3D yazıcı flamentinin ilerleme hızını ölçmek

Başlatan z, 31 Temmuz 2016, 13:12:15

z

3D yazıcılarda kullanılan flament ilerliyor ve bu flamentin ilerleme hızını an ve an ölçmek istiyorum.

Flamente encoder vs kuple etmek istemiyorum. Daha farklı bir teknik lazım. Ne bileyim ultrasonik ses olur başka bir şey olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DEno_12

Görüntü işlemeyle filamentin kalınlığını anlık olarak ölçüp ona göre ilerleme veriyorlardı. Eğer filament atlama yapmıyorsa kalınlık kontrolü ilerleme kontrolünden daha faydalı olabilir.

engerex

Her ne kadar istemesende en pratik ve kesin sonuç enkoder gibi görünüyor.

tekosis

Belki kullanıyorsunuzdur bu sistemi bilmiyorum ama fikir olsun. step motorla flement ittirilse nasıl olur? Kontrollü olmaz mı?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

muhendisbey

İstediğiniz amaç doğrultusunda çalışsın diye zaten step motor kullanılıyor. Yoksa encoder kullanmayacaksanız mıknatıs - reed anahtar yada mıknatıs hall effect sensor ile tur sayısından varsayım yapabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Benim derdim kapalı çevrimli bir sistem kurmak. Motor adım atlar ya da flament dişlisi flamenti  itemez batenaj yapar. Bu yüzden step motor adımlarını saymak yerine gerçekten flamentteki ilerlemeyi ölçmek istiyorum.

z

Sensörler hakkında ders alan yokmu içimizde.

gumush

Direkt olarak olcumun zor olacagini dusunuyorum. Aklima ilk olarak Optical Flow geliyor ( laser optik mouselar bir lens ile denenebilir gibi bazilarinin cozunurlukleri bu tarz hassas ilerlemeleri olcum icinde kullanilabilir diye dusunuyorum ) , kullanilabilir ama gercekci bir yaklasim mi olur emin degilim. Direkt olcum olmayabilir ise flamente degen ve ilerlemesi ile donen bir disli vs gibi bir seyin donusleride alinabilir bu sekilde biraz dolaylida olsa filament ilerlemesi olculebilir.
Hikmet Gumus  izmir

kayatech

Dijital kumpas sürtünme ile bir tekerleği çevirip oradan ölçüm yapıyor sanıyordum. İçi iyice tozlanınca temizlemek için açtım.
Açtığımda herhangi mekanik parça yoktu. PCB üzerine belirli hatlar çizilmiş. Bu hatlara dikey olarak herhangi bir nesneyi kaydırma yaptığınızda ileri/geri ölçüm yapıyor.
Yüksek ihtimal ile kapasitif olarak hatlar arasındaki farkı algılıyor. Manyetik alan ile çalıştığını sanmıyorum çünkü  kumpas metal olduğu için manyetik olarak ölçüm yaptığında değerleri bozabilir.
Gayet hızlı da ölçüm yapabiliyor.
Belki bir fikir uyandırır.

z

Silindirik yalıtkan flament ilerliyor ve biz bunun hızını ölçmek istiyoruz.

Kılişe mantığa göre bu nesneye teğet bir tekerlek dokundurup tekerin açısal hızını ölçmek yeterli.

Tekerleğe çok yüksek çözünürlükte bir encoder bağlanırsa flamentin anlık hızı hakkında detaylı bilgi edinilebilir.

Bu zaten cepte garanti fakat çok pahalı bir çözüm. Çünkü kullanılacak enkoderin fiyatı yüksek olacaktır.

O zaman bilmece bulmacalara devam.

https://www.picproje.org/index.php?topic=65232.new#new

F.T

Z hocam sen yaparsın.
Aklıma manyetik flowmeter geldi.Borudan geçen suyun akış hızına göre geçen debiyi ölçtüğüne göre sende Z olarak bunu ölçersin artık.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kayatech

Eğer tekerlekli olarak yaparım yüksek çözünürlük isterim derseniz çelik potanslar var. Adını bilmiyorum ama içinde karbon yok. rezistans teli gibi birşey var. Bu potansi çok eski Japon mali bir motorda encoder olarak kullandıklarını gördüm. Sanırım bi 20 sene çalışmış potans sağlamdı ama reduktor bozuktu.  Potans ile yüksek hassasiyetle ölçüm yapabilirsin ama o tip bir potansi nerede ve nasıl bulursun bilmiyorum. Hatta civali olanda olması lazım. Civali olanda ömür sınırı yok. Ve sonsuz dönüyor.

engerex

z

Bu uygulamada flamentin 10 mikrometre gibi ilerlemelerini takip edip servo çevrim yapmak lazım.

5mm lik tekerlek kullansak çevresi 15mm eder. 10 mikrometre için en azından 1500 ppr gerekir. x4 çalışsak en yakın değer 400 ppr eder.

Böyle bir enkoderi kaça alabilirsin?

Mucit23

@z yaptığın sistemde step motor filamenti çift taraflı mı itiyor yoksa tek taraftanmı itiyor?

Mesela bunun gibi