Bunun insanlığa ne faydası var?

Başlatan ido2323, 12 Ağustos 2016, 22:42:02

ido2323

muhittin_kaplan

LukeSkywalker

Eğlence ve kalite tutkusunu karsiliyordur insanlarin....

Maxim

para tuzağı..
aptal ama parası olanlar için ideal ürün
öyle bir tanıtım videosu varki, sanırsın uzay mekiği yapmış

tunayk

Amerikalıların en iyi yaptığı iş ! Pazarlama.  Ürünün ne olduğunun öenmi yok, önemli olan adam ne kadar para kazanması gerekiyor.
Vakti zamanında akü test cihazı getiriyorduk. Reelde herkes tarafından kabul edilebilicek, ölçülebilir bir faydası olmamasına rağmen, adamlar ürünü öyle anlatıyor ki kimse "kral çıplak" demeye cesaret edemiyor. At&T ye şukadar Vodafone'a bukadar sattık demeye başlayınca, herkesin ağzı açık, vardır bi hikmeti demekten başka bir şeyi kalmıyor.  Ürünün toplasan 500EUR maliyeti varken, tam 5000EUR fiyatla satıyordu. :) Hal böyle olunca, adamlara potansiyel bir kaç müşteri var deyince hop, uçağa atlayıp geliyor. Hiç dert değil. Özgüven tam.

Biz de böyle pazarlamayı öğrenirsek bir gün, epey bir mesafe katedeceğiz.

t2

Ürünün satıcıya faydası olması yeterli.  Satıcı da bir insan olduğuna göre,  satılabilen her hangi ürün insanlığa fayda sağlamış olur.

Pazarlamada benim tespit ettiğim en önemli yanlışlar:

- Benzer ürün çıkarıldığında bunu satmak için fiyatı ön plana çıkarmak. (daha ucuzunu yaptık. bunu alın! demek)
- Başka ürünleri kötülemek için çaba harcamak.
- Fazla bağırmak. Değerli mal satarken bağırılmaz. Kuyumcu bağırmaz.

1 ay boyunca dönebilen, pilsiz, elektriksiz bir  oyuncak olsa bunu alan çok kişi çıkar. 
İşe yaraması önemli değil. Varlığı yeter. Hediyelik ürün.
Zaten hediyede mantık pek aranmaz.

Hurda malzemeden yapılmış motorsiklet gördüm. hoşuma gitti aldım.
70 TL idi galiba. Biraz da komik buldum. karikatür gibi. Tek işlevi durmak. 
şuna benziyor:
http://tr.aliexpress.com/item/Best-Gifts-1-12-Metal-Motorcycle-Model-Handmade-Motorbike-Model-Iron-Crafts-Desktop-Decoration-For-Collection/32433319993.html?spm=2114.49010508.4.25.ZhDoZ3

Bunu almadan önce emekli maaşı ile geçinen bir amcaya sorsak sanırım çok saçma bulurdu bu harcamayı.

muhittin_kaplan

Firzen

Alıntı yapılan: ido2323 - 12 Ağustos 2016, 22:42:02
Bildiğin elle çevrilen topacın Nirvanaya ulaşmış hali, amaç ne?
http://foreverspin.com/?gclid=CMXS-NnPvM4CFRKeGwodwPwEjQ
Bir arkadaşıma gösterdim, Saçmalık diye. Çok beğendi o da alacağını söyledi. Oynamak için değil ofiste süs niyetine dursun dedi. Ben ŞOK.
Kararsız...

t2

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 13 Ağustos 2016, 14:20:42
kendinle çelişiyorsun t2,
evet hocam şimdi fark ettim.
subwoofer  çöp. fakat bu değil. oldu mu şimdi.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: t2 - 13 Ağustos 2016, 15:21:34
evet hocam şimdi fark ettim.
subwoofer  çöp. fakat bu değil. oldu mu şimdi.
insanın kendini bilmesi büyük erdem. takdir ettim.

erkan614

Aslında a güzel bir metalden yaptırıp iyi bir kaplama yaptırabiliriz
Eloksal veya krom kaplama :)

muhendisbey

Yaptığımız her iş, attığımız her adım insanlığa faydalı mıdır? Cips, kola tüketmek örneğin? Yada sigara, alkol?
Aldığımız kullanmadığımız bir sürü özelliği olan telefonların özellikleri insana-insanlığa faydalı mıdır? Cebinde 5kr yokken iphone almak?
Markası ağır bastığı için aldığımız ürünler insanlığa faydalı mıdır?

Asıl soru nelerden fayda bekleyip nelerden beklememeliyiz bunun ayrımına bakmak gerek.
Eskiden tahta topaçlarımız olurdu. Bez yada ip sarılıp kullanılırdı. İnsanlığa faydalı mıydı? Bakış açısına göre değişir. Mesela:

Aslında insanlığa şöyle bir faydası var, bir iş gücü oluşmasına vesile oluyor. Bu bile bir fayda. Birilerinin cebinden para çıkmasına neden oluyor, birilerinin ceplerine para girmesine neden oluyor ve ekonomilerinin dönmesini sağlıyorlar. Bu adamlara böyle bir faydası var.
Diğer taraftan alan için göz zevki diyebilirsiniz, stres atma, hava atma ve boş vakit değerlendirme diyebilirsiniz. Alana da böyle bir faydası var.

Bakış açısına göre gereksiz bu zerzavat için enerji tüketimi, karbon salınımı, maden tüketimi, zaman harcama, beyin öldürme... vs var da diyebilirsiniz.

Bu sizin hayata bakış açınıza bağlı.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

veliusta

LukeSkywalker