3D yazıcılarda kullanılan NTClerin B değerleri

Başlatan z, 06 Eylül 2016, 08:36:49

z

Daha önce B değeri 3950 olan NTC almıştım.

3D yazıcı için satılan bir NTC daha aldım fakat bunun B değerinin 3950 olmadığı kesinleşti.

3D yazıcılar için piyasada 1 kaç çeşitten fazla NTC satıldığını sanmıyorum.

Bildiğiniz B değerleri varsa yazabilirmisiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JKramer

Direnç değerine göre sıcaklığı hesaplamak için kullanılan bir değer.

Aliexpress'te "3d printer ntc" şeklinde arama yapıp resimlerine bakarak elinizdekiyle karşılaştırabilirsiniz. Genellikle 3950 demişler, bu adresteki farklı (4267) mesela.

bocek

Kendiniz neden hesaplamıyorsunuz?
Mesela ben buzdolabının derin dondurucusu (-18 °C) ve normal bölmesi (4°C)'de beklettiğim NTC'nin direnç değerlerini okumuş ve web'den bulduğum birtakım formüllerle B'yi hesaplamıştım.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

z

Bir ay kadar önce NTCyi yeni almış ve B 3950 değeri için kodlarımı yazıp Fluke 116 nın sıcaklık ölçüm kademesi ile çok uyumlu değerler okumuştum.

Bu günlerde sıcaklığın düşük olduğundan şüphelenip tekrardan Fluke ile yaptığım ölçümleri mukayese ettiğimde benim ölçümlerimin Fluke'unkinden 10 derece kadar daha düşük olduğunu gördüm.

Geçen zaman içinde bir kaç kez NTC'yi 250 dereceyi aşan sıcaklıklara maruz bıraktım. Acaba bu zorlamalar NTC'de parametre kaymasına sebep olmuşmudur?

Kesme şeker büyüklüğünde prinç malzemenin farklı iki yüzeyine 3mm çaplı 3mm derinlikte delikler delip deliklerden birisine NTCyi diğerine Fluke'un probunu sokuyorum.

Prinç malzeme ısıtıcı ile ısıtılıyor ve deliklere yaklaşık eşit mesafede bir noktadan soğutucu ile de soğutuluyor.

Bu iki delik içindeki sıcaklıkların farkı 10 dereceyi bulabilir mi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com