Karttan karta bağlantı çeşitleri?

Başlatan Cemre., 06 Eylül 2016, 21:24:11

Cemre.

Herkese iyi akşamlar.

Aşağıdaki görselde hazırlayacağım iki kartın birbirine göre konumları gözüküyor. Üstteki küçük kart ile bir tane büyük kart olacak sadece. Bu durumda 90* pin header ile karttan karta geçiş yapabilirim gibi düşünüyorum. Başka bir yol önerebilecek olan var mı? Pin header hem dişi hem erkek kullanırsam büyük pcb'nin kutuya sığabilmesi için biraz küçülmesi gerekecek. Doğrudan lehimlersem arıza ve montaj durumlarında sorun çıkartacak gibi. Farklı fikirlerinizi görüşlerinizi belirtebilirseniz memnun olurum.

Tekrar iyi akşamlar, teşekkürler.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Cemre.

Alıntı yapılan: skara1214 - 06 Eylül 2016, 22:12:19
http://tr.farnell.com/board-to-board-connectors?searchRef=SearchLookAhead

Buradan secersin

Hocam bunlar bildiğimiz pin-header değil mi? Bir de belirtmeyi unutmuşum ancak yurt içi biryerlerden alabileceğim birşey olsa çok daha iyi olurdu. Aslında kartı küçültmeyecek şekilde dişi-erkek yerleşimi yapabilirim ancak daha büyük kartın çizimine geçemedim. En kötü ihtimalle 90* erkek header'ı karşılıklı lehimleyip geçeceğim.

Teşekkürler hocam.

skara1214

Yildirim elektronigi kullanirsaniz 1 haftada elinizde olur. Header harici farklı soket cesitleri mevcut
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Murat Mert

S.A.
Söküp takacaksanız pin header yapın geçin.
mert07

Cemre.

Alıntı yapılan: Murat Mert - 06 Eylül 2016, 22:58:38
S.A.
Söküp takacaksanız pin header yapın geçin.

Bakalım hocam hizalama işini biraz gözümde büyütüyorum. Bir çizip deneyeceğim. Teşekkürler.

Murat Mert

3 ayrı kart çizmeyecekmisin? aynı kartın pinli pcb sini diğerlerine de kullan
mert07

Cemre.

Alıntı yapılan: Murat Mert - 06 Eylül 2016, 23:29:49
3 ayrı kart çizmeyecekmisin? aynı kartın pinli pcb sini diğerlerine de kullan

Hayır hocam iki kart var, son cümleyi anlayamadım?

hgs

3 kartlı çok devre yaptım. Pin headerlar düşünüldüğünden daha fazla alan harcıyor. Küçük kartta hele, cok az alanda, bir takım malzemeleri yerleştirmek büyük dert.

Murat Mert

Alıntı yapılan: hgs - 06 Eylül 2016, 23:59:51
3 kartlı çok devre yaptım. Pin headerlar düşünüldüğünden daha fazla alan harcıyor. Küçük kartta hele, cok az alanda, bir takım malzemeleri yerleştirmek büyük dert.
Katılıyorum.
Bence kartın sadece pinlerle birleşecek boş olarak kartı tasarala. Pinlerin yeri seni rahatsız edebilir.
mert07

MrDarK

Dişi erkek sıra pin tarzında birşey kullanacaksan tavsiyem çift sıra olanlarını kullanman, kartı çok daha güçlü kavrıyor.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Cemre.

Tavsiyeler için teşekkürler. Kafamda bir kaç farklı şekil oluştu. Birkaç deneme yapıp karar vereceğim.

muhittin_kaplan

pcb card slot diye geçer, kullandığım bir çok cihazda (birinin üzerinde 1800 den fazla 5x5 pcb var) kullanılıyor. PCB nin üzerine uygun yer bırakırsın (ekran kartı, ram gibi düşün) doğrudan bu slot a takarsın.

buda pcb için örnek

Cemre.

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 07 Eylül 2016, 19:55:59
pcb card slot diye geçer, kullandığım bir çok cihazda (birinin üzerinde 1800 den fazla 5x5 pcb var) kullanılıyor. PCB nin üzerine uygun yer bırakırsın (ekran kartı, ram gibi düşün) doğrudan bu slot a takarsın.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hocam güzel örnek. İç piyasada bulabilir miyiz?

z

Bu konnektöre sahip pek çok cihazımızda bir süre sonra temas problemleri oluyordu. Gerçi bizim makinelerimiz biraz sarsıntılı çalışıyorlardı (teleks vs) . Temas probleminde sarsıntı konnektör metallerini bir süre sonra eğiyor olabilir.

Ben hiç sevemedim bu konnektörleri.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com