Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

stm32f4 başlangıç

Başlatan haknylmaz, 17 Ekim 2016, 02:30:54

haknylmaz

Öncelikle herkese merhaba.
Arm'a başlamak için stm32f4 Discovery kit aldım ama galiba biraz ağır geldi ki 3-4 gündür pek bişi öğrenemedim :)
Öncelikle 3-4 gündür ne yaptığımı sıralayım;

0) Derleyici olarak Keil'i seçtim

1) Z hocanın derslerini okudum/uygulamaya çalıştım
https://www.picproje.org/index.php/topic,35721.msg254354.html#msg254354

2)Baran123 hocanın derslerini okudum/uygulamaya çalıştım
https://www.picproje.org/index.php/topic,59727.0.html

3)MrDarK hocanın derslerini okudum/uygulamaya çalıştım
https://www.picproje.org/index.php/topic,58660.0.html

4)Google,youtube kullanarak Türkçe/İngilizce siteleri,kaynakları okudum,inceledim,uygulamaya çalıştım.

İncelemelerim sonucunda anlatımların yarısı  Standard Peripheral Library' diğer yarısı STM32 HAL Library kullanıyor.
Kafam o kadar karıştı ki bir yandan stm32f4xx_reference_manuali bir yandan stm32f4xx_user_manuali diğer yandan stm32f4xx_hal_drivers i kurcalıyorum ama boğuldum bilgilerin arasında.
Nereden başlayacağım hakkında yardım edebilecek olan var mı ?
Cevap için şimdiden teşekkür ederim herkese iyi çalışmalar.
NOT:Öncesinde ccs c ile pic programladım.

muhittin_kaplan

önce @z nin register erişimiyle alakalı konularını gözden geçirin. orada kütüphane felan yok.
sonra olayı biraz kavrayınca kütüphane ile (ben std kullanıyorum) geçişiniz kolay olur. (kütüphane örneklerinde @Klein in örnekleri mevcut.)

skara1214

bende muhittin hocanın tam  tersini söyleyeyim ilkönce hal library ile çalış biraz led yak söndür v.s. biraz hevesin gelsin ondan sonra register boyutuna inersin. Bir anda herşeye dalıpta ben yapamıyorum diyip hevesin kırılmasın. Cube mx ile projeyi oluştur. zaten tüm kodları veriyor. daha sonra resimlerle surada takıldım v.s. de öyle devam edilir.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

quarko

Hal kütüphanelerine başlangıçta kolaylık olması açısından bulaşabilirsin. Ama sonrasında c bilgin yeterli değil ise tıkanıp kalabilirsin. Bence Std Peripheral library ile devam etmelisin. Register seviyesine inersen orada da boğulup kalabilirsin. Amerikayı yeniden keşfetmek zorunda değilsin. Tercih sana kalmış. ST nin sunduğu örnekleri inceleyip fikir sahibi olabilirsin. Ve en önemlisi kendine bir proje seç. Bu senin için bir hedef olacaktır. Hedefin olmadan ilerlemeye çalışırsan, rüzgar seni bir oraya bir oraya götürür durur. Sende sıkılıp vazgeçersin. Ve en kötüsü de şevkin kırılır.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Cemre.

Galiba ben de @skara1214 hocam gibi CubeMX onerecegim. Led yak söndür örneği için türkçe bir kaynak hazırlamaya çalışmıştım bloguma bakabilirsiniz.

MrDarK

Aslında ST güncel olarak neyi kullanıyor ise bizimde onu takip etmemizde yarar var diye düşünüyorum. Özellikle yeni başlayanlar için Hal Lib ve CubeMx'li eğitim serisi hazırlasak iyi olacak gibi gönüllü var mı aramızda :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

skara1214

valla hocam benim çalışma şeklim şöyle;
cube mx te ön ayarlamaları yap(öncelikle clock) daha sonra registerlerle kendi fonksiyonlarını yaz. Bu şekilde birilerine faydalı olabileceksem. Herhangi bir konuyu anlatmak isterim.

muhendisbey

Ben bu hal işini pek anlamadım. Örnekler ile açıklayabilecek bir arkadaş var mı forumda?
Önceden böyle yapıyorduk HAL'de böyle en basit LED yak söndür olsa da problem değil.
Bir de CubeMX olayı var.

Eski kütüphanelerden neden vazgeçildi? Neler yenilikçi olarak geldi? İyiyse kendimizi yeniliğe kapatmayalım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

skara1214

Alıntı yapılan: muhendisbey - 17 Ekim 2016, 12:01:05
Ben bu hal işini pek anlamadım. Örnekler ile açıklayabilecek bir arkadaş var mı forumda?
Önceden böyle yapıyorduk HAL'de böyle en basit LED yak söndür olsa da problem değil.
Bir de CubeMX olayı var.
Eski kütüphanelerden neden vazgeçildi? Neler yenilikçi olarak geldi? İyiyse kendimizi yeniliğe kapatmayalım.
hocam cubemx in en güzel yanı program üzerinden tüm init ayarlarını yapıyorsunuz. proje oluştur deyince tüm initler kendiliğinden geliyor. Size sadece donanımı kullanmak kalıyor.

ahmetbudak

Alıntı yapılan: muhendisbey - 17 Ekim 2016, 12:01:05
Bir de CubeMX olayı var.

aşağıdaki linke bir  gözat bence güzel;

https://www.youtube.com/watch?v=jwh7zbJ7AKo&list=PLpHWKJI6J3lnvFPwCdWyCONfu4zp-ieGN&index=1

crazy

Sol tarafta register  sağdakiler kütüphane üzerine örnekler var.
http://www.fmf.uni-lj.si/~ponikvar/STM32f407.htm

Cemre.

Hocam temel başlangıç ve iki adet kutuphane imzamdaki linklerde var onlari temel alabiliriz. @skara1214 hocam devam etmek isterse ben de elimden geldiğince destek olmaya çalışırım. Bende çok fazla kit kompanent vs olmadığı için ornekleri cesitlendirmem zor maalesef.

apsis

Ben de STM32F429 disco ile yeni başladım ve kafam çok karışmıştı. Yeni bir platforma geçerken kütüphaneleri kullanmayı sevmiyorum  bu yüzden @z hocamın anlatımlarına baktım. Şimdilik karaşimşeğe kadar uygulama yaptım :) .  Register seviyesi başta ürkütücü gelebiliyor ama notları düzgünce takip edip adım adım uyguladığın taktirde ve paralelinde datasheet'ini takip edince hemen alışıyorsun.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

skara1214

aslında armye baslamak için f4 serisi çok özellikli karışık onun yerine f103 serisi daha guzel daha sade zira piyasadada f4 kullanan sayısı azdır çoğunluk f0 ve f103 serisi kullanıyor.

mg1980

Allah rızası için bilen arkadaşlar şu STM32F103C8 'i derli toplu anlatsalar da öğrensek.