Grafik LCD'leri 4 bit modunda kullamak

Başlatan z, 27 Temmuz 2016, 18:51:40

z

Grafik LCD'leri de alfanümerik LCD'ler gibi 4 bit modunda kullamak mümkün oluyormu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HeCToR

Kullanmadımda kullananıda hiç görmedim hocam
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Elektroemre

Hocam 4 -bit değilde, 75hc595 ile kullanılıyor.
Zaten GLCD 8-bit paralel bus hızı 300-400 KHz civarı olduğu için 74HC595'i 3-4MHz civarında SPI clock hızı ile çalıştırınca GLCD'yi full hızı ile kullanmak mümkün.
Sadece 20 kuruş ek maliyet.

z

Bir ara SPI 64x64 OLED kullanmıştım. Daha yüksek çözünürlükte olanların (OLED, LCD farketmez) SPI olanları varmı?

Elektroemre

@z hocam, size tam olarak nasıl bir şey lazım? Büyüklük çözünürlük vb?

z

Açıkcası henüz LCD seçmedim.  3D yazıcılar için bir kart çiziyorum. Henüz GLCD için kod vs de geliştirmedim ama en azından PCB çizimini hazırlayayım diyordum.

3D yazıcılarda ne kullanıyorlar araştırayım.

LukeSkywalker

Kabil ATICI

Ekranda göstermek istediğiniz fazla kontrol gerektirmiyorsa, HMI tarzı ürünler kullanabilirsiniz.
http://www.direnc.net/24-INCH-HMI-AKILLI-DOKUNMATIK-TFT-LCD-IT-0009-,PR-24534.html
gibi. Değişik boyutlarda var.  Seri port üzerinden haberleşme yapıyor...
Sadece grafik arayüzünü hazırlıyorsunuz.  Dokunmaktik ve seri port üzerinden istenen veriler aktarılıyor...
ambar7

makdeniz

SPI arabirimli 320x240 pixel ILI9341'ler mevcut hocam stm32f103 ler ile süper hızlı çalışıyorlar...

Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

z

@makdeniz

Üzerindeki SD karta da işlemci ile ulaşabiliyormuyum?

İç piyasada bu ekrandan varmı?

makdeniz

Evet @z ustam yanılmıyorsam farklı bir spi portu ile sd kartı da kullanabilirsiniz.

Iç piyasada mevcut bulamazsanız da elimde bir adet touch özellikli fazladan ekran var size istediğiniz zaman gonderebilirim

z

Sağolasın kolay bulunan hatta pahalı da olsa içeriden alınabilecek bir şeylere bakayım.

@Kabil Atıcı'nın önerdiği alet için yorum yapacak olan varmı?

makdeniz

Nextion seri port üzerinden kullanılan bir ekran özel bir tasarım programı var bu programda bir çok nesne mevcut  (burton, slider, bargraph vb. http://wiki.iteadstudio.com/Nextion_Editor_Quick_Start_Guide )
Tasarımı yaptıktan sonra ekrana yükleyip seri porttan gelen datalari dinliyorsunuz  örneğin b0 butonuna basıldı veya slider değeri 100 gibi

Ben hiç tasarımı kullanmadım direkt seri porttan line circle gibi grafikleri cizdirdim  +5 Gnd Rx Tx 4 kablo baglantisi ile k oldukça kullanışlı

LukeSkywalker

Erhan YILMAZ

Asiriya kacmaya gerek yok hocam 3d yazicilarda 2x16 kullananlari bile gördüm. Teknik olarak ekranda bi kac text birde islem devam ediyor gibisinden bir proses bar gösteriyor. Proses bar islemide 2x16 ile yapiliyor zaten. Zamaninda surada bir seyler yapmistim.
http://www.mcu-turkey.com/karakter-lcdler-icin-bar-gosterim-uygulamasi