STM32F103C8T6 PCB Tasarımı üzerine sorularım

Başlatan Cemre., 10 Eylül 2016, 14:56:13

hgs

Alıntı yapılan: Cemre. - 11 Eylül 2016, 02:04:29
Güç kaynağıma güveniyorum. Bu yüzden küçük kapasite kullanmayı tercih ediyorum.

İlk şemadada güç kaynağı kullanılacağı farzediliyordu. Bence değişimde sorun yok. Kaynakta yeterince kapasite bulunmakta zaten. Bu kaynaktan paralel olarak başka devrelerde beslenecekse ileride giriş kapasitesini 330,470 gibi kullanman gerekebileceğini unutma.

Cemre.

Evet hocam, o zaman olaya bakış açım farklıydı. Şimdi haklı olduğunuzu görüyorum ve olaya bu açıdan bakıyorum. Devre şemasının şu anki son hali bu şekilde.

memo333

giriş tarafındaki 4007 sonrası PTC fuse ve sonra bir adet 30v TVS koyman faydalı olacaktır..
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

z

Eğer LM117 önüne L2596 gibi bir çip koyacaksan LM117 önüne bağlanan 1000uF yi kaldır. O trafolu diyodlu doğrultucunun filitre kapasitörü  olsun diye konacaktı.

SW regülatör kullanacaksan bu durumda o kapasitör artık yarardan çok zarar getirir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 11 Eylül 2016, 11:30:32
Eğer LM117 önüne L2596 gibi bir çip koyacaksan LM117 önüne bağlanan 1000uF yi kaldır. O trafolu diyodlu doğrultucunun filitre kapasitörü  olsun diye konacaktı.

SW regülatör kullanacaksan bu durumda o kapasitör artık yarardan çok zarar getirir.

Hocam hangi kapasiteden bahsediyorsunuz? LM2596'nın çıkış kapasitöründen mi?

z

Gözler gidince yanlış görüyorum tabiki. Şemayı büyütünce C106 nın 1000uF değil 100n olduğunu şimdi farkettim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Alıntı yapılan: memo333 - 11 Eylül 2016, 11:03:06
giriş tarafındaki 4007 sonrası PTC fuse ve sonra bir adet 30v TVS koyman faydalı olacaktır..

Hocam PTC Fuse dediğiniz acaba tam olarak nedir? PTC ile farkı nedir?

Hocam boş kalan IO pinleri ne yapmak lazım? Pull-Down giriş tanımlayıp GND'ye bağlamak mı? Yoksa Floating giriş tanımlayıp GND'ye bağlamak mı doğrusu? Yada çıkış tanımlayıp low'a çekip GND'ye bağlamak? Yarın birgün emc sorunları yaşamamak için hangisi en doğrusu?

skara1214

Resettable fuse diye arastir ayrintili bilgi bulursun
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

hgs

Alıntı yapılan: Cemre. - 11 Eylül 2016, 16:37:33
Hocam boş kalan IO pinleri ne yapmak lazım? Pull-Down giriş tanımlayıp GND'ye bağlamak mı? Yoksa Floating giriş tanımlayıp GND'ye bağlamak mı doğrusu? Yada çıkış tanımlayıp low'a çekip GND'ye bağlamak? Yarın birgün emc sorunları yaşamamak için hangisi en doğrusu?

Boş bırak. Gerekirse içeriden pinler için bir takım durum atamaları yapılabiliyor zaten. Pcb açısından gerkirse bazılarını gndye bağlamak gerekebilir. Hangileri? diye sorarsan açıklaması uzun.

Boş bırak.

Ptc bir tür sigortadır. Isınınca acık devre oluyor soğuyunca tekrar hattı bağlıyor.

Ptc,  tvs ezbere öneriler.

memo333

Alıntı yapılan: Cemre. - 11 Eylül 2016, 16:37:33
Hocam PTC Fuse dediğiniz acaba tam olarak nedir? PTC ile farkı nedir?

ezbere iş yapmayalım, boş pinlerle ilgili datasheet okuyalım..(bu devrede boş pin nerde?)
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

Cemre.

Alıntı yapılan: memo333 - 12 Eylül 2016, 11:11:03
ezbere iş yapmayalım, boş pinlerle ilgili datasheet okuyalım..(bu devrede boş pin nerde?)

Gri olanlar boş pin, pin diziliminin PCB'deki uygunluğuna göre belki değişiklik olabilir ancak kaba hatlarıyla durum bu hocam.

Cemre.

Boş pinlerle ilgili işlemcinin hard dökümanında bir bilgiye rastlamadım. Kaynak gösterebilecek olan var mı acaba?

Cemre.

AN2586: Getting started with STM32F10xxx hardware development

hgs

Cemre.

Kullanılmayan pinlerin "serbest" bırakılması Elektromanyetik uyumluluk açısından doğru değildir. Ancak yinede yazılımsal veya donanımsal olarak pull up/down yapmanız gerektiği konusunda net bir bilgi yok. Yani evet, ezbere hareket edemem. Ama neye göre karar verebilirim?

Boş kalan pinleri PCBde bos bırakıp yazılımsal olarak pull up/down yapabilirim. Float bırakabilirim. Yada çıkış tanımlarım, burada da iki seçenek var open-drain veya push pull yapı. Çıkış tanimladığımızda pin reset durumunda iken vdd'ye bir şekilde temas ederse işlemci zarar görebilir. Yada tam tersi. Herhangi bir koşulda bu durumun gerçekleşmesini istemem. O zaman giriş tanımlayayım diyorum, pull up veya down yaparak da herhangi bir kararsızlık durumu oluşturmasının önüne geçmiş olurum diye düşünüyorum.

Hiç bir tanımlama yapmazsam yani pinlerin Reset State'i Input Floating'miş. Bu durumda bence "weak" diye de tanımlansa, donanımsal pull-up/down'dan ziyade maliyet ve pcb tasarımını etkilememesi açısından ben, donanımsal olarak boş bırakılmalı, yazılımsal olarak Input ve Pull-up/Down tanımlaması yapılmalı diye düşünüyorum.

@hgs hocam siz ne diyorsunuz?