HTML sayfada butonlar text giriş kutucukları vs....

Başlatan z, 05 Ekim 2016, 14:40:34

z

MCU ile yaptığım mini web server projemde işlemci üzerine yüklediğim HTML sayfayı biraz daha geliştirip buton ve text veri kutucuğu koymak istiyorum.

Tamam bunlara ilişki html kodları bir şekilde bulurum da web tarafından, slient tarafındaki buton ve text değerlerini nasıl öğrenirim.

HTML bilmediğim için bahsettiğim sorun basit bir sorun mı bilemiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Hocam Giriş Değeri Derken Anlamadım Biraz Açarmısınız Konuyu ?

mesaj birleştirme:: 05 Ekim 2016, 14:45:21

http://www.w3schools.com/tags/tryit.asp?filename=tryhtml_button_test
)

z

Explorerda açılmış web sayfasında text kutucuğuna yazı yazıp butona bastılar. Bu bilgileri STM32 nasıl öğrenecek?

muhittin_kaplan

magnetron

hocam bu konu html de form tasarlamak olarak geçiyor

sorduğunuz sorunun cevabı her form sayfasında bir submit ( gönder ) butonu oluyor

bu butona basınca textbox içine yazdığınız bilgi metin olarak kendisini tanımlayan değişken adıyla
istemcinin o web sayfasını istediği sunucuya gidiyor

sunucu o gelen pakette submit kelimesini görünce formdaki değişkenlerin içeriklerini gelen paketten çekiyor

muhittin_kaplan

ServerSide çalışan kodlara Geleceksin Daha Hocam.

forsa1975

hocam mikrobasic de form GET metodu ile gönderiliyor (yani formda submit butonunu tıkladığınızda formdaki veriler adres çubuğunda iletiliyor.) 

Örenek  "192.168.10.20/cihaz_id=25" 

submit butonuna basılınca adres satırında yazanlar diyorki, cihaz_id isimli textbox içeriği 25

cihaz tarfında  oluşan string, getRequest olsun. getRequest "GET/cihaz_id=25"  gibi bir değer alıyor.
Buradan kırparak 25 değerine ulaşmanız gerekiyor.

Not:Anlattıklarım ENJ28J60 ve mikrobasic ile yapılan uygulamada böyleydi.

yamak

mert3162

hocam dreamweaver programını kullanabilirsiniz hem basitçe görsel olarak sayfanızı tasarlarsınız hemde kodlara çok hızlı bir şekilde ulaşmış olursunuz.Eve gittiğimde sizin için basit bir html kod örneği göndereceğim.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

engerex

Bunun için çeşitli yıllar var. GET metodu ile veri adres satırından gider. POST metodu ile adres çubuğundan bağımsız gider, arkaplanda.
Bu ikisini inceleyin, ikisinin yeri ayrı. Hangisi işinize gelirse kullanın.
Html sayfa kodlarını elle yazın. Program kullanırsanız çok büyük veriler çıkar ortaya.

z

STM kitime bir iki html kod üretici fonksiyon ekledim.

Parametre olarak text yada sayısal değer yolladığımda HTML kodları kendi üretiyor. O yüzden hazır HTML sayfa verilerini koda gömmüyorum zaten.

kantirici

@z hocam bir ara biraz uğraşmıştım. Bildiğim kadarı ile şöyle;

Bir web tarayıcı bize bağlanıp istek yaptığında ona bağlantı açıp html kodları gönderiyoruz. tarayıcı (chrome v.s) bu kodları işleyip ekrana yansıtıyor. Bu esnada artık bağlantı kapatılıyor.

Bu andan itibaren sayfadaki bir butona basıp bir LED'i yakmak istersek tarayıcı tekrar bize bağlantı isteği gönderiyor. Gelen bu istekte bizim butona basma bilgimizde bulunuyor. Biz gelen bu paketten ilgili veriyi parse edip butona basıldığını anlıyoruz. Bize; şu butona basıldı yeni sayfayı gönder diyor, veya neyi göstereyim ne yapayım diyor. Bu sırada tekrar tarayıcıya butuna basıldıktan sonra ne olacağı bilgisini aslında yeni bir web sayfası olarak gönderiyoruz.

Sayfamızda checkbox varsa ve bunu seçersek tarayıcı bize şu paketi yolluyor.

GET /?LED1=1 HTTP/1.1
Host: 10.0.0.20
User-Agent: Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux i686; rv:18.0) Gecko/20100101 Firefox/18.0
Accept: text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8
Accept-Language: en-ZA,en-GB;q=0.8,en-US;q=0.5,en;q=0.3
Accept-Encoding: gzip, deflate
Referer: http://10.0.0.20/
Connection: keep-alive

"GET /?LED1=1 HTTP/1.1" bu satır ile checkbox a tıklandığını anlıyoruz. uncheck yapıldığında ise şunu yolluyor taryıcı,

GET / HTTP/1.1
Host: 10.0.0.20
User-Agent: Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux i686; rv:18.0) Gecko/20100101 Firefox/18.0
Accept: text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8
Accept-Language: en-ZA,en-GB;q=0.8,en-US;q=0.5,en;q=0.3
Accept-Encoding: gzip, deflate
Referer: http://10.0.0.20/?LED1=1
Connection: keep-alive

Tabi bunlara cevap olarak ilk web sayfasını aynen gönderiyoruz. Değişin şey ise checkbox'ın tikli yada tiksiz olduğu. İlk sayfada tiksiz olanı tikli göndermek/göstermek için

<input type=\"checkbox\" name=\"LED1\" value=\"1\" \onclick=\"submit();\" checked>LED1"   olarak geri gönderiyoruz.

Her defasında tüm html sayfasının gönderilmesi sıkıntı.Ajax kullanarak her defasında tüm web sayfasının gönderilmesinin önüne geçiliyor. Burada işin içine bağlantının açık kalıp kalmayacağı giriyor. Çok fazla detaya bende vakıf değilim.

polleme

Ben de bu aralar bu konu üzerinde çalışıyorum. Aşağıdaki link konuyu anlama adına çok fayda sağlıyor ama bilen arkadaşların yorumlarını iletmeleri önemli. kantirici'nın ilettiği metni soluksuz okudum. Buna rağmen hala hakim olduğumu söyleyemem. Arkadaşların da yorumlarında ilettiği gibi bu işi yapmanın tek yolu yok ve her yol kendi yordamına sahip.

http://www.html.am/html-editors/online-html-editor.cfm

z

CheckBox'ı tıkladım diye derhal servere paket mi gidecek?

Birden fazla CheckBox varsa ben bunların konumlarını gönder butonuna basınca göndermek istersem
nasıl yaparım.

HTML de AND OR XOR gibi işlemler yapabilirmiyim?

<input type=\"checkbox\" name=\"LED1\" value=\"1\" \onclick=\"submit();\" checked>LED1"

submit() java kodumudur?

mert3162

hocam size faydası olacak bir link vereyim

http://www.w3schools.com/

buradan html ve javascript hakkında işinize yarayacak örnekler bulabilirsiniz
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan