Nixie Saat/Gösterge Yapıyoruz

Başlatan FxDev, 13 Ekim 2016, 19:12:30

kantirici

@FxDev

Hocam ücreti mukabilinde birer adet istem şansımız var mı?

FxDev

@kantirici: Hocam PCB'lerden 10 adet PCBway'e geçtim. Geldiğinde çalışırsa ücreti mukabilinde gönderebilirim. Diğer türlü bozuk PCB sıkıntı olacaktır. Biraz bekleyeceğiz :)

mesaj birleştirme:: 19 Ekim 2016, 17:52:52

Merhabalar tekrar.
Projenin tek nixie'li olan gerberler bu linkte: http://dosya.co/hkc9opuv7em8/Gerber.rar.html
Projenin eagle resmini aşağıda görebilirsiniz.

Gerberleri bir gerber açma programı ile kontrol edebilirsiniz. PCB geldiğinde ve test ettiğimde BOM listesini de yayınlayacağım. Şimdilik 6'lı üzerine kutu ve fikir üzerine çalışacağım. Fikirlerinizi paylaşabilirseniz iyi olur.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

MC_Skywalker

tüpleri ayrı PCB şeklinde yapmaya çalışıyorum

kantirici

@FxDev tamam hocam bir tane rezerve edelim :)

Ayrıca paylaştığınız şemadaki step-up kısmı IC2'nin datasheetinde ki "Figure 10" baz alınarak kuruldu değil mi ? Orada bobin 8. ve 1. pinlerin arasında, sizdeki şemada 8 ve 1 kısa devre. Son olarak swe ucu gnd ye bağlı siz pwm uygulamışsınız. Bunun çalışmaya yansıması tam olarak nasıl oluyor hocam.

FxDev

@kantirici: Hayır o devre baz alınarak tasarlanmadı. Burada gerilim modunda çalıştırıyorum. Ipk ucunu o yüzden direk beslemeye verip deaktif ettim. Bunun yanında iç yapıya bakarak devreyi kurdum. İçeride darlington transistör yapısı olduğundan 1. pinde beslemeye gidiyor. Bu şekilde tasarım benim açımdan avantaj çünkü yerim çok dar. Bobinin doyuma gitmeyeceğini varsayarak bunu yapıyorum yoksa sıkıntı olabilir düşük ihtimal de olsa.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

JOKERAS

Bu çok zahmetli bir yöntem.
Nixie ile uğraşmaktansa Led Flament kullanılsa daha iyi olmazmı?
https://www.youtube.com/watch?v=H_XiunR-cAQ

FxDev

Nixie nin olayi baska. Oyle olacaksa rgb seven segment kullanalim ne gerek var ki.

JOKERAS

Nixie'nin olayı-özelliği  nedir?Nostaljik olsun diyemi?
Led Flament 360 derece ışık veriyor,dolayısı ile 3D efekti yapılabilinir.

FxDev

@MC_Skywalker: Benim bebekler de geldi. Yalnız dikkatini çekerim ürünler IN12B yani A değil. Bu ne demek ürünlerin içerisinde bir adet nokta var. 1.23 yazabilmek için kullanılsın diye. Gözünden kaçmış olabilir benim ilk ürünler IN12A idi.

@JOKERAS: Birincisi Nixie'ler oldukça nostaljik ürünler. İkincisi meselemiz elbette bu arkadaşları tanımak çalıştırmak ama asıl olay bunun tasarımında gireceği kutuda. Vintage tasarım kavramı buradan doğuyor, eski ile yeniyi harmanlamakta.

muuzoo

Alıntı yapılan: JOKERAS - 20 Ekim 2016, 15:04:19
Nixie'nin olayı-özelliği  nedir?Nostaljik olsun diyemi?
Led Flament 360 derece ışık veriyor,dolayısı ile 3D efekti yapılabilinir.

İlk sayfada da verilmişti ama nixie tüplere baktınız mı? Nasıl üretiliyor nedir diye. Olay tamamen zevklerle alakalı. Tüplü anfi yapmak gibi düşünün. Zaten hazır entegreler var neden tüp kullanalım ki gibi bir soru oldu sizinkisi.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

MC_Skywalker

@muuzoo hocam FPGA ile RTC chipini hsberleştirmek için I2C nasıl kullanacağız. Gıgıl amca örnekten çık spesifikasyonlarla ilgili sonuçlar çıkarttı.

ipek

saatini bitiripte yayınlayana,  bu iş için özel olarak yapılmış elimde sadece bir takım var 4 adet neon nokta hediye..

birde elimde Minitron 1 MHz frekans sayıcı vardı ,bulamıyorum..tüm displaylar flaman counter 999.999 yazdığı zaman 2 Amper çekiyordu..

http://www.davmar.org/minitron.html

muuzoo

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 20 Ekim 2016, 15:26:37
@muuzoo hocam FPGA ile RTC chipini hsberleştirmek için I2C nasıl kullanacağız. Gıgıl amca örnekten çık spesifikasyonlarla ilgili sonuçlar çıkarttı.

@MC_Skywalker hocam şu adres işinize yarayabilir eğer kendiniz sıfırdan yazmak istemezseniz,

https://eewiki.net/pages/viewpage.action?pageId=10125324
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

JOKERAS

Alıntı yapılan: muuzoo - 20 Ekim 2016, 15:18:05
İlk sayfada da verilmişti ama nixie tüplere baktınız mı? Nasıl üretiliyor nedir diye. Olay tamamen zevklerle alakalı. Tüplü anfi yapmak gibi düşünün. Zaten hazır entegreler var neden tüp kullanalım ki gibi bir soru oldu sizinkisi.
Baktım tabiki.
İyide burada Tüpleri üretme olayı yokki.Hazır alınıyor.
Lambalı Anfi ile kıyaslamak yanlış.

Lambalı Anfi Üretimi hala daha devam eder,bu nostalji olsun diye değildir.
Çünki Lambalı Anfiden alacağın sesi Fetli Entegreli Anfilerden alamazsın.
Profesyonel Stüdyolarda sahnelerde hala daha özellilkle kullanılır.
Ve bayağı pahalıdırki en dandiğinin Fiyatı 2-3 bin dolarlardan başlar.

Ayrıca Nixie ile Lambayı karıştırmamak gerek.Lamba ayrı bir olay,Nixie ayrı.
Nixi denilen Şey şu kontrol kalemleri içindeki Lambadan başka bir şey değil.

mesaj birleştirme:: 20 Ekim 2016, 15:40:17

Anladım FxDev.
Tahmin etmiştim aslında Nostalji için yapıldığını da yinede bir sorayım dedim.
Güzel Rustik ahşap bir Kutu yaparsanız o zaman harika görünür.
İyi,size kolay gelsin.Bitirince yayınlarsınız.

FxDev

@ipek: Hocam merak ettim o noktacıkları!

@MC_Skywalker: SPI çok daha kolay olur sanki I2C'dense FPGA'de, aklınızda bulunsun :)

@JOKERAS: PCB üretme aşamasında şu an. Muhtemelen gelecek hafta ya da ondan sonraki haftaya elimde olur. Sonrası kolay ;)