Akıllı Ev Teknolojileri, IoT(Internet of Things) bir Tehlike mi ?

Başlatan seyityildirim, 30 Ağustos 2016, 15:27:33

seyityildirim

https://artibesvolt.wordpress.com/2016/08/30/akilli-ev-teknolojileri-iotinternet-of-things-bir-tehlike-mi/

Son yollarda akıllı ev teknolojileri oldukça popülerleşti. Daha kapsamlı konuşacak olursak "nesnelerin interneti" denilen IoT sayesinde her cihaz internete bağlanabiliyor ve internet üzerinden kontrol edilebiliyor. İnternet üzerinden evdeki televizyonu, çamaşır makinesini, buzdolabını ve daha bir çok aleti kontrol edebiliyor hatta evinizin kapısını bile açabiliyorsunuz. Rahat düşkünleri için oldukça güzel bir teknoloji.

İyi güzel de, her şeyin internete bağlanması ne kadar güvenli? Sitelerin kolayca hacklendiği bir dönemde biri akıllı evinizi hackleyebilir. Özellikle akıllı ev sistemini yabancı firmaların yaptığını düşünün. Doğal olarak yazılım da onların elinde. İstediği zaman kurduğu tüm sistemleri internet üzerinden alt edebilir ,cihazlarınıza zarar verebilir ve en önemlisi bilgilerinizi rahatça çalabilir.  Mailleriniz, kişisel dosyalarınız...

Sadece akıllı evler değil,

Arabanız bile internetten kontrol edilebiliyorsa nasıl bir tehlike sizi bekliyor?

Akıllı ev sistemlerine ve IoT sistemine başından beri karşıyım. Bu kadar üşengeç olmayın arkadaş! Yaşamak bu kadar zor mu Allah aşkına!

Benim şahsi düşüncelerim... Farklı düşüncelere saygı duyarım..

MT

"Online alışveriş yapmak tehlikeli mi?" sorusuyla eşdeğer bir soru benim için. Akıllı ev teknolojilerinde gayet kaliteli şifreleme algoritmaları(aes vb..) kullanılıyor.Şu anda iphone 6'sı olan bazı insanlar iphone 7 'ye ihtiyaç duyuyor. Adam tatmin olmak istiyor parası var harcamak istiyor bunu sosyal statü olarak görüyor. Yani ihtiyaçlar keyfi olarak da değerlendirilmelidir ayrıca ihtiyaç olup olmadığı sektörün sizi yönlendirmesi ile şekillenen bir durum. Kimse zamanında akıllı telefona ihtiyaç duymuyordu burnumuzun ucuna bunun çok tatlı bir şey olduğu sürekli sokuşturuldu ve uygulamalarla desteklenerek gerçekten vazgeçilmez bir ihtiyaç haline getirildi. Şu anda intel iot'nin ihtiyaç olarak hissedilmesine yönelik alt yapı hazırlıyor ve bazı chip gruplarını bu yönde tasarlıyor.

Uzaktan sulama ve güvenlik kontrolleri gerçekten ihtiyaçtır bana göre. Ayrıca enerji tüketimi ile ilgili uzun vadede düşünüldüğünde getirisi olan çalışmalardır ve smart grid altyapısı pilot şehirlerde oluşturulmaya çalışıyor. Şu anda tam olarak değil belki ama 10-15 yıl sonra vazgeçilmezimiz olabilir olacaktır.

engerex

Teknolojide güvenlik geri planda geliyor. Volkswagen'in piyasadaki bir çok aracının anahtarı hacklenebiliyor. Diğer markalarda bu şekilde.

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

memo333

tehlikenin ağa babası..

ama aynı zamanda müthiş bir güvenlik pazarı  ;)

arm v8 trustzone arkasında google'ın olduğu söylendi... thread projesinin arkasında da google ve intel var.. tüm iot cihazlardan google'ın birkaç cent kazanma şansı var...

ve tüm dünya koşa koşa buna gidecek :)
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

z

@gerbay

Bunu bir kaç kez daha dile getirdin. Sen metal alıp bir kanara atmaya başladın mı?

Diyelim zulaya attın. Ekmek almak istersen ne yapacaksın. 1 çeyrek mi vereceksin?

Geyik yapmıyorum. Dolar sıfırlanınca işler nasıl yürüyecek?

Doların sıfırlanması için öngördüğün bir tarih var mı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

o nu ne gerbay görür nede gerbayın çocuğu, toruna birşey diyemem
(Ama yuzyıl bitmen bir kırılma bekliyorum. Bunu diğer konulara değil doğrudan ekonomik veriler ve okumalara dayanarak söylüyorum.)

z

Peki bankalarda Dolar/Euro yerine altın hesabı açılmasını mı  öneriyorsun?

muhittin_kaplan

Hocam Altını Toplamak için fiyatının  düşük olması gerekir, önce fiyat düşerse belki güç merkezi altın ı toplar. 1993-2016(Agustos) 224 dolardan 1853 doları görmüş. şu an 1313dolar (800usd ler bekleniyor.) Buralardan altın toplayacaklarını düşünmüyorum, zira pahalı.

mesaj birleştirme:: 31 Ağustos 2016, 00:43:15

Alıntı yapılan: z - 31 Ağustos 2016, 00:38:21
Peki bankalarda Dolar/Euro yerine altın hesabı açılmasını mı  öneriyorsun?
Bunun bir anlamı yok. Altın hesabı sadece mevduatınızın Altın Karşılığında tutulmasıdır, altın olarak tutulması değildir.

z

O zaman kaderimize razı olacağız. Biriken 3..5 kuruşu kim altın olarak evinde saklar ki?

z

Benim kafam bu işlere basmaz ve açıkcası sorunu da anlamış değilim.

Eski doları kaldırıyorum dendiğinde elimizdeki dolarların hiç bir değeri mi kalmayacak?

Alıntı Yapadamlar biz amero ya geçiyoruz, 1 amero 1000 eski dolar derse o zaman görürsünüz olayın boyutunu. dolar ın gerçekte karşılığı olmadığı için bunu diyebilir ki diyecek zaten; amero ya da başka bir şeye geçtiğinde ise ona tekrar altın - gümüş gibi bir değerli maden ile değer biçmek zorunda.. dolayısı ile altın - gümüş her zaman değerini koruyacak..

Tamam 500 Dolarım varsa şimdide yarım Amerom var diyemeyecek miyim? 500 Dolarlık bilgisayar bu durumda yarım Amero etmeyecek mi?

Elimde 1500 TL varsa bugün bu para 500 Dolar ediyorsa  gene aynı şekilde yarım Amerom olmayacakmı?

Eski TLyi bankaya gidip yeni TL'ye çevirmedik mi?

Gerçekten bahsettiğin tehlikeyi anlamadım.

muhittin_kaplan

Açık Konuşayım, ben Gerbay In öngörüsünü beklemiyorum. Savaş Dönemlerinde vb dönemlerde emtia fiyatları (altın gümüş, bakır petrol kömür, buğday mısır felan) artar. Bunun yanı sıra para birimlerinin birbiri aralarındaki ilişki (parite) lerde büyük oynamalar olur (savaşa giren ülkenin parasının değeri düşer.)

Bunları anlamak için Karşılıksız olarak para basma hikayesinin anlamak gerekir. (Şu an ülkeler karşılıksız olarak para basarlar. Önceden Değerli Madenlerle karşılığını tutarlardı)
Ülkeler Artık Rezerv olarak DOLAR ı tutuyor. (Önceden Altın vs tutulurdu)

Ama Büyük Bir Savaştan Dolayı Bu Parabirimlerinin değersiz olacağı kanısındayım.

muhittin_kaplan

Hocam O Konuda Birşey Yok ki, Dolar Yerine Tezek te tutabiliriz. Doların değerini (Yada tezek in) Uluslar arası bankalarda (merkez bankaları, büyük finans kurumları) belirler.
basit örnek
Japonya Şu an resesyonda (AB de öyle) adamların Para Basması ve insanları alışverişe yollaması lazım ki enflasyon dolayısıyla istihdam olsun. Bunun Karşılığında para basarlar. Paralarının alımgücü düşer çünkü piyasada para boldur.
Şu an ABD sıkılaştırma uyguluyor (faizleri arttırarak paralarını merkeze topluyor), bunun karşılığında değeri diğer para birimlerine karşı artıyor.
Biz Doların değerini düzenleyebilmek için 3.0-3.05 de merkez bankası dolar satıyor (yada tezek) böylelikle Piyasadaki Dolar artıyor ve TL ye karşı değeri düşüyor. 2,87 civarlarında da MB alıyor ki ithalatcımız gebermesin ve MB Para Kazansın.

amerikyum olsada yeni parabirimi ülkeler DOLLAR tutmaya devam eder bence.

muhittin_kaplan

altın ın haftalık grafiğinide atayımda cafcaflı olsun

mesaj birleştirme:: 31 Ağustos 2016, 01:33:36

Şu konuda Katılırım, Büyük bir kriz içerisindeyiz (2008 den bu yana)
japonya -enflasyonda
AB ne yapacağını bilemiyor (eko mod off)
ABD 4 fazi arttırımı yapacağına 1 yaptı ki fazlası beklenmiyor.
Çin Hindistan ABD tahvilleri yüzünden başı belada (En düşük büyüme gösterdi)
Gelişmekte Olan Ülkelerde "Nispeten" Biz Biraz İyiyiz.

Bunun Sonucu Nedir, Genelde Büyük Bir Savaş Olmuş.

z

Vay anasına siz nasıl adamlarsınız böyle. Neler neler biliyorsunuz.

Maaaşım bankaya yatıyor, faturalar kredi kartı borçları ödeniyor sonra da günbegün hesaptan tırtıklıyoruz. Ay sonunu Allahtan getiriyoruz aynı döngü devam ediyor.

Bahsettiklerinizden bir haber geçinip gidiyoruz.

Ne yapayım tüm anlattıklarınızdan sonra korkayım mı? Bahçeye çukur açıp bir küp gömüp birikimim olursa içine altın mı atayım.

Yada F103 atayım ben.