otomatik şarj kesme işlemi

Başlatan yolcu27, 12 Ekim 2016, 16:57:31

yolcu27

sayın arkadaşlar aklıma bir soru takıldı
elimde @ete hocamın yazırladığı lcd ekranlı bir voltmetre ampermetre devresi var
ben bununla otomatik olarak şarj kesme işlemini yapmak istiyorum.

aklıma 2 yol geldi ama Akü şarj işlemi otomatik nasıl kesiliyor akünün doluluk oranını nasıl anlıyoruz şarj esnasında bunu bilmediğim için tıkandım kaldım.

1. si voltaj okuma ile,  akü ve solar şarj regülatörünün bağlandığı noktayı ölçerek , 12 v akü için gerekli olan tepe şarj değerini yazılımda ayarlayıp ona göre pic ten çıkış almak.
Ör: voltaj değişkeni 14.4 olunca picin bir bacağından çıkış alıp röle sürmek bu röle ile de aküye gelen voltajı kesmek.. ama buradada şarj için gerekli olan şarj değeri 14.4 ise hemen atmayacak mıdır röle? yoksa bu voltaj şarja başlayınca düşer mi?

2. si akım okuma ile akü ye giden gnd kablosunu ampermetre devresinden geçirip amper değerini okuyup ona göre picten çıkış alarak röle sürmek . mesela normalde 0,7amper şarj akımı olan akünün dolu olduğunu anlayınca bu akım değeri düşermi şarj esnasında?

bu tıkanmamın sebebi aküyü şarj ederken nasıl dolu olduğunu anlamadığımdır.

bir kaç cümle ile kafamdaki bulanıklığı giderebilirseniz çok memnun olurum.

mert3162

ben ikinci yöntemi kullanıyorum akım ölçer ile çekilen akımı takip edip belli bir değerin altına düştüğünde çıkış akımını kesiyorum.

acs712 hatta videosuda var

https://www.youtube.com/watch?v=7XIXOHnmOSo
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Cemre.

İkinci sorunun cevabı şudur. Bir gerilim kaynağı, buna seri bir akü, iç dirençler vsvs. Bu bir akım çevresi oluşturur. Gerilim kaynağı misal 13.8V'a ayarlanmış akü 11V dolaylarında, şarj edilecek. Burada gerilim kaynağı - akü gerilimi iç dirençler ve aradaki kontrol yarı iletkenleri vs üzerine düşecek gerilimdir.

Akü şarj oldukça uç gerilimi artacağı için gerilim kaynağı - akü gerilimi, küçülmeye başlayacak ve çekilen akım da doğru orantıda azalacaktır. Mantık bu aslında.

Bu arada 1'inci yöntemde bildiğim kadarıyla şarj anında değilde şarjı durdurup akü gerilimi ölçmek gereliyor. Yanlış olmasın.

yolcu27

Alıntı yapılan: mert3162 - 12 Ekim 2016, 17:21:22
ben ikinci yöntemi kullanıyorum akım ölçer ile çekilen akımı takip edip belli bir değerin altına düştüğünde çıkış akımını kesiyorum.

acs712 hatta videosuda var

http://www.youtube.com/watch?v=7XIXOHnmOSo

bende bahsettiğim devre ile ölçüm yapsam akımı. misal normal çıkış olarak 0,7 amper ise ben 0,5 ampere düştüğü zaman voltajı kessem. ama bu seferde otomatik olarak yeniden başlamayacaktır. ek olarak ta akü voltajı misal 11 volt ve altına  düştüğünde de  otomatik olarak şarja devam etmesini isterim..

yani kesme işlemini amper okuyarak  başlatma işini voltaj okuyarak yaparsam olur gibi geldi bak şimdi bana :)
Alıntı yapılan: Cemre. - 12 Ekim 2016, 17:38:06
İkinci sorunun cevabı şudur. Bir gerilim kaynağı, buna seri bir akü, iç dirençler vsvs. Bu bir akım çevresi oluşturur. Gerilim kaynağı misal 13.8V'a ayarlanmış akü 11V dolaylarında, şarj edilecek. Burada gerilim kaynağı - akü gerilimi iç dirençler ve aradaki kontrol yarı iletkenleri vs üzerine düşecek gerilimdir.

Akü şarj oldukça uç gerilimi artacağı için gerilim kaynağı - akü gerilimi, küçülmeye başlayacak ve çekilen akım da doğru orantıda azalacaktır. Mantık bu aslında.

Bu arada 1'inci yöntemde bildiğim kadarıyla şarj anında değilde şarjı durdurup akü gerilimi ölçmek gereliyor. Yanlış olmasın.

sizin dediğinize göre paralel bağlı olacağı için gerilim bölünecek midir?

yani diyelimki akü zayıfladı ve voltajı 11 volta düştü. şarj için gelen voltajda 14.4 diyelim. şarja başladığı anda okunan değer bu iki voltun ortalaması mı olacaktır iç dirençler filan işin içine girip tabiki aritmetik olarak topla 2 ye böl değilde mesela 13.2 voltta mı kalacaktır ? 

Cemre.

Olayı basite indirgeyelim, akuyu ic direnci belli bir gerilim kaynağı gibi gösterelim. Hangi iki ucu olcuyorsak oraya gore gerilim hesabi yapalım. Hocam ben reelde şöyle yapıyorum. Gerilimi ayarli akim siniri olmayan bir kaynağım var. Bağlıyorum akuye 110mA ile basliyor misal 80e falan düşünce söküp gerilim olcuyorum, 13u gecmisse cikartiyorum:D

papsukkal

Kullanacaginiz aku/bataryaya göre sarj kesme voltaj değeri farklıdır. Öncelikle akü/bataryamizin özelliklerini bilmeniz gerekiyor.  Max ne kadar akım ile sarj olmalı akü/batarya kaç volta ulaşınca tam şarjlı kabul edilmeli ve kaç volt okuduğumuzda tekrardan şarja baglamaliyiz.

Bataryayı güç kaynagina bağladığınızda güç kaynağının ayarlı olduğu voltajı deyil bataryanın o anki potansiyelini okursunuz. Sarj sürecinde bu potansiyel yükseldikçe PS nin ayarli oldugu deger ile batarya arasindaki potansiyel fark azalacağından bataryanın çekeceği akim da azalır. 

Teknik değer tam sarj için ne diyorsa (şarjı kesmeye gerek yok) o degeri okuduğunuz anda kesmelisiniz şarjı.
Daha erken sarji kesmek ve tam bosalmadan sarja bağlamak ni cd  piller için hafiza olustururken li bazli bataryalarda hic bir zararı yoktur. ANCAK Li icerikli batatyalarda sarj akimi,sicaklik ve zamaninda şarjı kesmek bataryanın ve bizim sağlığımız acisindan önemi büyüktür.

Araba aküsü gibi sulu ve kuru aküler hakkında  bilgim yeterli değil ama  bu tip akülerin daha esnek olduğunu düşünüyorum.

Aşırı akim ve aşırı şarj her tür bataryaya zarar verir.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yolcu27

Ozaman aküyü dolduran kablolardan eksiyi kendi devremden geçirip amperi ölceyim amper olarak( normal şarj akımı 700ma olarak kabul edelim , 500 ma altına düştüğünde aküyü doluluga yakın kabul edip . Role yı tetikleyerek akuye giden voltajı keseyip.  Otomatik başlaması içinde voltaj değerini okuyayim mesela 11.2 volta dustugunde roleyi tetikleyip şarj voltajını versin . Bu işlem otomatik olarak devam etsin istiyorum. Bir mantik hatası var mıdır sizce benim gözümden kaçan?

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mert3162

akü ile beslediğin devre sabit bir akımmı çekiyor eğer öyle ise farklı bir önerim olacak
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

yolcu27

Alıntı yapılan: mert3162 - 13 Ekim 2016, 08:44:54
akü ile beslediğin devre sabit bir akımmı çekiyor eğer öyle ise farklı bir önerim olacak
Aku 12v genel amaçlı bir akü olacak. Serit  led aydınlatma motor değişken olabilir yani çekeceğim akım. Ama yine de merak ettim. Musait olunca bir kaç cümlede sizden okumak isterim

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mert3162

Eğer yükün sabit olsaydı zaman ayarlı şarj önerecektim.örneğin bir akü 70Ah olsun bu demektirki 1 saat boyunca max 70 amper verebilir (teorik olarak)

diyelim yükün 1 amper bu demektirki 65-70 saat yükünü sorunsuz besleyebileceksin.Bir zaman döngüsü belirleyip akülerini şarj edebilirdin.

Ama değişken yük durumunda akün tamamen bitebilir.(oldukça riskli)

En güzeli akünün speclerindeki değerleri akü yükte iken okuyup şarj cihazını devreye almak şöyleki.

İnci akünün tam şarj kapasitesi yanlış hatırlamıyorsam 12,6v aküyü bu değere ulaşana kadar şarj ediyorlar.(fabrikada redresör ile sabit akım basılıyor içerisine o bambaşka bir durum)Akü voltajı 12,4 ün altına inmişse akü kapasitesi yüzde 75 in altına düşmüştür deniyor.

Alacağınız akünün voltajının ne kadar kapasite ile kaç volt verdiğini bulabilirsek akü yük altındayken sürekli voltajı izleyip belirli bir değerin altına düştüğünde şarja alabiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=65tMHqV8kuk Bilgilendirme videosu (Not:sürekli şarj deşarj işlemi için araba aküleri kullanmayın.Jel aküler bu konuda daha iyi performanslı derin deşarj tipi aküler kullanın)

mesaj birleştirme:: 13 Ekim 2016, 09:37:21

ayrıca forumda arattımda

https://www.picproje.org/index.php?topic=36365.0

şöyle bir konuda var incelemeni tavsiye ederim.Hesapları yapabilmek açısından faydalı görünüyor
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]