Ynt: BLE (Bluetooth low energy), Beacon cihazlar

Başlatan muhittin_kaplan, 08 Eylül 2016, 18:17:15

muhittin_kaplan

Koluma bir saat aldım,  saatin cep telefonuna gelen bildirimleri bana gösterme özelliği felan var. Neyse bunu bozdum. (10 gün önce almıştım). Genelde Önce Bozarım.
Saat BT üzerinden telefona bağlanıyor ve bir zondroid uygulaması aracılığıyla bildirimleri kendi oled ekranında gösteriyor. (ben bildirimleri kapadım sadece telefon çaldığında kolumda titriyor)

Saate yeni firmware yüklerken cihazın BLE olarak göründüğünü bir MAC adresinin felan olduğunu anladım. (NORDIC arayüzüyle firmware atabiliyoruz)

Nedir Bu BLE cihazlar? nerelerde kullanılır, kullanan varmı ?
Nedir bu Beacon Dedikleri Cihazlar ?

mesaj birleştirme:: 08 Eylül 2016, 18:37:13

https://www.youtube.com/watch?v=Q99aqcWSt-E

X-Fi

Hocam BLE, bluetooth low enerji isminden geliyor. Eski bluetoothlarda olduğu gibi 2.4GHz bandında ancak daha akıllı protokoller ile sniffer modu sayesinde enerji tüketimi 10uA(3V) seviyelerine kadar indiriyorlar. Gelişen RF teknolojisi sayesindede daha düşük receive akımları çekiliyor, hassasiyerler arttığı için de transmit veri hızı artıyor. Bildiğim kadarıyla giyilebilir teknolojilerde BLE ve ANT en çok kullanılanlar.

Bende bir garmin fenix saat kullanıcısıyım android ile senkron çalıştırıyorum koşu, yüzme v.s. spor faliyetlerimin kaydını tutuyorum. Akıllı saatlerin genel sorunu şarj süreleri sıkıntılı şuan için işlemci ve haberleşme kısmında yüksek bir enerji sarfiyatı yok en ok enerjiyi ekranlar harcıyor. Ekran ve pil teknolojisinin beraber gelişmesi sonrasında daha çok kullanmaya başlarız. Hatta gelecekte telefonların yerini alır gibi gözüküyor.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

yldzelektronik

@X-Fi ek olarak;

Daha önceki bluetooth versiyonlarını da desteklemek üzere, yeni versiyonda oldukça farklı şeyler mevcut.Hatta kişiselleştirilebilitesi yüksek bir yapı. Daha tam anlamıyla oturmuş değil.Ancak bunun sebebi gelişim sürecinde olduğundan mı yoksa kasti olarak firmalar bunu yapıyor bilmiyorum.Çünkü bir ble ic alıyorsunuz, yazılım (lib) yanında veriliyor.Zaten aldığınız ic soc (system on chip) oluyor.Sanırım böyle olunca firmalar ekstra tasarım işlerinden kurtuluyor.Bu da daha çok kişiye chip satışı anlamına geliyor.

Diğer taraftan çeşitli modları var.Eddyston, sniffer, advertiser, gateway vs gibi.Her biri farklı şekilde çalışıyor.Ama teknik olarak bakınca hepsi aynı şekilde çalışıyor.

Mesela Eddyston ile advertiser aynı şekilde sadece veri yayınlıyor.Ancak advertiser sürekli aynı veriyi yayınlıyor, Eddyston web browser destekli olarak telefonlarda da çalışıyor.Hatta google destekli vs.

Öyle çok yüksek veri aktarım kabliyetleri yok.Telemetri dataları.Al gülüm ver gülüm tarzı şeyler.Şarkı atayım falan deyince ble üzerinden çalışmaz.Bluetooth smart deniliyor. BLE version 4.0 dan itibaren geldi sanırım.
Daha detaylı bilen varsa yanlışlarımı düzeltsin lütfen.Üzerinden zaman geçti.Yanlış hatırladığım yerler olabilir.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

yamak

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 08 Eylül 2016, 23:28:29
@X-Fi ek olarak;
Daha önceki bluetooth versiyonlarını da desteklemek üzere, yeni versiyonda oldukça farklı şeyler mevcut.Hatta kişiselleştirilebilitesi yüksek bir yapı. Daha tam anlamıyla oturmuş değil.Ancak bunun sebebi gelişim sürecinde olduğundan mı yoksa kasti olarak firmalar bunu yapıyor bilmiyorum.Çünkü bir ble ic alıyorsunuz, yazılım (lib) yanında veriliyor.Zaten aldığınız ic soc (system on chip) oluyor.Sanırım böyle olunca firmalar ekstra tasarım işlerinden kurtuluyor.Bu da daha çok kişiye chip satışı anlamına geliyor.
Hocam Bluetooth smart yani BLE normalde önceki bluetooth versiyonlarını desteklemiyor.Desteklemesi için Bluetooth smart ready olması gerekiyor.Şu an telefonlarlar,tabletler,laptoplar vs smart ready kullanıyor.
Ayrıca embedded stack li chipler mevcut.Örneğin NXP QN9021.

Hocam zaten bu tarz protokollerin genelde tüm layerları chip için içine gömülmüyor.Datalink katmanını chip halledip gerisi stack'lerle vs hallediyor.Örneğin TCP-IP;
MCU'ları içindeki peripherallar sadece datalink katmanı prototokollerini destekler diğer katmanlar stack'ler aracılığı ile çözülür.Zaten sadece hardware ile diğer katmanlar çözülemez galiba.Sizin de dediğiniz bu tarz olaylar SOC'larla falan çözülüyor.

kantirici

BLE nin kötü tarafı geriye uyumluluğu yok. Ayrıca uzun paket atmayı doğrudan desteklemiyor. BLE stack, Klasik bluetooth da olan SPP protokolü desteklenmiyor. Bunun yerine üreticiler alternatif arkadan dolanarak kendi yapılarını müşterilere sunuyorlar.

Ayrıca üreticiler doğrudan BLE stack sunuyorlar. Buda kolayca bir BLE chip alıp uygulama geliştirmeyi kolaylaştırıyor.

Beacon olayı ise BLE'nin uygulama alanlarından birisi. Özellikle reklam amaçlı düşünülmüş bir sistem. Örneğin bir AVM de geziyorsunuz. Bir mağazanın önünden geçtiniz ve telefonunuza bir mesaj geldi. Bugün buradan geçen 1000. müşterisiniz size özel %30 indirim v.s. diye bir mesaj geliyor. Beacon cihaz bu mesajı belirli aralıklarla yayınlıyor ve uykuya dalıyor. Dolayısıyla bir anahtarlık boyutundaki cihaz bir saat pili ile bir yıl boyunca çalışabiliyor.

BLE de direk sinyalin RSSI değeri okunabiliyor. Bu durumu ve beacon çalışma moduna değişik bir anlam yükleyen girişimciler aşağıdaki şekilde zengin oldular.

https://www.thetileapp.com/

kickstarter da milyonun üzerinde fonlandılar.

salih18200

Alıntı yapılan: X-Fi - 08 Eylül 2016, 18:43:59
Hocam BLE, bluetooth low enerji isminden geliyor. Eski bluetoothlarda olduğu gibi 2.4GHz bandında ancak daha akıllı protokoller ile sniffer modu sayesinde enerji tüketimi 10uA(3V) seviyelerine kadar indiriyorlar. Gelişen RF teknolojisi sayesindede daha düşük receive akımları çekiliyor, hassasiyerler arttığı için de transmit veri hızı artıyor. Bildiğim kadarıyla giyilebilir teknolojilerde BLE ve ANT en çok kullanılanlar.

Bende bir garmin fenix saat kullanıcısıyım android ile senkron çalıştırıyorum koşu, yüzme v.s. spor faliyetlerimin kaydını tutuyorum. Akıllı saatlerin genel sorunu şarj süreleri sıkıntılı şuan için işlemci ve haberleşme kısmında yüksek bir enerji sarfiyatı yok en ok enerjiyi ekranlar harcıyor. Ekran ve pil teknolojisinin beraber gelişmesi sonrasında daha çok kullanmaya başlarız. Hatta gelecekte telefonların yerini alır gibi gözüküyor.

Hocam sniffer modunda 10ua çeken bir chipten bahsetmişsiniz. Mümkünse bu ürüne ait part number verebilirmisiniz.

X-Fi

Alıntı yapılan: salih18200 - 09 Eylül 2016, 09:16:25
Hocam sniffer modunda 10ua çeken bir chipten bahsetmişsiniz. Mümkünse bu ürüne ait part number verebilirmisiniz.

CC1350
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

salih18200

Alıntı yapılan: X-Fi - 09 Eylül 2016, 09:18:28
CC1350

Bu IC kısaca inceledim. Ancak sniff mode power cunmsuption hakkında bilgi bulamadım. Referans döküman sayfa numarası vermeniz mümkün mü? Açıkçası 10uA bana çok iddialı geldi.

X-Fi

Alıntı yapılan: salih18200 - 09 Eylül 2016, 09:58:25
Bu IC kısaca inceledim. Ancak sniff mode power cunmsuption hakkında bilgi bulamadım. Referans döküman sayfa numarası vermeniz mümkün mü? Açıkçası 10uA bana çok iddialı geldi.

Hocam size iddallı geldiyse ben ne yapabilirim :) sizi inandırmak için tasarımda kullandığım Message Sequence Chart'ı mı göndereyim.

Bana bu soruyu sormanızdan sizin sniffer akım profil hesaplamasını bilmediğinizi anlıyorum.

Kaynak bulmanıza yardımcı olamıyorum çünkü datasheetlerde gerekli bilgi mevcut.

Saygılarımla.

salih18200

Alıntı yapılan: X-Fi - 09 Eylül 2016, 11:23:48
Hocam size iddallı geldiyse ben ne yapabilirim :) sizi inandırmak için tasarımda kullandığım Message Sequence Chart'ı mı göndereyim.

Bana bu soruyu sormanızdan sizin sniffer akım profil hesaplamasını bilmediğinizi anlıyorum.

Kaynak bulmanıza yardımcı olamıyorum çünkü datasheetlerde gerekli bilgi mevcut.

Saygılarımla.

Anladığım kadarı ile dökümanda direkt 10 uA şeklinde geçen bir enerji tüketimi söz konusu değil. Sizin kendi kullanım tarzınızdan kaynaklı elde etmiş olduğunuz bir ortalama enerji tüketimi var. Yani sürekli bir sniffing söz konusu değil.