Ynt: Akım Ölçümü için uygun Op-Amp

Başlatan Cemre., 09 Ağustos 2016, 14:01:19

Cemre.

BLDC motor sürücü için IR2101 sürücü ve IRFZ44N mosfetler ile bir geliştirme kartı hazırlamak istiyorum. Sensorless tekniği için BEMF ölçümü yapmam gerektiğini biliyorum. Anladığım kadarıyla faz uçlarındaki gerilimin zero-cross anını yakalayarak komütasyonu sağlayabilirim. Ancak hazır sürücü entegrelerde gördüğüm kadarıyla bu iş iki ya da üç fazın akımı ölçülerek yapılıyor. Ben de geliştirme aşamasında üç fazın akımını görebilmek ve komütasyona bu ölçümler sonucunda karar vermek istiyorum. Bu yüzden aşağıdaki yapıyı kendi devremde oluşturacağım. Buraya kadar herşey doğru ise bana akım ölçümü için iç piyasadan satın alabileceğim op-amp ve shunt direnç önerisinde bulunabilir misiniz?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

mesaj birleştirme:: 09 Ağustos 2016, 15:43:38

Kafam karıştı.

Faz akımı ölçümü ile yapabileceğim tek şey aşırı akım koruması mı? Öyleyse bu tarz çipler (DRV8305 gibi) komütasyona nasıl karar veriyor?

batigol

BLDC motorlarda dediğin gibi BEMF ölçülerek komütasyon sağlanıyor. Akım ile pozisyon ve hız kestirimi PMSM motorlarda geçerli diye biliyorum, yine de bir araştır istersen. Bu şemadaki muhtemelen akım koruması içindir.

Opamp olarak opa350 güzeldir ama pahalı ve iç piyasada kolay bulunur mu bilmiyorum.

DRV8305 sadece sürücü. PWM girişleri var onlara göre anahtarlıyor, kendisi karar vermiyor.

Cemre.

Hocam PMSM kısmını biraz açabilir miyiz. Ben sürekli alışkanlıktan BLDC diyorum ancak asıl konum PMSM sürücü tasarımı.

DRV8305 nasıl karar veriyor derken aslında MCU'yu kastediyorum. Demek istediğim, madem komütasyona BEMF ölçümü ile karar veriliyor o zaman neden DRV'nin giriş-çıkışları 6 adet PWM girişi ve 3 adet akım ölçüm çıkışlarından ibaret? Akım çıkışlarından karar verilemez mi?

Bu arada MCP6024 özdisan'da var ancak min sipariş 5 adet diyor. Adetli satış kesinlikle yapmıyorlar mı? Rica etsek yanaşmazlar mı?

z

PMSM ile BLDC aynı şey. Fakat bazen  trapezodial  ve sinüsel sürüş ayrımını dile getirmek için birisi diğeri yerine tercih edilebiliyor.

MCP6022 öneririm.

Step motor ve BLDC sürücü benzer şeyler ve akım okuma kısımları aynı mantıkta.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=4204
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 09 Ağustos 2016, 16:21:02
PMSM ile BLDC aynı şey.

MCP6022 öneririm.

Step motor ve BLDC sürücü olmasa da akım okuma kısımları aynı mantıkta.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=4204

http://www.hatfon.com/MCP-6022,PR-69098.html galiba buldum.
Peki neden 6024 değil? Sadece iki faz akımını mı ölçeyim hocam?

Hocam bir de şönt direnç nasıl temin edebilirim bilginiz var mı?

Bulmuşken sorayım, STM32 ailesinden bir işlemci kullanmak istiyorum. Size göre değil de bana göre cevaplarsanız, USB üzerinden configure edip ölçüm sonuçlarını okuyabileceğim ve bu motor sürme işini çözebileceğim (6-pwm veya 3-pwm gibi) bir MCU önerebilir misiniz? Çinden gelen STM32F103C8'lerim var ancak hem çalıştığım hocam hem de başka bir hocam FPU unit barındırmasının faydası olacağını söylüyor. Bu eksende 32f103 yetersiz kalır mı? (Zscope'u örnek verirsin diye korkuyorum, başlangıç düzeyi birini düşünürsen iyi olur @z :D)

mesaj birleştirme:: 09 Ağustos 2016, 16:43:46

Alıntı Yap
As you know for FOC we need to know all 3 phase currents (lets call them I_A, I_B and I_C). Since according to Kirchhoff's law (I_A + I_B + I_C = 0) we can get away with measuring just 2 phase currents and calculating the remaining one. Most application notes use 2 low side current shunt resistors to measure the phase current I_A and I_B.

Sanırım kendi sorumun cevabını buldum.

z

MCP6024'e alternatif olması açısından değil kullanıp çok memnun kaldığım için önerdim.

Hız açısından farkları yoktur. paket içindeki opamp sayıları farklı sadece.

STM32F103C8 bu iş için  fazlasıyla yeterli. Linkini verdiğim uygulamada 2 step motor yani 4 bobin akımının üstesinden geldiğine göre 3 fazlı motorun üstesinden hayli hayli gelir.

Zora girmeyeyim rahat rahat kod yazayım dersen daha hızlı bir işlemci seni rahatlatır FPU da işini rahatlatır fakat gereksiz lüks olur.

Dediğin gibi 3 akımı ölçmene gerek yok. 3 akımın toplamı sıfır olduğundan iki akımı ölçmen yeterli olur.

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 09 Ağustos 2016, 17:17:02
MCP6024'e alternatif olması açısından değil kullanıp çok memnun kaldığım için önerdim.

Hız açısından farkları yoktur. paket içindeki opamp sayıları farklı sadece.

STM32F103C8 bu iş için  fazlasıyla yeterli. Linkini verdiğim uygulamada 2 step motor yani 4 bobin akımının üstesinden geldiğine göre 3 fazlı motorun üstesinden hayli hayli gelir.

Zora girmeyeyim rahat rahat kod yazayım dersen daha hızlı bir işlemci seni rahatlatır FPU da işini rahatlatır fakat gereksiz lüks olur.

Dediğin gibi 3 akımı ölçmene gerek yok. 3 akımın toplamı sıfır olduğundan iki akımı ölçmen yeterli olur.
Hocam yine imdadıma yetiştin. Bilgiler için teşekkür ederim. Layout tasarımı konusunda da başını ağrıtacağım yakında. :)

Iyi günler, iyi çalışmalar.

LG-H735 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

z

Aman ha. Bu projede bana bel bağlama.

Cemre.

Yok @z hocam ne demek. Yüksek Lisans tez konusu olarak seçtim ve iki yılım var. Heyecandan araştırıyorum işte.

skara1214

Yuksek lisans tez konusu ise f4 kullan obur turlu cok kolay olur tezi vermezler araya dma falanda kat zira tez icin kolay bir konu
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Cemre.

Alıntı yapılan: skara1214 - 09 Ağustos 2016, 19:23:45
Yuksek lisans tez konusu ise f4 kullan obur turlu cok kolay olur tezi vermezler araya dma falanda kat zira tez icin kolay bir konu
Hocam f103 ile mi karşılaştırıyorsunuz?

skara1214

Alıntı yapılan: Cemre. - 09 Ağustos 2016, 19:30:23
Hocam f103 ile mi karşılaştırıyorsunuz?
Evet yani yeni birseyler katman lazim bildigin akimi oku yap la tez vermezler zannimca boyle biraz ucan kacan birsey olmali
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Cemre.

Alıntı yapılan: skara1214 - 09 Ağustos 2016, 20:30:44
Evet yani yeni birseyler katman lazim bildigin akimi oku yap la tez vermezler zannimca boyle biraz ucan kacan birsey olmali

Anladım hocam. Lisans tezim GPS ve IMU sensör tabanlı iki eksenli güneş takip sistemi idi. Fotodiyot LDR benzeri sensörler kullanmadan güneş takibi yapmayı amaçlayan bir sistem. Hareketli sistemlerde kullanmaya daha elverişli olacağını düşündüğümüz tepkime hızı yüksek bir prototip de ortaya koyduk hatta. Tabi ki dümdüz BLDC sürücü yapıp hadi oldu bu demeyeceğim. Aslında konuyu seçerken Türkçe kaynak eksikliğini ve TÜBİTAK'ın öncelikli alanları arasında olması durumlarını da göz önünde bulundurmuştum. Elimden geldiğince döküman ortaya koymaya çalışacağım. FOC (Vektör Kontrol) uygulaması yapmayı düşünüyorum, farklı teknikler geliştirebilirmiyiz bunu tartışacağız yine. Bu eksende ilerlemek istiyorum yani. O yüzden işlemci 103 olmuş 407 olmuş çokta mesele değil bana kalırsa. İlginiz için teşekkür ederim bu arada.

İyi günler, iyi çalışmalar.