tava kollarında kullanılan malzemeyi nerde bulurum?

Başlatan zengdai, 14 Ağustos 2016, 03:51:09

zengdai

tava tencerelerin kollarında kullanılan sıcağa dayanıklı malzemeyi nerden temin edebilirim. cnc veya tornada işlenebiliyormu?

z

Bahsettiğin malzemenin adı bakalit olup plastik gibi kalıplanabilir.

Torna ve frezede işleyebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Bu kalıplama işinde çalıştım önceden. Bakalit bir toz olarak geliyor. Sıcak pres kalıba dökülüyor, belli bir süre sonra istenilen parça hazır çıkıyor. Sadece çapakları alınıp kullanıma veriliyor.

z

Benim çok hoşuma giden bir malzeme.

Pres altında pişirme işi zor bir iş mi? Evde küçük parçalar yapmak için düzenek yapılamaz mı?

zengdai

Silindir çubuk veya profil şeklinde satılmıyormu. Varsa alıp makinelerde işleriz. Ama kalıbı ev ortamında nasıl yapabiliriz bilmiyorum. Bizim herşeyimiz evde. Çok şükür labaratuvarlarımız var ama hiçbirşeye dokundurtmuyorlar :) Araştırma görevlisi olmama rağmen. Lavaratuvardaki tornada işlemicem tabi kendim başka yerden yapmaya çalışacam

necati

ekmek pisirir gibi pisirilir
sonra kesilir vya kırılır
yuzey parlak ise dıs pisme iyidir
kırılan yuzey tırtıllı ise ici iyi pişmemiştir isi azaltılır sure uzatilır
Bakalit tozunu biz derby den alıyorduk
birde PKB var
o da aynı sekil de kullanılır gram olarak kalıba konur
sıkıştırılarak pisirilir
cam elyaflı polyester(PKB)
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

z

Sıkıştırma ne boyutta oluyor?

Devasa bir basınçla mı yoksa tozları tepiştirip kalıp şeklini alıncaya kadar mı?

Klein

Tozlar sıcak kalıpta sıkıştırılıyor.  Kullanılan press 200 Ton idi. Ama tam kapasite kuvvet uygulanıyor muydu? Hatırlamıyorum.

z

Komple evi kalıbın üstüne koymam gerekecek o zaman.

Alıntı YapSimmontaj kompresyon ve transfer yöntemleri ile üretim yapabilecek kapasiteye sahiptir.300 ve 400 ton 2 adet hidrolik pres ile elektrik ve otomotiv sektörleri ba?ta olmak üzere bakalit,
BMC/SMC ham madde kullan?lan tüm sektörlere hizmet  sağlayabilmektedir.

Simmontaj olarak müşterilerinden  gelen ve müşterileriyle birlikte Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetleri ile SMC ve BMC parça üretiminde kullanılacak kalıpları tasarımına destek olabilmektedir. Bu sayede
SMC / BMC üretimi için en önemli unsur olan kalıbın kalite, performans,zaman açısından en elverişli şekilde yapılması katkı  sağlanır.

Aşağıdaki siteden alıntıdır.

http://www.simmontaj.com/polyester-bakalit-malzeme-basimi/

mesaj birleştirme:: 14 Ağustos 2016, 16:18:44

Hoş bir yazı.

http://www.anlamak.com/bakalit-imalatciligi-donemim.html

mesaj birleştirme:: 14 Ağustos 2016, 16:25:32

Alıntı yapılan: zengdai - 14 Ağustos 2016, 13:41:08
Silindir çubuk veya profil şeklinde satılmıyormu. Varsa alıp makinelerde işleriz. Ama kalıbı ev ortamında nasıl yapabiliriz bilmiyorum. Bizim herşeyimiz evde. Çok şükür labaratuvarlarımız var ama hiçbirşeye dokundurtmuyorlar :) Araştırma görevlisi olmama rağmen. Lavaratuvardaki tornada işlemicem tabi kendim başka yerden yapmaya çalışacam

Sanayi plastikleri satan dükkanlarda gördüğümü hiç hatırlamıyorum. Eğer aradığınız küçük boyutlu bir şey ise vida vs satıcılarında bakalitten yapılmış ıvır zıvırlar satılıyor. Onları işlemek üzere hammadde olarak değerlendirebilirsiniz.

Mesela

http://www.sanaybakalit.com/index.php?route=product/category&path=59

zengdai

Aklımda farklı objelerde vardı ama en azından vida somunları bu malzemeden yapmaya çalışayım. Bakalım ...!

polleme

Benim kullandığım presler 2mt boyunda idi, yüksek sıcaklık ve büyük güçte baskı yapıyorlardı.

engerex

Ne amaçla nasıl bir malzeme ve ürün arıyorsunuz?

zengdai

Metal olmayan, sıcaklığa dayanıklı değişik objeler somunlar vidalar. Ama bu gün ıvır zıvır malzeme satan bir yerde  gördüm bu malzemeden üretilmiş epey malzeme var. Kalın kalın kül tabakları felan buldum

engerex

zengdai