Makine satışı için hangi izinler hangi belgeler alınmalı?

Başlatan muhendisbey, 09 Ekim 2016, 13:04:38

muhendisbey

Sürekli olarak aklımı kurcalayan bir konu var.
Elimde 2 makine olduğunu varsayalım.
Birisi ev kullanıcılarına yönelik diğeri endüstriyel olsun.

Ev kullanıcıları için olan (medikal vs olmayan, özel izin gerektirmeyen) makine için hangi odaya kayıt olunmalı, hangi şartlar yerine getirilmeli, hangi belgeler alınmalı ve hangi belgeler (garanti belgesi, kullanım kılavuzundan başka) düzenlenmelidir?

Aynı şekilde endüstriyel makine için neler yapılmalıdır?

Lazer özel bir izne tabi midir? Kaç watt'a kadar? Sonuçta CD-ROM'da bile lazer var.

Bu ürünleri yurt dışına satmak için alınması gereken belgeler nelerdir?

Ürünler CE dışında başka bir kalite belgesine sahip olmalı mı?

İnternette çok araştırdım, mantıklı sonuçlar elde edemedim, elde ettiklerime de güvenemedim. İçinizde bu konu ile uğraşanlar vardır elbet, nasıl yaptınız? Marka model tescil firmalarına mı yaptırdınız? Kaça mal oldu?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

skara1214

Ce yeter hocam. Ce almak icinde onaylanmis kuruluslara gitmeniz gerekli zaten onlar size ce alirken neler yapmaniz gerektigini anlatacaktir

mesaj birleştirme:: 09 Ekim 2016, 13:09:14

http://www.ce.gen.tr/ce-isareti/onaylanmis-kurulus-nedir.html
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Andromeda

Şahıs veya ltd. şirket kurulumu yapılırken gerekli evraklar bellidir..vergi dairesine ugramanız gerekecek..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhendisbey

Araştırdığımda ben şu şekilde öğrendim:
Her cihazın uuid'si olacak
Şebekesi belli olacak (220V 110V 1000W gibi)
Cihazın marka modeli yazacak, bunlar metal (yada alüminyum folyo) etikete basılmış olacak

gibi
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Andromeda

Alıntı yapılan: muhendisbey - 09 Ekim 2016, 16:50:32
Araştırdığımda ben şu şekilde öğrendim:
Her cihazın uuid'si olacak
Şebekesi belli olacak (220V 110V 1000W gibi)
Cihazın marka modeli yazacak, bunlar metal (yada alüminyum folyo) etikete basılmış olacak

gibi

Bunlar cihazın uyması gereken standartlar ile ilgili değil mi?

mesaj birleştirme:: 09 Ekim 2016, 17:38:20

uuid nedir?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhendisbey

Cihazin sahip olmasi gereken benzersiz seri numarasi uuid olarak geciyor. Yani bu sayede alicisindan uretim tarihine kadar hersey denetime aliniyor.

Internet bilgi kirliligi ile dolu. O nedenle sorma ihtiyaci hissettim. Muhasebecime gore makine satisi yapamiyorum.  Kayitli olmam gereken yerler ve makinenin tasimasi gereken standartlar gerekliymis.