TCPIP vs konularında bir hoca çıksa da forum içi eğitim verse

Başlatan z, 17 Eylül 2016, 12:48:18

z

Yok hocam. Çalıştığım yerdeki kısıtlamaları destekliyorum.  (Gerçi mokunu çıkartmışlar ama)

mesaj birleştirme:: 17 Eylül 2016, 15:46:26

Anladığım kadarıyla

Öncelikle iletişim rutinlerini tamamen ayrı bir proje dosyası olarak hazırlayacağız.  Bu proje gelen verileri bufferda biriktirecek.
Bizim buffera yazdığımız verileri de gönder dersek gönderecek.

Buffera veri geldi ise kaç byte geldi bundan bizi haberdar edecek ve bu aşamada gelen verilerde herhangi bir bozulma vs olmadığını kabul edeceğiz. (!!!)

Bizim yazacağımız program parçası Bufferdaki verileri okuyup https://tr.wikipedia.org/wiki/TCP deki  TCP Segmentinin Yapısı ışığında destination adrese bakacağız. Eğer bu adres biz isek
flaglara bakıp gerekli yanıtı vereceğiz. Ne zaman ne yanıt vereceğimiz ya da istekde bulunacaksak hangi flağı set edip adres alanına hangi adresi yerleştireceğimiz vs hep verdiğim linkte açıklanmış.

Olaya böyle bakarsak işin bu kısmı kolay görünüyor. Zaten bu yazılımlar üstü üste yazılacak galiba.

Windowsdaki Header barındıran veri blokları üzerinde yaptığımız işlerden çok farkı yok gibi görünüyor.

Haa derseniz ki bu iş asıl yapılmak işin yüzde kaçı? Hiç fikrim yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Alıntı yapılan: gerbay - 17 Eylül 2016, 18:08:23
hocam tekrar soruyorum. uIP ya da lwip kullanmayı neden düşünmüyorsunuz?

@z hocam amacınız IoT e girmek ise yanlış yerden giriyorsunuz.. bu protokoller endüstri standardı olmuş protokoller ve bir çok gerçekleştirilmiş kütüphane mevcut. ücretli ya da açık kaynak kodlu pek çok kaliteli kütüphane var.

Eğer IoT a girecekseniz ve düzgün şeyler yapmak istiyorsanız RTOS a da girmelisiniz bence.. Hatta network stack işine giriyorsanız ve kullanacaksanız RTOS da kullanmanız işlerinizi kolaylaştıracaktır. Ne yapacaksınız bir tane de RTOS mu yazacaksınız.

benim size tavsiyem lwip kullanmanız. lwip yi BSD API ile kullanmanız. BSD API ile linux, windows, .... bir çok işletim sistemi desteği olduğundan çok kolay örnekler bulabilirsiniz. 

lwip, bsd api, rtos diyorum size çözüm olarak..

Hocam bsd api nedir?

z

Hocam dedim ya bir hoca olmazsa böyle olur.

Kör tuttuğunu öpermiş. Ben buradan tuttum.

Gel işte şu şu şu yapılması lazım diye başla tut ucundan.

----------------

Peki bu dediğim kısmı yazdım diyelim. Bunun önüne ne yazmam gerekecek?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hgs

Burak B

lwIP candır. :) IPv4, IPv6, PPP, mDNS, .... ve dahasını destekler. Her yola gelir. Desteklemediği ethernet paketlerini bile yönetebilme ihtimaliniz vardır. Bare metal veya RTOS ile çalışabilir. Multithread destekler, MPU varsa destekler. ESP' nin içinde ve daha pek çok yerde rastlayabileceğiniz bir stacktir. Bunlar sadece basit birkaç güzelliği; buzdağının görünen kısmı yani.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle