pic beyzikle hesaplama

Başlatan kemalsa, 08 Ocak 2003, 23:23:42

kemalsa

:oops: ya arkadaslr  bana picle heap yapmak istiyorum ama beli sayıların ustune cıkamıyorum artı virgulu işlemler yapamıyorum bunun nasıl yapıldıgını anlata bilecek bir arkadas varsa cok memlun olurum .. :oops:

cozturk

"virgül" yokmuş gibi işlem yap. sonra displayde virgülü istediğin yere koy.

Mesela 5.5 ile 2 yi çarpacaksan 55 ile 2 yi çarp. sonra displayde bir basamak virgül koy. Hatta  virgülden sonra sıfır old. için displayde sadece 5.5 göstert.

Büyük sayılara gelince: Tabi ki bir byte en fazla 255 olabildiği için bu sayıyı word olarak tanımlamak gerekir. eğer word de yetmiyorsa daha uzun yeni bir tanım yapılabilir.

kesmez

http://www.melabs.com/resources/fp.htm
adresinde pbp nin bu eksikliğini ortadan kaldırmak için koda dahil edilebilecek yardımcı kodlar verilmiş. Ben bu rutinleri kullanmadım. Aslında ihtiyacım olduda..
Fakat kökten bir çözüm istediğim için ccs c compilere geçtim. ...
Eğer meslek olarak elektronikçi isen mecburen bu c meretini öğrenmen gerekiyor..bence.. 8)  8)  :shock:  :idea:  :arrow:
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

Prof.EleCTroN

kesmez arkadaşa katılıyorum elektronikle uğraşacaksak C dilini öğreneceğiz.

diot

niye illada c  ..

niye macro asm değil..

yavaş ve uzun  c programı yerine hızlı ve kısa asm neden değil..????

illada asm yinede asm..
:D

Prof.EleCTroN

Diot aslında MCU (PIC, AVR, MCS-51 gibi) programlamak için asm en iyisi fakat olaya tek MCU için bakmamak gerekir değil mi? Bende artık asm kullanıyorum fakat iş bilgisayar programlamaya gelince C

kesmez

çünkü ....
her işlemci veya kontrolcünün asm si ve mimarrisi farklı....
Herbirini ayrıca öğrenmek zorundasın.......
Eğer c biliyorsan her işlemci veya kontrolcünün bir c derleyicisi var.......
Yazdığınız kodları mesela microchip den atmele ufak değişikliklerle uygulayabilirsin..
üstelik asm olarak birkaç K dan fazla program kodu yazmak her babayiğidin harcı değil..
Ve çok da ızdırap verici ve mantıksız....

bence bu sebepler niye c sorusunun yeterli yanıtı... :shock:  :idea:  :arrow:
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

askin

Olayı sadece kod yazmak olarak ele almayın. macro asm kullanılsa da debugging çok zahmetli oluyor, c debuggerler ile çalışmak da daha zahmetsiz.

aster

İyi hoş herkes bir şey söylüyor birde ben söyliyeyim
Tanıdıgım bu işi prof olarak yapan yani gecimleri bu işten olan en az on kişiye bakıyorum hepside bal gibi ASM kullanıyor hemde yazdıkları binlerce satır olmak üzere ama onlarda kendilerine göre bir kolay yol bulmuşlar onun için burda şikayetçi olan program beyenmeyen aslında bizleriz hala tırmalıyoruz.80 serisi kullananlara
bakın asm51.exe ile hala program yazıyorlar bizde burada pbp,c,c+,hitec c vs
içinde neredeyse boğulacagız biraz abartıyoruz