Amerika neden 110v 60Hz kullanır.

Başlatan z, 01 Eylül 2016, 09:07:16

z

Şebekenin 50Hz yada 60Hz olmasının AG hatlarındaki endüktanslar açısından fazla önemi yok. Sonuçta trafo ile yükler arasındaki mesafeler çok uzun değil.Yüzlerce Km mesafe kateden YG nakil hatlarında  önemli. Zaten bu yüzden YG hatlarından DC iletme projeleri bir kaç ülkede deneniyordu.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Alıntı yapılan: z - 01 Eylül 2016, 09:07:16
Ne dersiniz yazıdaki iddiaya göre benim yorumum daha mantıklı değil mi?
Yanlızca ticari bir kavga. Her ne kadar can güvenliğini öne sürselerde.

Bizde de İstanbul Avrupa yakası 110V idi sonra 220V a dönüştürüldü.
Güvenlik açısından 110V da ödürücüdür 220V da.
Emniyetsizlik açısından 220V'un 110V dan uçuk sayılacak bir farkı yoktur ama akım yarıya düşünce iletim hatları şalt vs açısından ciddi bir kazancı var. Ve sanıyorum bu sebeple mühendislik açısından 220V daha optimum bulunuyor ki en yaygını bu.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

CaFFeiNe

tabikide 220V daha mantıklı, 2.2kw elektrik sobası fırın vs. düşünün 220V ta 10Amper çeker, 110V ta 20A çeker, dolayısıyla ülkemizde kullanılan elektrikli aletlerin kabloları amerikada kullanılanlardan daha ince olabilir, aynı şekilde tesisatlarda, buda ekonomik olarak kazanç değil midir? , direk olarak kullanılan bakırın miktarını belirler

muhendisbey

Alıntı yapılan: OG - 06 Eylül 2016, 16:26:40
Yanlızca ticari bir kavga. Her ne kadar can güvenliğini öne sürselerde.

Bizde de İstanbul Avrupa yakası 110V idi sonra 220V a dönüştürüldü.
Güvenlik açısından 110V da ödürücüdür 220V da.
Emniyetsizlik açısından 220V'un 110V dan uçuk sayılacak bir farkı yoktur ama akım yarıya düşünce iletim hatları şalt vs açısından ciddi bir kazancı var. Ve sanıyorum bu sebeple mühendislik açısından 220V daha optimum bulunuyor ki en yaygını bu.

50km hızdaki otomobil ile 100km hızdaki otomobilin insana çarpması bir midir?

Birisinde 60Hz olduğu için daha çok vücut yüzeyini kullanır, 50Hz' de daha derin.
110V'ta vücuttan 1A akıyorsa 220'de 2A akar ki iki katı.
İkisi de öldürücü belki evet ama maruz kalındığında kurtarılma ihtimali 110V'ta daha yüksek. Sadece bu da değil, faz nötr 110V olunca sanayi gerilimi de düşük.
Daha önce de tartışmıştık, insanı öldüren gerilim yada akımdan ziyade enerjidir. Çekilecek güç (i^2)xR yani akımın karesi olduğu için 1A ile 2A arasında 4 kat fark vardır. Enerji de saatte harcanan güç (Wh) olduğuna göre, insanın çekeceği enerji 4 kat artar.
Dolayısı ile emniyet açısından fark olduğunu söylemek gayet mümkün.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

OG

Vücuttan 1A gecseee , duman attırır derler ya ...

Normalde bir insan bedenin iletkenlik şartları için, her iki voltaj değeri de (110 ve 220) kabul edilen ölüm sınırı ( 60mA idi sanırım ) akıtabiliyor diye bilinir. Temas şartları, akımın bedenin neresinden gectiği, süresi gibi ayrıntılar ayrı konu.

muhendisbey

Tamam işte diyorsun ya 60mA diye? Bu 220V içinse 110V için 30mA kabaca hesap 220V un maruziyetinin 40katı kadar süreye tekabul eder. Yani 220V 1dk maruziyette öldürecekse ve akımın kareseli olduğuna göre 0.06A için 0.036 0.03A için karesi 0.0009 olur. Yani aynı enerjinin insanda birikmesi için 40 kat beklemek gerekli.

şöyle düşün. Rezistif bir fırının olsun. Fırın 220V için dizayn edilsin (örneğin eski sac fırınlar). 110V'ta kullanmak istesek pişirmek için 200 derece gerekse kaç kat daha fazla 200 dereceye ulaşması için beklememiz gerekir?

biliyorsun sanayi gerilimi yani faz arası Türkiye'de 380V
şimdi diyorsun ki sanayi gerilimi olan 380V gelse bir fark olmaz öyle mi? 110-220 için bunu söyleyebiliyorsan bunu da söyleyebiliriz. Adamların sanayi gerilimi bile 240V. Yani 240 nere 380 nere?

Bir de şöyle bir kıyaslama buldum.
http://www.school-for-champions.com/science/ac_world_volt_freq.htm#.V9LV9PmLSWg

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

rck8942

Bu arada almanya da 230/400 V sebeke. 220 den 230 a cikardilar seneler öncesinde.
Elektroniker für Betriebstechnik

OG

55V daha iyi bir secenek değilmi muhendisbey . Ama her işin bir optimizasyonu var, bizim literatürde buna ORTA YOL derler. Hesap edilmiş, test edilmiş, istatistik edilmiş, sonuçta buna karar verilmiş.

@rck8942 bizim şebekemiz de epey zamandır 220V değil 230V hocam, bilmiyordum bana da @mehmet söylemişti.

z

Eğer iç tesisat yönetmeliği değişmedi ise bizim zamanımızda hamamların aydınlatma sistemleri 24 yada 48v olmak zorunda idi.

OG

Doğrudur Hocam, hamam bilmiyorum da günümüz SPA vs de LED lerde bile sınırlamalar var. Saniyorum CE normu olan 55V da sabitlediler bunu

z

Tabii ya şimdilerde SPAlar var. Üniversitede öğrencilik zamanımızda aileden uzakta evde banyo çamaşır vs sorun olurdu. Kazanı brülör ile ısıtılan, tuvalet kadar küçük, duşları olan hamamlara giderdik. Duşumuzu alıp çamaşırlarımızı çitilerdik. Hamamcı çok su kullanıyoruz diye biz öğrencileri fazla sevmezdi ama merhametli olurlardı. Lokantalar da bizleri sevmezdi. Ekmek bedavaydı, bir kase çorba yanında 1 somun ekmek yerdik. Onlarda vicdanlılardı. Söylenirlerdi ama bizlere acırlardı.

Bak sen şu 55v'un işine taa nerelere götürdü.

OG

Ankara Cebeci Dörtyol hamamlarını hatırlattın :)

Sokaklarda, afişleri mekanik olarak zırt pırt dönen reklam panolarında da CE sınırı var, yakın bir zamanda elektrik ünitesinin tasarımını yapmıştım, o zaman karşılaştım. Motorları 24V kullandık.

muhendisbey

@OG
Güvenlik açısından önemli fark yok diye belirttiğiniz için söyledim. 55V tabi daha güvenli, şebeke gerilimi yapabiliyorsanız neden olmasın.
Şebekemiz 220V değildir. 220-230V arasıdır. Trafoya yakın olan yerlerde 230V görülebilirken uzaklaştıkça 220V a kadar düşer. Daha da altına düştüğü yerler olabiliyormuş hatta.

Cemre.

Alıntı yapılan: muhendisbey - 10 Eylül 2016, 13:07:27
@OG
Güvenlik açısından önemli fark yok diye belirttiğiniz için söyledim. 55V tabi daha güvenli, şebeke gerilimi yapabiliyorsanız neden olmasın.
Şebekemiz 220V değildir. 220-230V arasıdır. Trafoya yakın olan yerlerde 230V görülebilirken uzaklaştıkça 220V a kadar düşer. Daha da altına düştüğü yerler olabiliyormuş hatta.

Fotoğraf şuan jeneratörün panelinden çekildi. Bazen frekansın 50Hz kalabilmesine şaşırıyor insan :D Belkide faz geriliminde %7 hata kabul edilebilirdir. Yönetmelikte var mı bunun yeri?

muhendisbey

Resim son dediğimi garantilemiş 220'nin altını da görmüşüz.
Hocam bu sanayi gerilimi yada inşaat elektrik hattı ise normal (Türkiye şartlarında), ev elektriği ise çok büyük sıkıntılı ve kabul edilemez.
Aslında her durumda da kabul edilemez ama işte mecburiyetler, çaresizlik adını ne koyarsanız.