Ynt: Bilmece bulmaca kapasitöre sokmaca

Başlatan z, 06 Ağustos 2016, 18:47:51

z

Paralel levhalı ve dielektrik malzemesi hava olan bir kapasitörümüz olsun.

lavhaların arasına uzun bir dielektrik malzemeyi sürmeye başladığımızda  kapasite değişmeye başlar (genellikle artar) iki levha arası tamamen dielektrik malzeme ile dolunca kapasite max değere ulaşır.

Levhalara voltaj uygulamış isek levhalarda Q kadar yük birikir. Bu esnada dielektrik malzememiz de polarize olmuş durumdadır.

Eğer dielektrik malzememizi itmeye devam edersek kapasitörün bir tarafından dielektrik levha taşacaktır. Ancak levha çok uzun olduğu için iki plaka arası hâla dielektrik malzeme ile doludur.

Sorum şu;

Dieletrik malzememin böyle bir hareketine karşılık kapasitörün elektriksel büyüklüklerinde zamana göre değişim olurmu?

A alan, E epsilon, d aralık mesafesi

C=A*E/d

Bu bağıntıya göre A, E, d değişmediğine göre C de değişmeyecektir.

Fakat bu cevap beni tatmin etmedi.  Çünkü bu bağıntı çıkartılırken dielektriğin hareket edeceği varsayımı yapılmamıştı.

C=dQ/dV bu bağıntı bir kenarda dursun.

Polarize olmuş dielektrik kapasitör levhalarından uzaklaşırken polarize olacak dielektrik uzantısı levhalar arasına girmekte.

Bunun sisteme olan etkisi ne olacaktır merak etmekteyim.

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2016, 18:55:53

Soruyu sordum ve hemen ardından sanırım cevabı da buldum. Sistemde kesinlikle elektriksel bazı büyüklükler değişecektir.

Düşünün bakalım.

(Bu sistemin dibine vurmuş olabilirim.)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

trgtylcnky

Şöyle düşünüyorum: Dielektriğin bir kısmı levhaların arasındayken E elektrik alanında yüklenmişti. Sonra levhaların arasından çıkınca daha farklı bir ortama girmiş oldu (ideal modelde 0 elektrik alan ama gerçekte levhaların kenarından sızan elektrik alanla yüklenecek) ve yükünün değişmesi lazım sanırım. Bence diğer taraftan da aynı şekilde dielektrik madde gireceği için ikisi birbirini götürür ama sizin hesabınız neydi?

Bu şekilde hareket eden dielektriğin elektrik alan çizgilerini değiştireceğini düşünüyorum yani paralel levha modeli kullanılmaz hale gelir bence.