürüzünün ne derece olacağını belirtir. Biraz da malzeme dayanımı ile ilgisi de var. Ne kadar ince katman o kadar daha iyi dayanım. Zaten slicer'da öyle bir ayarlamışlar ki ne kadar katman kalınlığı verirseniz extruder ona göre plastik akıtıyor. Yani bir parametre değişse neredeyse tüm G kodu baştan aşağı değişiyor. Size başta anlattığım mesele de buydu.

Benim söylediğim daha farklı. First layer'a ait bazı özel ayarlar mevcut. Bu ayarlar malzemenin yüzeye daha iyi yapışması ile ilk katman çapağı ile ilgili.
İlk katmanda fazla flament verilirse örneğin birkaç katman boyunca bu plastik tolere edilemeyebiliyor ve malzeme kusurları meydana geliyor.

sezgin05

@muhendisbey: 0.4 mm nozzle ile 0.4 mm katman kalınlığı verirseniz katmanlar arası bağlantı olmaz. Ayrıca nozzle den çıkan ürün silindirik olduğu için, birbirine yapışma yüzeyinin arttırılması için ezilmesi gerekir. Bunu da yarıyarıya yaptığınızda dikdörtgensel bir kesit çıkacaktır.. Tabiiki daha az katman kalınlığıda verilebilir ama zaman uzar.   Ama 2/3 den fazla katman kalınlığı sorun çıkaracaktır.

DEno_12

Alıntı yapılan: z - 17 Temmuz 2016, 18:06:30
Nozle ile tabla arasına A4 kağıt koyup tatlı sertlikte kayacak şekilde Z=0 yapıyorum.

İlk katman kalınlığı falan tanımlamadım default değerler neyse onlarla çalıştırıyorum.

Bahsettiğiniz ayarları değiştirip etkisine bakayım.

z=0 ayarını sigara paketi naylonuyla yapabilirsiniz. A4 kalın kaçar. İlk katman sıvanmalı. Repetier firmware i üzerinde ilk katmanda sıvama olmadığını farkettiğiniz anda müdahale edebileceğiniz bir menü var. Bu menü sayesinde 0.01 mm hassasiyetle işlem devam ederken z ayarını tekrar kalibre ediyorsunuz. Kendi firmware inize de böyle bir özellik ekleyebilirsiniz.

Daha kaliteli baskı müptelası iseniz 0.4 mm nozzle la 0.09 mm layer kalınlığı deneyebilirsiniz.

muhendisbey

Slicer nozzledan buyuk katman kalinligi vermeye engel olur. Kabul etmez zaten. Nozzledan kucuk verilebilir ancak. Yalniz 2/3 gibi bir oran sozkonusu degil. Boyle bir oran olsa katman ayarlamaya izin vermezdi zaten.

kayatech

0.4 nozzle ile 0.1 kasmaya gerek yok. Üstünden basılmış gibi bir sonuç çıkıyor. Eğer 0.1 basacaksaniz 0.2 nozzle kullanın. Deveye hendek atlatmaya ne gerek var ata bin illa hendek atlayacaksan :)
hoş 0.1 kime niye lazım olur orası da ayrı bir mesele. Zaten 0.2 fazlası ile yeterli bana kalırsa.