STM32F103C8T6 PCB Tasarımı üzerine sorularım

Başlatan Cemre., 10 Eylül 2016, 14:56:13

hgs

Mervesan çalışma şartlarına ayak uyduruyorsa direk kullanın bence.

Trafolu tasarım 5$ tutmaz. Ancak sorunlar çok çıkablir. Çalışma koşullarına bağlı performans çok değişiyor.

Cemre.

12 veya 24V giriş, 5V LCD beslemesi, 12 veya 24V giriş hattından 1 adet röle, 3.3V çıkışından işlemci beslemesi, buton led vs. Bu durumda şemada herhangi bir sıkıntı görüyor musunuz?

-D101 diyodu ters bağlantı durumunda sigortayı attıracak şekilde basit bir koruma sağlıyor. Aşırı akım korumalı bir SMPS ile besleneceğinden onun dışında başka bir önlem alma gereği duymadım. Sizce makul mü?

-C104 ve C105'i tantalum kullanacağım. Doğrusu bu mudur?

Cemre.

Alıntı yapılan: gerbay - 11 Eylül 2016, 00:39:20
hocam bu şema hangi yazılım ile çizilmiş?

Ehehe, vallahi içimden geçiyordu biri sorar bunu şimdi diye. Çok yakışıklı çiziyor değil mi? :D KiCAD hocam. Çok sevdim. Yok yok kütüphanelerinde. STM32F103C8T6 işlemcisi bile pat diye geldi içinde.

@gerbay hocam sen programı boşver, şema yakışıklı mı? Sorun görüyor musun?

hgs

100nf ler eksık 5V ve 3.3v giriş cıkıslarında.

Diyot girişe seri olacak. Sigortaya gerek yok. Adaptör pek çok şeyi halledecek kapasitede olmalı.

22u girişte 10u çıkışta olsun. Tantal olur. Doğrusu derken 10uf 10ufdir.  Tantal olması esryi düşürür. Fiyat elektrolitiklere göre daha yüksektir. Daha küçük alan kaplar.

Cemre.

Alıntı yapılan: hgs - 11 Eylül 2016, 00:53:22
100nf ler eksık 5V ve 3.3v giriş cıkıslarında.

Diyot girişe seri olacak. Sigortaya gerek yok. Adaptör pek çok şeyi halledecek kapasitede olmalı.

22u girişte 10u çıkışta olsun. Tantal olur. Doğrusu derken 10uf 10ufdir.  Tantal olması esryi düşürür. Fiyat elektrolitiklere göre daha yüksektir. Daha küçük alan kaplar.

Hocam seri diyot yerine paralel diyot ve sigorta ikilisi daha mantıklı geliyor bana. Avantajı şudur diyebilir misiniz?
https://www.picproje.org/index.php?topic=58927.0

100nF'leri ekleyeceğim.

hgs

Alıntı yapılan: Cemre. - 11 Eylül 2016, 00:58:38
Hocam seri diyot yerine paralel diyot ve sigorta ikilisi daha mantıklı geliyor bana. Avantajı şudur diyebilir misiniz?

Seri diyot yeterli, sigortaya gerek yok.
Sigortanın size faydası nedir, Adaptörün sağlamadığı hangi faydayı verecek ? Adaptörün sağlayamadığı bir faydası var ise; o adaptörü neden kullanacaksınız ?

Cemre.

Alıntı yapılan: hgs - 11 Eylül 2016, 01:17:58
Seri diyot yeterli, sigortaya gerek yok.
Sigortanın size faydası nedir, Adaptörün sağlamadığı hangi faydayı verecek ? Adaptörün sağlayamadığı bir faydası var ise; o adaptörü neden kullanacaksınız ?

Normal şartlar altında evet, adaptörün kısa devre ve aşırı akım koruması var diyerek koymayacaktım. Ancak yarın adaptör arızalandı hadi ucuz muadilini takıp geçelim diyecek adamın adaptörü kısa devre ve aşırı akım koruması sağlamıyorsa? Bu durumu düşünerek daha mantıklı dedim hocam. Haksız mıyım?

hgs

Haksızsın. Ucuzu değil, ihtiyacını sağlayan ürünü kullanmalısın. Müşteride sağlamı kullanmalı. Kullanmıyorsa devresi arızalanıyorsa bunu tespit ettiğinde yeni devre satarsın. Buda adamın kulağına küpe olur.

Yoksa 3-4cm2 alan içerisinde bile 220V dan 5Va düşürülebilecek kadar çok ve değişik tasarım var. Mesela led sürücüler var 220Vu düşürüyor basitçe, 10 tl altında sanırım rakamları. Kullanan, tasarımlarda kullandırtanlar var biliyorum.

Ben kullanırmıyım ? Şartlar gerektirmedikçe, Hayır.

Cemre.

Tamam hocam, bunu kabul ediyorum ve tecrübene inanarak seri diyot koyuyorum. Ancak kullanmadığım için korktuğum bir konu var. Misal devrem sürekli 1A akım çekiyor. Diyot iletim gerilim düşümü 0.7V, 0.7W güç kaybı demek. Isınır mı? Hesaplamama gerek var mı? Hangi kılıf olsun?

hgs

Hesaba gerek yok. Yıllardır kullanılan ve benimde uyguladığım bir çözüm. Bu devrenin ayrıntısını bilmiyorum. Ancak bu tip devreler genelde 100mA altında akım çeker. Röleler asılır mesela akımdan veya ışık yayan devre parçaları lcdler gibi.

3A lik bir diyottan 3A sürekli akıtabilirsiniz. Bunu vaad eden üretici firmadır. İlgili voltaj ve akım maksimumlarının sürekli kullanımını vaad ederler. Müşteride bunu satın alır. SS36 yanlış bilmiyorsam 3A ve 40V civarıdır. Girişte 4007 kullanılabilir. Kullanılacak malzeme türlerini azaltmak için ss36 kullanmışlardır baktığınız şemalarda. SS36 yı kullanmak zorundasın şemada, ama 4007 yerine ss36 kullanılabiliyor. 4007 bence daha uygun bir çözüm. Girişte hızlı tepki veren bir diyot olması gerekmez.

Cemre.

Alıntı yapılan: hgs - 11 Eylül 2016, 01:35:48
Hesaba gerek yok. Yıllardır kullanılan ve benimde uyguladığım bir çözüm. Bu devrenin ayrıntısını bilmiyorum. Ancak bu tip devreler genelde 100mA altında akım çeker. Röleler asılır mesela akımdan veya ışık yayan devre parçaları lcdler gibi.

3A lik bir diyottan 3A sürekli akıtabilirsiniz. Bunu vaad eden üretici firmadır. İlgili voltaj ve akım maksimumlarını sürekli kullanımını vaad ederler. Müşteride bunu satın alır. SS36 yanlış bilmiyorsam 3A ve 40V civarıdır. Girişte 4007 kullanılabilir. Kullanılacak malzeme türlerini azaltmak için ss36 kullanmışlardır baktığınız şemalarda.

Tamam hocam. İlk paragrafınız çok doğru zaten, daha fazla deşecek birşey yok. Gönül rahatlığıyla koyuyorum diyotu teşekkür ederim. Ama 4001 koyuyorum. Mahsuru var mı?

"Kullanılacak malzeme türlerini azaltmak için ss36 kullanmışlardır baktığınız şemalarda." Başka şemadan bakmadım hocam, dediğiniz mantığı ben kurmuştum, sanırım genel mantık da buymuş. Tecrübe ile de sabitlendi. 4001?

hgs

Diodes firmasının datasheetine göre Reverse Voltage değerleri 400x lerin hepsinden daha iyi. Fiyat farkıda yoktur 4001 ile 4007 arasında. Ben uzun zamandır 4007 kullandığımdan fiyat farkı varmı onuda bilmiyorum.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı 400x seçilecekse 4007 kullanılır.

Cemre.

Alıntı yapılan: hgs - 11 Eylül 2016, 01:44:01
Diodes firmasının datasheetine göre Reverse Voltage değerleri 400x lerin hepsinden daha iyi. Fiyat farkıda yoktur 4001 ile 4007 arasında. Ben uzun zamandır 4007 kullandığımdan fiyat farkı varmı onuda bilmiyorum.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı 400x seçilecekse 4007 kullanılır.

O zaman besleme katı onaylı devre şeması burada. Umarım başka arkadaşların da işine yarar.

hgs

C101 kapasitesinin değerini neden değiştirdin ? 
Girişteki ve çıkıştaki elektrolitiklerin voltaj değerlerini şemada göstermen gerekir.

Cemre.

Alıntı yapılan: hgs - 11 Eylül 2016, 01:57:58
C101 kapasitesinin değerini neden değiştirdin ? 
Girişteki ve çıkıştaki elektrolitiklerin voltaj değerlerini şemada göstermen gerekir.

Diyodu neden değiştirdiysem o yüzden hocam. Güç kaynağıma güveniyorum ve çıkışındaki ripple'ın düşük olduğunu biliyorum. Bu yüzden küçük kapasite kullanmayı tercih ediyorum. (Aslında muhtemelen aynı boyuttalar) Gerilim değerleri konusunda haklısınız. Onu düzelteyim.