Gyroscope Scale Factor

Başlatan Zek_De, 12 Ekim 2016, 12:46:28

Zek_De

Arkadaşlar gyro Scale Factor değeri nasıl bulunur bazı yazılar okudum ama yeterli gelmedi örnek olarak aşağıdaki yazı ,bunu farklı şekilde yapmanın yolları var mı?

•   Bir mil noktası seç ve onu sağlama al (m2 spacers gibi) ve 90 derecede duraklayacak şekilde  bunu hallet.
•   Rotasyonun temiz olduğundan emin olmak için gyro düzeneğini döndürün ve mümkün olduğunca düzgün şekilde.
•   Bağımsız bir sensör kullanarak yerdeğiştirme açısını ölç.Bunun için ivme ölçer kullanılabilir ki bu eğimi ölçer ki bununla dönen platforma ayar çekilebilir.Bu şekilde platform dikeyliği yönlendirilir ve açısal yer değiştirmeyi ölçmek için bir eğim ölçer kullanılır.
•   Eğer ivme ölçerin doğruluğu 0.25 derece ve rotasyon dönüş aralığı 90 derece ise (0.25/90) hata yaklaşık %0.28 dir.
•   Kurulum tek seferdir ve açı ölçümleri tamamlanır.Gyro davranışlarını ölçmek için aşağıdaki yöntemler kullan.
1.   Gyro'ya gücü verdikten sonra sıcaklığının durağan hale gelmesi için bir süre bekle.
2.   İlk durma pozisyonuna dayalı gyro'yu tutuyorken ölçüme başla.Aşağıdaki adımlar için örneklemeye devam et.
3.   5 s bekle ve ikinci duruşa doğru gyro'yu döndür.Düzgün bir hareket ile başla ki o yaklaşık 3,4 s alır 90 derece hareket etmesi için.
4.   5 s bekle ve gyro'yu geriye benzer bir hareketle getir.
5.   5 s bekle ve ölçümleri durdur.Veriyi kaydet.
•   Düzeltim faktörünü hesaplamak için aşağıdaki adımları kullan.
1.   Verinin ilk 3 saniyesinin ortalaması ile bias-offset-correction faktörünü hesapla.Bias correction bu ortalamanın karşıt polaritesi olacak.Örnekte bias-correction faktör -8.6 derece/s'dir.
2.   Eğim tahminini zaman kaydından çıkar.Sonra 4-s'den 9-s'ye arası verileri birleştir.Bu durumda ölçülmüş açısal yer değiştirme 95.1 derece.Bu durumda 90 derece / 95.1 derece ile SC = 0.944

berat23

sensör ne seviyede bilemiyorum ama böyle bir iş sabit konumda tutarak yapılamaz, yani metod olarak yapılır ama doğruluk olarak olmaz. ancak durumundan emin olduğun bir platformla bu iş olur, buna rate table denir, mesela;
http://www.acutronic.com/ch/products/detail/view/2-axis-motion-simulator-series-ac2247.html?nar=6&cHash=331cd260feb3450e1661ab5a88553588

böyle bir sistemle scale factor ya da missalignment hatalarını bulabilirsin.

ama yinede olmaz demiyorum, o şekilde yaparsan doğruluklu olmaz.

Zek_De

Evet bunu bu gün içinde fark ettim ,cihazı hareket ettirerek bulabiliyorum,daha önce bunun ayarları yapıldığını sanıyordum datasheet ile verilen bilgilere göre gerekenlerle çarptığımda direk dereceyi vermesi gerekiyor ama belliki eksik anlatımlar var,bende cihazı 90 derece döndürüp aldığım veriyi kullanarak sayıyı buldum.Fakat bir sorun var cihaz açısal hızı ölçebiliyor sonuçta ama bunun içinde zaman değişkeni var bunun yerine ne koymalıyım nasıl elde edilir bu değer.cihaz eşik değerini aştığı andan itibaren timer saysa ve bu zaman bilgisiyle o anki veriden başladığım andakini çıkarsam ve açı ile bu zamanı bölsem açısal hızımı bulurum acaba .