Akıllı Ev Teknolojileri, IoT(Internet of Things) bir Tehlike mi ?

Başlatan seyityildirim, 30 Ağustos 2016, 15:27:33

mert3162

@hgs hocam taraf tutmuyorum @gerbay ıda tanımam etmem sadece forumdaki mesajlarından bilirim kendisini ne yaşını ne adını hiç bir şeyini bilmem bu konu için dediğiniz doğru ilk taşı atan kendisi olabilir.

mesela Sayın @z hocamın size hitaben yazdığı sizin "hangi konulara yazdığınız istatiklerinizi falan deşmesi" forumda sizi küçük gören tavırlarda mesajlar atmasındanda rahatsızım."şimdi neler ile uğraşıyorsun" sorusu merak sonucu yazılmış olduğuna inanmıyorum.Sizler belkide yakın arkadaş olabilirsiniz birbirinize şaka yapıyor olabilirsiniz benim bahsettiğim biz sizleri örnek alıyoruz sizlerde böyle yaparsanız her önüne gelen bir diğerine laf sokma gayreti içerisine girecek buda zaman ile forumun kalitesini düşürecek.

@z hocama büyük saygı duyuyorum her fırsattada dile getiririm.Bazen yaptığı iğneleyici yorumlar cidden bana çok antipatik geliyor sadece bunu belirtmek istedim.yoksa şunu asalım bunu keselim falancayı banlayalım gibi bir durum söz konusu değil.(Ki bu benim haddimde değil hakkımda değil.)

konuyu çok uzatmak derdinde değilim eğer sayın yöneticilerimiz/moderatörlerimiz gerek görürler ise müdehale edeceklerdir.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

hgs

Bu son mesajın içeriğide iot ile çok alakalı oldu kutlamak lazım gerbayı. Farklı bir boyutta yaşayan bir hoca kendisi.

hgs

Gerbay nereden oralara bağlanabildiğini anlıyoruzda, senin kafan fazla ileride çalışıyor.

IOT konusunda bu yazdığın uyduruk fikirler, konu ile alakalı değil. IOT teknolojinin getirdiği bir teknik. Sen fikirlerin çevresinde bu teknolojiyi, x komplosunun aracı olarak sunuyorsun. Burası palavra. Big brother, iot ihtiyacını ortaya çıkartmadığına göre, bunun üzerinden komplo teorisi kuramazsın. Tabi sen yeni her gelişmeyi komplo teorilerinin göstergesi, aracı olarak sunabilirsin. Bunun yeri burası değil diyen olmadığından bu enjeksiyonları çok yapıyorsun.

Konu IOT ise bu mecrada konuşmak gerek. Konuşulmayacaksa bende elime ne geldiyse yazarım. O zamanda reset at gel deniyor. Neyin reseti ?

z

Bazı şeyler sıradan bir vatandaşın aklına bile gelmez. Şimdi olduğu gibi açıklanırsa da kafayı yemiş vs damgaları vurulur.

Gizli servisler x şahsı izler ve dinler. Dinleme esnasında dinlenen x şahıs mesela karısına ahh isal oldum der.

Bu esnada dinleyen servis elemanı kendi kendine aynen şöyle der. "Ulan salak öğle yemeğinde o tavuğu yemeyecektin"

Belki adam  lokantada öğle yemeğinde tavuk yediğini bile unutmuştur ama servis unutmaz.

Bunun IOT ile alakası ne?

Artık mercek altına alınan şahısın evindeki IOT cihazlar webe öyle kritik bilgiler vermeye başlayacakki...

Mesela buzdolabı interenete çıkıp markete yumurta siparişi verecek. Gelen yumurtalarda ilaç enjekte edilmiş olacak. Senin ruhun bile duymayacak.

Şimdi uçtun diyeceksiniz. Ama bu konularda bir şey bilmemeniz çok normal.

Servis elemanı için bilgi kritik değerdedir.

Normal şartlarda evde olmadığınız anı kollayıp hatta bir düzenle sizi evden uzaklaştırıp eve girip evde bazı incelemeler yapmak, özel operasyon gerektirirken IOT sayesinde pek çok bilgi elemanın masasına gelecek.

İşte IOT bu yüzden tehlikeli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Şu anda takip ettiğiniz sex sitelerinden elde edilen bilgiler database'de sexe ne kadar aç olduğunuzla ilgili veri alanını sürekli update ediyor. Hatta bu bilgi alanı bölümlere bile ayrılmış olabilir. Esmerizlenim sayısı, sarışınizlenim sayısı, gay izlenim sayısı, vs vs.

Yarın bir gün hiç ummadığınız bir anda karşınıza fıstık gibi bir ilah çıkar ve size ilgi gösterirse sanmayın ki bu sizin kara kaşınız kara gözünüzden hoşlandığı için.

Bunlar gelişen teknolojinin servislere sağladığı kolaylıklar.

O hatunu size öyle bir musallat ederlerki onun için pek çok şey yapmak zorunda kalabilirsiniz.

z

Henüz karşıma o hatunu çıkartmadılar.

Alıntı yapılan: mert3162 - 04 Ekim 2016, 23:11:12
@z hocam bunu neye dayanarak söyledin anlayamadım içindeki bir hissemi ?

Geiger sayacı yapmak basittir. Tüpü de.

Amatör düşüneceksin. Herşeye para verip almayacaksın.

OG

Konuyu takip etmiyordum, mentions dan gelen @OG çağrısı ile girdim, çağrıya sebep konuşmaları hızlı bir tur sonrası gördüğüm kadarı ile,

Çok değil, 2022 ya kadar dünya alt üst (Bu verdiğim tarihin bizdeki 2023 muhabbeti ile hiç bir ilgisi yok).

"Yazdığıma İnanın" gibi bir beklentim falan yok, meraklısına not alması ricam olur, ancak o kadar,
2016-2022 arası tarihleri iyi takip ediniz.
Öyle hızlı bir değişim göreceğiz ki (yaşayanlar) şaşkınlıkların ardı arkası kesilmeyecek. İmkansız denen şeyler, olamaz sanılanlar, ardı ardına hızlı hızlı değişir, şiddetli fırtınalar yaşanır, yıkar döker. 2022 de deniz durulur ve dünyamız güzel güzel yıllara yelken açar.

Yanlızca bir öngörüdür, kimse inansın diye atılan bir iddia falan değil, okuyun geçin.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

hgs

muhittin_kaplan

iot tehlikelimi ;
Klozetinizin İdrar Testi yapıp sonucu doktorunuza göndermesi iyi, istihbarat, kurum, kuruluş şirketlere göndermesi kötüdür, Bunun gönderilmeyeceğini bilemeyiz, ama bu teknolojidende "sırf korkulardan" dolayı geri kalamayız. Teknolojiyi Önlemlerini Alarak Kullanmak Durumundayız..

mesaj birleştirme:: 05 Ekim 2016, 10:15:37

http://www.hurriyet.com.tr/mossadtan-esata-idrar-tahlili-39124970

CoşkuN

Herşey hem nimeti ile hem de külfeti ile geliyor, bu bütün teknolojiler için geçerli

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: OG - 05 Ekim 2016, 03:09:04
Çok değil, 2022 ya kadar dünya alt üst........
ben emekli olacağım ondandır hocam ;)

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

z

IOT'u hafife alan arkadaşlara bir iki tiyo vereyim.

Evinizde IOT özellikli yada bluetooth/Wireless cihazlarınız var ve bunlar ışık ya da sesle sizi uyarıyorsa
bu cihazları pencereden görülebilecek yerlere yerleştirmeyin.

muuzoo

@gerbay hocam Mr. Robot diye bir dizi var izlediniz mi bilmiyorum ama tavsiye ederim. Özellikle e-coin ile alakalı olarak ve ayrıca her cihazın akıllı olması iyi mi kötü mü noktasında da güzel örnekler içeriyor.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Burak B

Meraktan soruyorum. Verdiğim linke baktınız mı ? Bakıpta bir anlam çıkaramayanlar için. Dünyadaki en büyük -botnet- yani zombi cihaz diye tabir ettiğimiz cihaz ağı ülkemizde. Ankara ve İstanbul' da olduğunu söylüyor. Kim söylüyor Symantec. Bu cihazlar sadece PC değil. Her türlü android ve embedded linux cihaz buna dahil. Yani kameralardan tutun akıllı ev sistemlerine ordan tutun modem ve firewaller dahil hiç aklınızdan geçmeyecek endüstriyel cihazlara kadar.

Buna birde telefon dan bir röle aç/kapa yaptırınca kendisini akıllı ev sektörüne atan kişilerin ürettiklerini ekleyin. Yada oturup kendi stacklerini yazanların ne derece güvenli bir şekilde nete çıkabileceğini diye ufaktan bir takılayım. :)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle