Nixie Saat/Gösterge Yapıyoruz

Başlatan FxDev, 13 Ekim 2016, 19:12:30

kantirici

jose'nin gönderdiği tiptekileri ben  daha çok beğeniyorum. Defalarca ebayden almaya niyetlenip almamıştım. Şimdide alamıyorum :)

PCB işi kötü olmuş. Sağlık olsun.

serkan_48

Merhabalar,

Bu nixie saat projesini uzun zamandır bende araştırıyordum. İN1 model lambadan elimde 6 adet vardı. Bu lambalara ait proje araştırırken bir arkadaşım başka bir boarddan buraya yönlendirdi. Projeyi takip ediyor olacağım. Bende bir saat projesi yapacağım. Umarım birlikte projeyi tamamlarız. Elimdeki lambalar aşağıdakiler.

Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

FxDev

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

emrah

elinize sağlık hocam, birde devre şemalı malzeme listesi verseydiniz nixiler ile beraber siparişi verseydik bizde

FxDev

@emrah açıkçası devreyi bire bir test etmeden şudur demek istemiyorum. Olası bir hatada buraya bakan insanlar yanlış siparişler geçeceklerdir.

Yukarıdaki PCB'de yediğim gol buna bir örnek mesela. Şu an için ben tasarımı STM32F072 48 pin üzerine inşa ediyorum. En azından bunu edinme şansınız olabilir.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

FxDev

Kart geldi ilk dizgi tamam. Sırada MCU kartı var. O da gelince saat tıklamaya başlar :)

FxDev

MC_Skywalker

Güzel olmuş.  ben daha elimi süremedim, C# kurusum başlayınca

FxDev

00-99 Sayıcımız da tamam, diğer taraftaki 1. nixie arızalı çıktı. Artık geri kalanı yarına.

@ipek hocam noktacıklara hak kazandık mı yoksa biraz daha yol mu alalım ;)

Şu ana kadar tamamlananlar:

- STM32F072 tam anlamıyla çalıştırıldı.
- Kristalsiz USB bağlantısı tamam, USB-Modbus haberleşmesi tamam.
- 5V USB'den 170V hatta 210V üretildi. Nixilere enerji gidiyor.
- Nixie sayıcılar tamam.
- Buton bağlantılarında hata yapılmış, ufak bir jumper ile sorun çözüldü.
- Kart izolasyonlarında bir problem, aşırı ısınan bir yer yok.
- Gerilim PID'si tamamlandı, overshoot vs. yok. Soft start özelliği eklendi.
- RGB ledin kontrolleri tamam, renk tayfına göre istenen renk çıkarılabiliyor.
- Buzzer tamam.

Yapılacaklar:
- RTC çalıştırılacak.
- Küçük bir bilgisayar programı yazılacak.
- Butonlarla ayar yapılması sağlanacak.
- Nixie'lere tarih saat ve ömür uzatma fonksiyonları eklenecek.
- Ek koruma fonksiyonları yazılacak.
- Olursa PCB güncellemeleri gelecek.

https://www.youtube.com/watch?v=CRK7wZSlkoE

ipek

benim noktacık sandıklarım ,cihazı dağıtınca ortaya çıktı,fotolayabilirim,arka planda bildiğin neon lamba noktayı oluşturuyor,ön display fiber glass'tan basılmış,yuvarlak plexi hüzme olarak sanki minik nokta gibi,küçük bir neon varmış gibi gözü yanıltıyor,bu konuda mahçubum..

fakat neon lamba kolleksiyonumu hafta içinde fotolayım,resim'e işaretler bırak şunları istiyorum diye seve seve...

FxDev

@ipek hocam ne mahcubu :)
Hiç sıkıntı değil, ben sadece merak etmiştim yapılarını.

kantirici

Gayet güzel görünüyor. Nixie tüpleri ömür uzatmak için ne gibi taktikler uygulanıyor ? 

FxDev

Alıntı yapılan: kantirici - 21 Kasım 2016, 09:36:31
Gayet güzel görünüyor. Nixie tüpleri ömür uzatmak için ne gibi taktikler uygulanıyor ? 

Aslında bir taktik yok, bu tamamen size kalmış bir şey. Ömürler belli 2-3bin saat civarı, tabi bulduğunuz nixie'ler kullanılmamış olacak bir de.
Bugün diğer nixileri de tamir ettim, şu an 4lü güzel bir şekilde çalışıyor. Eksikleri tamamlayıp, burada kullanmak isteyen arkadaşlar için listeleri oluşturalım.

Beni en memnun eden 5V->170V çevriminin sıkıntı olmadan çalışması. Bu tekli nixie saatin önünü açacak! Elime geçen dik nixieleri de böyle değerlendirmeyi düşünüyorum ;)

@MC_Skywalker hocam istersen benim PCB'lerden bir takımlık göndereyim sana, bu işe neredeyse aynı zamanda birlikte girdik. Elindeki malzemelerin boşa gitmesini istemiyorum.

FxDev

Arkadaşlar merhabalar,

Nixie projemin sonuna geldim. Yakında tüm devreleri vs. leri derleyip paylaşımında bulunacağım malzeme listesi ile beraber.
Takipte olan arkadaşlara teşekkürler.

PCB isteyen arkadaşlar olursa maliyetine verebilirim (50TL takım).

https://www.youtube.com/watch?v=oxCw3YPfZU8

FxDev

Arkadaşlar bir yazıda topladım her şeyi.

BOM listesini açık vermeyeceğim yalnız kart edinmek isteyen ya da kendi imkanımla üretirim diyenler için özel mesajla (ya da sitemden) bana ulaşırlarsa ilgili dosyaları (Gerber/BOM/yazılım) kendilerine vereceğim.

Bundan sonraki hedefim, gol yediğim tekli nixie kartı yapmak. Bu biraz zaman alacaktır bekleyenler olursa şimdiden söyleyeyim. Bunlarda daha önceki mesajlarımda gösterdiğim dikli nixieleri kullanacağım.

Herkese iyi çalışmalar!

http://www.firatdeveci.com/gecmise-donus-nixie-clock/