esp8266 EEPROM problemi

Başlatan ArifAhmet, 18 Eylül 2016, 21:47:20

ArifAhmet

Merhabalar,

Elimde bir adet esp-07 var. Bir süredir üzerindeki EEPROM'dan SSID ve password bilgilerini almaya çalışıyorum fakat okuduğum tek şey FF değeri. Fakat garip bir şekilde devreyi her resetlediğimde otomatik olarak ağa bağlanıyor. EEPROM'a kendim birşeyler yazıp okuyabiliyorum. Hatta tüm eeprom'u saçma veriyle doldurup tekrar resetledim ve yine otomatik olarak bağlandı. Acaba veriler EEPROM uzerınde tutulmuyor mu? veya başka bir sorun mu var?
Yaşasın Open Source!

polleme

512 byte EEPROM var. Aşağıdaki örneğe uygun olarak yapıyorsunuz değil mi?

https://github.com/esp8266/Arduino/tree/master/libraries/EEPROM/examples

ArifAhmet

Yaşasın Open Source!

MrDarK

Kütüphane kodlarını kullanıyorsanız sıkıntı yaşarsınız, kütüphanede const data kullanılıyor diye biliyorum. Kütüphaneyi değiştirirseniz çalışacaktır :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ArifAhmet

Evet bende onu dusundum fakat denemedim. Hicbiryerde de belirtilmeyince tabi. Simdi kutuphane olarak githubdaki esp8266'nin icindeki kutuphaneyi mi kullanacam? Ayrica kutuphane problemli ise ben nasil yazip okudum? esp'nin arkada farkli yaptigi birseyler mi var yazip okurken?
Yaşasın Open Source!

elektronart

https://bitbucket.org/izmirhs/iot-termostat/src/5c38b8120390d4d05e675ba909c290804e0ae534/Termostat-IOT/Termostat-IOT.ino?at=master&fileviewer=file-view-default

örneğinde açılışta wifi ssid ve şifreyi eepromdan okuyan bir uygulama var. Uygulmada ayrıca açılışta IO0a basılı tutarak açarsan AP modunda ve web sunucu olarak açılıyor. Burada açılan sayfaya girdiğin ssid ve şifreyi eeproma yazarak bir sonraki açılışta o ssid ye bağlanmasını sağlayabiliyorsun.
Açık Elektronik

ArifAhmet

Hocam kutuphaneyi de degistirdim. bitbucket ta olan uygulamayi da denedim. Sonuc ayni
Yaşasın Open Source!

Murat Mert

bootloader için olan bir alana mı kaydediyor acaba.
mert07

elektronart

EEPROM'a yazma ve okuma yaptığın bölümü buraya yazar mısın. Nerde hata olduğunu daha rahat anlayabiliriz.
Hatta mümkünse tüm kodu koyabilirsen iyi olur, belki yazma bölümü hiç çağırılmıyordur, yazmadığın için de okurken sürekli FF okuman normal. SSID ve şifre başka bir alanda da yazıyor olabilir bu yüzden bağlanıyordur. Bendeki kodda eğer eepromda kayıt yoksa kodun içinde default bir ssid ve şifre bulunuyor ordan bağlanmaya çalışıyor mesela.
Açık Elektronik