Ynt: Elektrik mi kesildi Anahtar mı kapatıldı?

Başlatan LukeSkywalker, 17 Eylül 2016, 15:03:24

LukeSkywalker

http://www.elektrikport.com/haber-roportaj/elektrik-kesildiginde-bile-yanan-lamba-smartcharge-led-ampul/11277#ad-image-0

mesaj birleştirme:: 17 Eylül 2016, 17:11:55

Nasil fark ediyor acaba? Tesisatta degisiklik yapilmiyormus. Eski ampulu sök bunu tak. Benim kafam basmadi. Notr hatta bir degisiklik meydana geliyor mu acaba elektrik kesilince?

sadogan

LukeSkywalker

Bu hat direnci her hatta farklı değil midir? Uyum mu sağlıyor her hatta acaba?

mufitsozen

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 17 Eylül 2016, 20:42:57
Bu hat direnci her hatta farklı değil midir? Uyum mu sağlıyor her hatta acaba?

hocam termos gibi, soguk su koyunca soguk kaliyor, sicak su koyunca sicak kaliyor. Termos'ta embedded suni zeka var.

Ayni prensip, akilli hat, direncine gore karar aliyor, biliyor! :)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

sadogan

Anahtar devreyi açık devre yapınca hat direnci sonsuz oluyor.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: canbulut - 17 Eylül 2016, 22:41:14
bende bu teknolojiyi anlayamadım arkadaş.
https://www.izlesene.com/video/interneti-elektrik-hattindan-tasiyoruz/6987533

Genel hatları x10 protpkolü ev otomasyonunda geçer genllikle.hiç uğraşmadım sadece duymuşluğum var..

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: mufitsozen - 17 Eylül 2016, 22:46:57
hocam termos gibi, soguk su koyunca soguk kaliyor, sicak su koyunca sicak kaliyor. Termos'ta embedded suni zeka var.

Ayni prensip, akilli hat, direncine gore karar aliyor, biliyor! :)
mufit hocam espiri icin tesekkurler. ben hattin degil ampulun uyum saglayip saglamadigini sormustum aslinda.

parametre

Slm Cihazda sarz edilebilir  bir enerji kaynagi olduğunu varsayın pilli bir yapı iki osilatorlu yapı dusunebiliriz anahtardan kapayınca bir frekans kesiliyor o frekans kesilince cihaz kendini sarz moduna alıyor diyelim sebeke frekansı 50 Hz oldugunu dusunelim 50 Hz. frekans kesilince cihaz kendini acıyor benim aklıma bu geldi olabilir mi ?

mert3162

Aslında bu kadar macera yerine evlerin girişinde tüm linyelerin ayrıldığı bir sigorta kutusu bulunur burda aydınlatma ve prizlerin linyeleri ayrılmıştır sadece aydınlatma linyesine bir sistem akuple etsek elektrik varken sürekli şarj halinde kalsa elektrikler gittiğinde sadece aydınlatma bölümünü beslese mesela online upsler gibi.Bizde ev içinde artık millet olarak akkor flamanlı ampül kullanmaktan vazgeçsekte led yada tasarruflu flouresantlardan kullanmaya başlasak hiç fena olmayacak.

Bence gereksiz bir icat fanteziden öteye geçemez diye düşünüyorum.(Fiyat/performans bazında)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

CaFFeiNe

ampülün içindeki devre kendine gelen elektrik kesildiğinde, faz/nört uçları arasındaki dirence baktığında anahtar kapatıldığında sonsuz omaj (teoride) elektrik kesildiğinde ise mahalledeki trafonun sekonder omajını görmez mi?
bu şekilde elektrik mi kesildi yoksa birisi anahtarı kapatıp lambayımı söndürdü anlar!

mesaj birleştirme:: 18 Eylül 2016, 20:15:48

eski oturduğum evde koridora sarjlı lamba takmıştım (bildiğiniz küçük floresanlı modellerden) elektrikler kesildiğinde direk yanıyordu, gece çok faydası oluyordu ama gündüzde elektrik kesilse boşu boşuna yanıyordu, bu icatta ise özel bir çaba gerekmiyor bildiğin vatandaş alıp ampülü söküp yerine bunu takıyor elektrik olsada olmasada aynı anahtardan ampülü yakıp söndürüyor, uçuk bir fiyatı olmazsa tutar gibi bence