Öziletkenlik veya iletkenlik sensörü var mı?Altın testi?

Başlatan Andromeda, 04 Ekim 2016, 16:02:36

Andromeda

Altın ve gümüş testinde kullanabileceğimi
düşünüyorum..bazı test cihazları gördüm, küçük platform üzerindeki mücehherata kalem gibi bir uç ile dokunuyor..büyük olasılık iletkenliği ölçüyor..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

mert3162

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

muhendisbey

Ultrason olmasin? Metallerde catlaklara bosluklara bakmada kullanilir. Yada frekans ile degisen induktans degerine bakiyordur. Nitekim iletkenlikte sikinti kesit alani uzunluk bilesenleri cok etkili. Bunlar kesin cikarsa iletkenlik katsayisi bulunabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

engerex

El terminali şeklinde olan malzemenin içerisindeki metalleri söyleyen cihaz daha kararlı. Ama yapısı karışık.

Ersin

İletkenlik ile nasıl olacak , bakırı altın ile kaplatırsan üst yuzeyde altın ölçersin ,altta bakır .

f15eagle

Çalıştığım yerde aşağıdaki linkteki makinenin eski versiyonu var, bakırın iletkenliğini ölçmek için kullanıyoruz.
http://www.mkckorea.com/catalog/foerster/sigmatest/Sigmatest%202.068.pdf

Andromeda

https://m.youtube.com/watch?v=Um29yi3FXFI#watch_actions
örnek bir cihaz..
bir de xrf teknigini kullanan cihazlar var ama bu tiplerle amatör olarak ugraşamayiz herhalde
xrf   - X-Işını Floresans (XRF) Spektroskopisi

metal dedektorünün bobini aynı boyutta ama farklı ayarda iki altını ayırabilir mi...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Eddy akımları ile ölçüm güzel fikir.

Yüzeysel omaj ölçümü kaplamanın altındaki metalden fazla etkilenmez ama mağnetik indüksiyon işin içine girerse kaplamanın kendi başına önemi kalmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

Bu arada eğer yanlış hesap yapmadı isem bir "ata lira" nin direnç degeri bir mikroohm un altında çıkıyor...

z

Nasıl hesapladın? Kolay bir iş olmaması lazım.

Andromeda

İnce bir silindir şeklinde değilmi..özdirenç formülünden...

z

Tel gibi nesneleri o şekilde hesaplayabilirsin ya da  levha gibi nesnelerde eğer problarının alanı levha ile aynı yüzeye sahipse de o şekilde hesaplayabilirsin.

Fakat tutup da parayı masaya koyup ölçü aletinin problarını paraya dokundurursan elde edeceğin direnç değeri hesapladığın değerden çok farklı çıkar.

Öğrenci iken hocama bu soruyu (levhanın herhangi iki noktası arasındaki diencin nasıl hesaplandığını) sorduğumda bunu siz hesaplayamazsınız demişti.

Yani mühendislik eğitimi bir seviyeye kadar hesap yapma imkanı veriyor. Daha karmaşık şeyleri hesaplamak istiyorsan yüksek mühendis, olmadı Doçent, olmadı Profesör olacaksın.

Andromeda

Ölçü aleti kullanmadım...özdirenç formülünü kullandım..
belli uzunlukta , belli bir çapta metal silindirimiz olsa bunun direncini hesaplamak zor mu..
pek anlayamadım söylediklerini..
çap uzunluk oranından bahsediyorsan belki haklısın ama ne kadar farklı çıkar..amacım fikir sahibi olmaktı..

z

Paranın direncini 0.00001 ohm hesapladın diyelim.

Elinde mikroohmetre var. Problardan birini paranın yazı yüzüne diğer probu da paranın tura yüzüne donundurdun.

0.00001 ohm mu ölçersin?

Hesap mı yapmak istiyorsun?

Kare şeklindeki levhanın, metalinin cinsi, kalınlığı ve kenar ölçüsü belli.

1) Tenekenin karşılıklı çapraz köşelerinden ölçülen direnç kaç ohmdur?

2) Tenekenin ortasına belli çapta delik delersen karşılıklı köşelerden okunan direnç nasıl hesaplanır?

Andromeda

Özdirenç formülünde verilen kesit ölçü aleti probunun olması gereken kesiti olsa gerek..
ben bir soru sorayım..
eğer altın para ince silindir şeklinde değilde konik olsaydı kesit alanına ne yazmamız gerekirdi?